Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter, _15196a_8d9b8bb478cf84b_lg.jpeg
193
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal, _15197a_lg.jpeg
194
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap, _15198a_lg.jpeg
195
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Slutpris450 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, _15199a_lg.jpeg
196
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900, _15200a_lg.jpeg
197
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap, _15201a_8d9b8b3ae3819de_lg.jpeg
198
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt, _15202a_8d9b8bb1824d327_lg.jpeg
199
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers, _15203a_8d9b8bb270e7313_lg.jpeg
200
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, tenn och bakelit (?) med mässingsmontage, _15204a_lg.jpeg
201
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, tenn och bakelit (?) med mässingsmontage,
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben, _15205a_lg.jpeg
202
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,_15207a_lg.jpeg
203
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Utropspris4 400  - 4 800 SEK
Avslutad
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna, _15206a_lg.jpeg
204
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
SlutprisInga bud
Utropspris4 400  - 4 800 SEK
Avslutad
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön, _15208a_lg.jpeg
205
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
SlutprisInga bud
Utropspris800  - 900 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter, _15209a_lg.jpeg
206
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
SlutprisInga bud
Utropspris1 600  - 1 700 SEK
Avslutad
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå, _15219a_8d9b9691857f997_lg.jpeg
207
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _15225a_8d9b9641e9b6132_lg.jpeg
208
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Avslutad
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur, _15212a_8d9b96930f7eb14_lg.jpeg
209
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15221a_8d9b969446d130a_lg.jpeg
210
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Krumlinde, Olof, olja, landskap, _15226a_lg.jpeg
211
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Avslutad
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början, _15227a_lg.jpeg
212
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Avslutad
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia", _15228a_lg.jpeg
213
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben, _15229a_lg.jpeg
214
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Bertel-Nordström, Bertel, olja, Stockholmsvy i skymning, i förgrunden stilleben, _15230a_lg.jpeg
215
Bertel-Nordström, Bertel, olja, Stockholmsvy i skymning, i förgrunden stilleben,
Slutpris1 900 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
Avslutad
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 8,6 gram_15224a_8d9b969817cc72d_lg.jpeg
216
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 8,6 gram
Slutpris3 200 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,7 gram, _15223a_8d9b9699a23e70f_lg.jpeg
217
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,7 gram,
Slutpris2 400 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Avslutad
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _15222a_8d9b969a51dfb9b_lg.jpeg
218
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris700 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, nipperfat, silver, vikt 130 gram_15220a_8d9b9698f8b2ee8_lg.jpeg
219
Okänd designer, nipperfat, silver, vikt 130 gram
Slutpris400 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Persson, Ragnar "RP", färglito, Familjen, _15213a_8d9b969fc98e3af_lg.jpeg
220
Persson, Ragnar "RP", färglito, Familjen,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15231a_lg.jpeg
221
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris450 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen", _15232a_lg.jpeg
222
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten, _15233a_lg.jpeg
223
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Lodström, Georg, olja, bergparti, _15234a_lg.jpeg
224
Lodström, Georg, olja, bergparti,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Törning, Erik, monotypi, person i blått, _15235a_lg.jpeg
225
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964", _15236a_lg.jpeg
226
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964",
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, "Bron över Seine", _15214b_8d9b96a0a8dd079_lg.jpeg
227
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, "Bron över Seine",
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med renfana, _15215a_8d9b96f21271e71_lg.jpeg
228
Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med renfana,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skålfat, glas, dekor av vita och blå spiraler, _15216a_8d9b96f29cbdc52_lg.jpeg
229
Okänd konstnär, skålfat, glas, dekor av vita och blå spiraler,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 62, _15218a_8d9b96f40baab6f_lg.jpeg
230
Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 62,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Adolfsson, Wilke, egen hytta Orrefors, skål, grå- och rosa glasmassa,_15217a_8d9b96f35f300c8_lg.jpeg
231
Adolfsson, Wilke, egen hytta Orrefors, skål, grå- och rosa glasmassa,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä, _15237a_lg.jpeg
232
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Slutpris450 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Frimärksalbum med äldre frimärken, _15238a_lg.jpeg
233
Frimärksalbum med äldre frimärken,
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _15239a_lg.jpeg
234
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch, _15240a_lg.jpeg
235
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
Slutpris300 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,_15241a_lg.jpeg
236
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K_15242a_lg.jpeg
237
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, kanna/vas med hänkel, glaserat lergods, _15211a_8d9b96f726013e3_lg.jpeg
238
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, kanna/vas med hänkel, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", _15210a_8d9b96f683e159e_lg.jpeg
239
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 6 st, _15006a_8d9b4d270cf721b_lg.jpeg
240
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 6 st,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller

© Software Copyright 2022 Skeleton. All rights reserved.