Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter, _15196a_8d9b8bb478cf84b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15196-itemimages/15196a_8d9b8bb478cf84b_med.jpeg)
193
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal, _15197a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15197-itemimages/15197a_med.jpeg)
194
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap, _15198a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15198-itemimages/15198a_med.jpeg)
195
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, _15199a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15199-itemimages/15199a_med.jpeg)
196
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900, _15200a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15200-itemimages/15200a_med.jpeg)
197
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap, _15201a_8d9b8b3ae3819de_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15201-itemimages/15201a_8d9b8b3ae3819de_med.jpeg)
198
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt, _15202a_8d9b8bb1824d327_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15202-itemimages/15202a_8d9b8bb1824d327_med.jpeg)
199
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers, _15203a_8d9b8bb270e7313_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15203-itemimages/15203a_8d9b8bb270e7313_med.jpeg)
200
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, tenn och bakelit (?) med mässingsmontage, _15204a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15204-itemimages/15204a_med.jpeg)
201
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, tenn och bakelit (?) med mässingsmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben, _15205a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15205-itemimages/15205a_med.jpeg)
202
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,_15207a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15207-itemimages/15207a_med.jpeg)
203
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 800 SEK
![Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna, _15206a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15206-itemimages/15206a_med.jpeg)
204
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 800 SEK
![Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön, _15208a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15208-itemimages/15208a_med.jpeg)
205
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
![Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter, _15209a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15209-itemimages/15209a_med.jpeg)
206
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
![Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå, _15219a_8d9b9691857f997_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15219-itemimages/15219a_8d9b9691857f997_med.jpeg)
207
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _15225a_8d9b9641e9b6132_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15225-itemimages/15225a_8d9b9641e9b6132_med.jpeg)
208
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur, _15212a_8d9b96930f7eb14_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15212-itemimages/15212a_8d9b96930f7eb14_med.jpeg)
209
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15221a_8d9b969446d130a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15221-itemimages/15221a_8d9b969446d130a_med.jpeg)
210
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Krumlinde, Olof, olja, landskap, _15226a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15226-itemimages/15226a_med.jpeg)
211
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början, _15227a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15227-itemimages/15227a_med.jpeg)
212
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia", _15228a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15228-itemimages/15228a_med.jpeg)
213
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben, _15229a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15229-itemimages/15229a_med.jpeg)
214
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Bertel-Nordström, Bertel, olja, Stockholmsvy i skymning, i förgrunden stilleben, _15230a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15230-itemimages/15230a_med.jpeg)
215
Bertel-Nordström, Bertel, olja, Stockholmsvy i skymning, i förgrunden stilleben,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 8,6 gram_15224a_8d9b969817cc72d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15224-itemimages/15224a_8d9b969817cc72d_med.jpeg)
216
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 8,6 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,7 gram, _15223a_8d9b9699a23e70f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15223-itemimages/15223a_8d9b9699a23e70f_med.jpeg)
217
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,7 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _15222a_8d9b969a51dfb9b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15222-itemimages/15222a_8d9b969a51dfb9b_med.jpeg)
218
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, nipperfat, silver, vikt 130 gram_15220a_8d9b9698f8b2ee8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15220-itemimages/15220a_8d9b9698f8b2ee8_med.jpeg)
219
Okänd designer, nipperfat, silver, vikt 130 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Persson, Ragnar "RP", färglito, Familjen, _15213a_8d9b969fc98e3af_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15213-itemimages/15213a_8d9b969fc98e3af_med.jpeg)
220
Persson, Ragnar "RP", färglito, Familjen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15231a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15231-itemimages/15231a_med.jpeg)
221
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen", _15232a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15232-itemimages/15232a_med.jpeg)
222
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten, _15233a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15233-itemimages/15233a_med.jpeg)
223
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Lodström, Georg, olja, bergparti, _15234a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15234-itemimages/15234a_med.jpeg)
224
Lodström, Georg, olja, bergparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Törning, Erik, monotypi, person i blått, _15235a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15235-itemimages/15235a_med.jpeg)
225
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964", _15236a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15236-itemimages/15236a_med.jpeg)
226
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Axel, färgetsning med carborundum, "Bron över Seine", _15214b_8d9b96a0a8dd079_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15214-itemimages/15214b_8d9b96a0a8dd079_med.jpeg)
227
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, "Bron över Seine",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med renfana, _15215a_8d9b96f21271e71_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15215-itemimages/15215a_8d9b96f21271e71_med.jpeg)
228
Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med renfana,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, skålfat, glas, dekor av vita och blå spiraler, _15216a_8d9b96f29cbdc52_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15216-itemimages/15216a_8d9b96f29cbdc52_med.jpeg)
229
Okänd konstnär, skålfat, glas, dekor av vita och blå spiraler,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 62, _15218a_8d9b96f40baab6f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15218-itemimages/15218a_8d9b96f40baab6f_med.jpeg)
230
Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 62,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Adolfsson, Wilke, egen hytta Orrefors, skål, grå- och rosa glasmassa,_15217a_8d9b96f35f300c8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15217-itemimages/15217a_8d9b96f35f300c8_med.jpeg)
231
Adolfsson, Wilke, egen hytta Orrefors, skål, grå- och rosa glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _15237a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15237-itemimages/15237a_med.jpeg)
232
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Frimärksalbum med äldre frimärken, _15238a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15238-itemimages/15238a_med.jpeg)
233
Frimärksalbum med äldre frimärken,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _15239a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15239-itemimages/15239a_med.jpeg)
234
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch, _15240a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15240-itemimages/15240a_med.jpeg)
235
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,_15241a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15241-itemimages/15241a_med.jpeg)
236
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K_15242a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15242-itemimages/15242a_med.jpeg)
237
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, kanna/vas med hänkel, glaserat lergods, _15211a_8d9b96f726013e3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15211-itemimages/15211a_8d9b96f726013e3_med.jpeg)
238
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, kanna/vas med hänkel, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", _15210a_8d9b96f683e159e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15210-itemimages/15210a_8d9b96f683e159e_med.jpeg)
239
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 6 st, _15006a_8d9b4d270cf721b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15006-itemimages/15006a_8d9b4d270cf721b_med.jpeg)
240
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 6 st,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.