Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif', stämpelsignerad Alessi h 30 cm_33504a_8dbdfa69b22c02c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hammerbord, Jo för Fog & Mørup, golvlampa, järn, stål och aluminium, "Trombone", design 1´968, h 135 cm, smärre bucklor_33441a_8dbe1135185320a_lg.jpeg
Hammerbord, Jo för Fog & Mørup, golvlampa, järn, stål och aluminium, "Trombone", design 1´968, h 135 cm, smärre bucklor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Erixson, Sven (X:et), olja, Tångupptagning, signerad och daterad 1962, 42  x 61 cm_33580a_8dbe1fe569f46af_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Flygplanspropeller, trä med mässingsbeslag, antagligen för Focker S6, längd 301 cm, medföljer väggfästen_33615a_8dbe2039c9ca6da_lg.jpeg
Flygplanspropeller, trä med mässingsbeslag, antagligen för Focker S6, längd 301 cm, medföljer väggfästen
Slutpris16 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Bonad, gouache på papper, 1800-talets 1 hälft, fålar fem (Staffan var en stalledräng...), 25 x 75 cm, skador_33632a_8dbe2c6095c7a3f_lg.jpeg
Bonad, gouache på papper, 1800-talets 1 hälft, fålar fem (Staffan var en stalledräng...), 25 x 75 cm, skador
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Holmblad, Peter för Stelton, fondueset, rostfritt stål och teak; gryta med lock samt hållare med brännare, total h 20 cm, _33631a_8dbe2bf573284a5_lg.jpeg
Holmblad, Peter för Stelton, fondueset, rostfritt stål och teak; gryta med lock samt hållare med brännare, total h 20 cm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Flintlåspistol, Spanien/Balkan, 1700-tal, valnötsstock med silverinkrusteringar, pipa signerad G Fernandez (Geromino F, Madrid, verksam1690-1727), lås med svårtydd signatur, längd 47 cm, _33633a_lg.jpeg
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm_33634a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm_33635a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad_33636a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 220 - 4 400 SEK
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh _33637a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slaglåsgevär, M/1860 (Wredes modell), Husqvarna, nummeridentisk 11113, piplängd 95 cm, räfflad pipa, l 140 cm, senare laddstake_33616a_8dbe2c65c6dbfd8_lg.jpeg
Slaglåsgevär, M/1860 (Wredes modell), Husqvarna, nummeridentisk 11113, piplängd 95 cm, räfflad pipa, l 140 cm, senare laddstake
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gevär, flintlås, delvis 1700-tal, l 133 cm, kolv kortad, rörkor och laddstake saknas, senare kolvkappa_33617a_8dbe2c66cc3cf58_lg.jpeg
Gevär, flintlås, delvis 1700-tal, l 133 cm, kolv kortad, rörkor och laddstake saknas, senare kolvkappa
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_33622a_8dbe2c63a566007_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage_33430a_8dbe04fb737653d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Evighetskalender, "Beständig Almanach", 1810-20-tal, kopparstucket och handkolorerat papper, dekor av Karl XIV Johans födelsedatum, Lilla Riksvapnet mm, ställbara fält för månad, datum mm, _33429a_8dbe05fa2f24d22_lg.jpeg
Evighetskalender, "Beständig Almanach", 1810-20-tal, kopparstucket och handkolorerat papper, dekor av Karl XIV Johans födelsedatum, Lilla Riksvapnet mm, ställbara fält för månad, datum mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett_33436a_8dbe1101c492ed5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, etikettsignerad_33488a_8dbdf867f36b0ab_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, etikettsignerad
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar_33638a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Nilson, Severin, olja, interiör från halländsk stuga, signerad, a tergo intygad av konstnärens son, 39 x 32 cm, renoverad_33640a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Parti silvermynt, Sverige, enstaka mynt möjligtvis ej silver, total vikt 1550 gram_33639a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Oljemålning, Sydamerika, 18-1900-tal, Kristus, infattad i rikt dekorerad ram med infattade speglar, h 48 cm_33641a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Nordal, köpmansdisk, glas och vintagebehandlad fur, "Pharmacy" höjd 90 cm_33642a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Frisk, Thomas, olja, "Venezia I", signerad och daterad 2014, 38 x 46 cm, proveniens: vinst i Hallands Konstförenings medlemslotteri_33464a_8dbe040edd5288a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm_33457a_8dbe0413e2c99d4_lg.jpeg
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 18 cm_33454a_8dbe04f3c0dc278_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 8 - 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hermansson, Olle för Husqvarna, eldhund, svärtat gjutjärn, tupp, h 45 cm_33623a_8dbe2bf885cb68e_lg.jpeg
Hermansson, Olle för Husqvarna, eldhund, svärtat gjutjärn, tupp, h 45 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bägare, silver, trumpetformad med graverad blomdekor, stämplad  Lars Biugg Jönköping 1798, h 7,5 cm, vikt 35 gram, kantbucklor_33618a_8dbe2bf78cbc610_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm_33625a_8dbe2c617569d04_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kejsar Tiberius - nr 3 ur äldre regentlängd, sannolikt efter renässansoriginal, 65 x 57 cm_33643a_8dbe43c26ead8eb_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kejsar Tiberius - nr 3 ur äldre regentlängd, sannolikt efter renässansoriginal, 65 x 57 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Stenhammar", signerad, l 34 cm_33675a_8dbe4570693512b_lg.jpeg
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Stenhammar", signerad, l 34 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål på fot, "Sofiero", design 1960, signerad, h 17 cm_33674a_8dbe456f3c0e21c_lg.jpeg
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål på fot, "Sofiero", design 1960, signerad, h 17 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, h 11 cm_33673a_8dbe45726001b5a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm_33672a_8dbe456e06fbc45_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Van Der Linde, Jan, olja, Amsterdammotiv från Singelkanalen med De Krijtberg i fonden, signerad, 50 x 40 cm_33679a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Värja, stål, modell liknande så kallat Soldatsvärd M/1653 men av samansatta delar, tveeggad klinga med stämplar från Wira Bruk, hjärtformade parerstänger med tumgrepp, stållindad kavel, _33677a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Heintz, Jörg, egen verkstad, collier, lapis lazuli och 18 karat röd- och vitguld, i form av kulor, godronnerat trycklås, l 44 cm, band trasigt_33678a_lg.jpeg
Heintz, Jörg, egen verkstad, collier, lapis lazuli och 18 karat röd- och vitguld, i form av kulor, godronnerat trycklås, l 44 cm, band trasigt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm_34480a_8dbed17faa8c7dc_lg.jpeg
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skål, musselskal med beslag i sterlingsilver, dekor av räka med inläggnigar i pärlemor och rubiner (?), l 31 cm_33680a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 6 500 SEK
Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, "Colombe", signerad och daterad 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, blindstämpel SPADEM Paris, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57_33681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bänk/hylla på hjul, plexiglas och mässing, l 65 cm, bruksslitage_33691a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, lackerad plåt, "Pantop", design 1980, dia 23 cm_33692a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, Daldansen, h 29 cm, smärre defekter_33693a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hellsing, Gustaf, olja, "Från Seterdalen, Norge", signerad och daterad -56, 46 x 55 cm_33689a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bang & Olufsen, radio, valnöt, 1930-tal, Hyperbo 3U, h 40 cm_33690a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st_33694a_lg.jpeg
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik persisk, 155 x 95 cm_33684a_8dbe50367575013_lg.jpeg
Matta, semiantik persisk, 155 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik Nahavand,195 x 145 cm_33685a_8dbe50396fc6bfc_lg.jpeg
Matta, semiantik Nahavand,195 x 145 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK