Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _15148a_8d9b8a582c59510_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15148-itemimages/15148a_8d9b8a582c59510_med.jpeg)
145
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _15149a_8d9b8a58dc394eb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15149-itemimages/15149a_8d9b8a58dc394eb_med.jpeg)
146
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur, _15150a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15150-itemimages/15150a_med.jpeg)
147
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel, _15151a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15151-itemimages/15151a_med.jpeg)
148
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur, _15152a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15152-itemimages/15152a_med.jpeg)
149
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken, _15153a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15153-itemimages/15153a_med.jpeg)
150
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen, _15154a_8d9b8a5e5e210d7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15154-itemimages/15154a_8d9b8a5e5e210d7_med.jpeg)
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,_15155a_8d9b8ab51c9a6a6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15155-itemimages/15155a_8d9b8ab51c9a6a6_med.jpeg)
152
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods, _15156a_8d9b8ab5b017714_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15156-itemimages/15156a_8d9b8ab5b017714_med.jpeg)
153
Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15157a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15157-itemimages/15157a_med.jpeg)
154
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal, _15158a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15158-itemimages/15158a_med.jpeg)
155
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _15159a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15159-itemimages/15159a_med.jpeg)
156
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn, _15160a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15160-itemimages/15160a_med.jpeg)
157
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända", _15161a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15161-itemimages/15161a_med.jpeg)
158
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15162a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15162-itemimages/15162a_med.jpeg)
159
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15163a_8d9b8ab490218ab_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15163-itemimages/15163a_8d9b8ab490218ab_med.jpeg)
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15164a_8d9b8ab3ee8e598_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15164-itemimages/15164a_8d9b8ab3ee8e598_med.jpeg)
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15165a_8d9b8ab357f514c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15165-itemimages/15165a_8d9b8ab357f514c_med.jpeg)
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal, _15167a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15167-itemimages/15167a_med.jpeg)
163
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Handsymaskin, bemålat järn på träsockel, _15166a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15166-itemimages/15166a_med.jpeg)
164
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57, _15168a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15168-itemimages/15168a_med.jpeg)
165
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, _15170a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15170-itemimages/15170a_med.jpeg)
166
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, _15169a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15169-itemimages/15169a_med.jpeg)
167
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _15171a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15171-itemimages/15171a_med.jpeg)
168
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas, _15172a_8d9b8baff90995a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15172-itemimages/15172a_8d9b8baff90995a_med.jpeg)
169
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, _15173a_8d9b8b49386c1d9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15173-itemimages/15173a_8d9b8b49386c1d9_med.jpeg)
170
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör, _15174a_8d9b8b4b27edc19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15174-itemimages/15174a_8d9b8b4b27edc19_med.jpeg)
171
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti, _15175a_8d9b8ae96e1d650_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15175-itemimages/15175a_8d9b8ae96e1d650_med.jpeg)
172
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland, _15176a_8d9b8b4d0a3598c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15176-itemimages/15176a_8d9b8b4d0a3598c_med.jpeg)
173
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?), _15177a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15177-itemimages/15177a_med.jpeg)
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, _15178a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15178-itemimages/15178a_med.jpeg)
175
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, _15179a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15179-itemimages/15179a_med.jpeg)
176
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Agnell, Olle, olja, kustklippor,_15180a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15180-itemimages/15180a_med.jpeg)
177
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund", _15181a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15181-itemimages/15181a_med.jpeg)
178
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg", _15182a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15182-itemimages/15182a_med.jpeg)
179
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"_15183a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15183-itemimages/15183a_med.jpeg)
180
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar, _15184a_8d9b8b4774d1cef_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15184-itemimages/15184a_8d9b8b4774d1cef_med.jpeg)
181
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök, _15185a_8d9b8b389606ec3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15185-itemimages/15185a_8d9b8b389606ec3_med.jpeg)
182
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap, _15186a_8d9b8b060ead5e4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15186-itemimages/15186a_8d9b8b060ead5e4_med.jpeg)
183
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Fridell, Axel, etsning, Stadsgården, _15187a_8d9b8b37bfdc1b1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15187-itemimages/15187a_8d9b8b37bfdc1b1_med.jpeg)
184
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78_15188a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15188-itemimages/15188a_med.jpeg)
185
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing, _15189a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15189-itemimages/15189a_med.jpeg)
186
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _15190a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15190-itemimages/15190a_med.jpeg)
187
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta, _15191a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15191-itemimages/15191a_med.jpeg)
188
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in, _15192a_8d9b8b3607f384b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15192-itemimages/15192a_8d9b8b3607f384b_med.jpeg)
189
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964, _15193a_8d9b8b351b51404_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15193-itemimages/15193a_8d9b8b351b51404_med.jpeg)
190
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral, _15194a_8d9b8b33d7d98bf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15194-itemimages/15194a_8d9b8b33d7d98bf_med.jpeg)
191
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap, _15195a_8d9b8bb57e7ba39_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15195-itemimages/15195a_8d9b8bb57e7ba39_med.jpeg)
192
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.