JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, "Ravenna", _15334a_8d9bd89e5d582f6_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, "Ravenna",
Slutpris4 400 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis 18 delar, "Junior", _15335a_lg.jpeg
Bergh, Elis för Kosta, glasservis 18 delar, "Junior",
Slutpris2 000 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam, _15336a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413, _15337a_8d9bd89dae8b5c9_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite, _15338a_8d9be1de0ab442d_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite,
Slutpris350 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite, _15339a_8d9be1e19f83693_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102, _15340a_8d9be215f24534d_lg.jpeg
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102,
Slutpris3 000 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander, _15341a_8d9be216cdc6bfb_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900, _15342a_lg.jpeg
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _15343a_lg.jpeg
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô, _15344a_lg.jpeg
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft, _15345a_lg.jpeg
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15346a_8d9be217e289c40_lg.jpeg
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 800 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15347a_8d9be2193e6f544_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800), _15348a_8d9be21a18ff134_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr), _15349a_8d9be21b1358a90_lg.jpeg
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Slutpris3 400 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, _15350a_lg.jpeg
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_15351a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods, _15352a_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _15353a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _15354a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",  _15355a_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Ölglas, 1 par, munblåst, delvis slipat glas, Kosta, 1800-talets 2 hälft, _15356a_8d9be2375e87969_lg.jpeg
Ölglas, 1 par, munblåst, delvis slipat glas, Kosta, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko, _15357a_8d9be2384ea06ee_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
Slutpris700 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Bägare med erotiskt motiv, äggskalsporslin, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _15358a_8d9be23a1ba37e8_lg.jpeg
Bägare med erotiskt motiv, äggskalsporslin, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Utropspris1 800  - 2 000 SEK
Glassform, förtent plåt, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft, _15359a_8d9be23b34a49d2_lg.jpeg
Glassform, förtent plåt, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 800  - 2 000 SEK
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram, _15360a_lg.jpeg
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _15361a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv, _15362a_lg.jpeg
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _15363a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _15364a_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _15365a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _15366a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England, _15367a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Vallien, Bertil & Hydman-Vallien, Bertil, vas/flaska, glas, _15368a_8d9be23c8e627b9_lg.jpeg
Vallien, Bertil & Hydman-Vallien, Bertil, vas/flaska, glas,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _15369a_8d9be23d5d3fc9d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",_15370a_lg.jpeg
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",_15371a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom, _15372a_lg.jpeg
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg, _15373a_lg.jpeg
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_15374a_lg.jpeg
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'. _15375a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Eje, Bodil, egen verkstad, Köpenhamn, väggspegel, emaljerad koppar, _15376a_8d9be60adf91c61_lg.jpeg
Eje, Bodil, egen verkstad, Köpenhamn, väggspegel, emaljerad koppar,
Slutpris2 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, _15377a_8d9be30e7ac0873_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936,
Slutpris450 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, _15378a_8d9be30f8eceffb_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire,
Slutpris500 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal, _15379a_8d9be311c00046a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi, _15380a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Skrivbordslampa/arbetsbelysning, lackerad påt på gjutjärnssockel, Etablissements Ritzen & Penners, Erpé, _15382a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK