Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _15148a_8d9b8a582c59510_lg.jpeg
145
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _15149a_8d9b8a58dc394eb_lg.jpeg
146
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur, _15150a_lg.jpeg
147
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel, _15151a_lg.jpeg
148
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Slutpris600 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur, _15152a_lg.jpeg
149
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Slutpris600 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken, _15153a_lg.jpeg
150
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Slutpris600 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen, _15154a_8d9b8a5e5e210d7_lg.jpeg
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,_15155a_8d9b8ab51c9a6a6_lg.jpeg
152
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods, _15156a_8d9b8ab5b017714_lg.jpeg
153
Måryd, Arne, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Slutpris500 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15157a_lg.jpeg
154
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal, _15158a_lg.jpeg
155
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _15159a_lg.jpeg
156
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn, _15160a_lg.jpeg
157
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända", _15161a_lg.jpeg
158
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
Slutpris1 300 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Avslutad
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _15162a_lg.jpeg
159
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15163a_8d9b8ab490218ab_lg.jpeg
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris450 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15164a_8d9b8ab3ee8e598_lg.jpeg
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15165a_8d9b8ab357f514c_lg.jpeg
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal, _15167a_lg.jpeg
163
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel, _15166a_lg.jpeg
164
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57, _15168a_lg.jpeg
165
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, _15170a_lg.jpeg
166
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, _15169a_lg.jpeg
167
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _15171a_lg.jpeg
168
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas, _15172a_8d9b8baff90995a_lg.jpeg
169
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, _15173a_8d9b8b49386c1d9_lg.jpeg
170
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör, _15174a_8d9b8b4b27edc19_lg.jpeg
171
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti, _15175a_8d9b8ae96e1d650_lg.jpeg
172
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland, _15176a_8d9b8b4d0a3598c_lg.jpeg
173
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?), _15177a_lg.jpeg
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, _15178a_lg.jpeg
175
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, _15179a_lg.jpeg
176
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, kustklippor,_15180a_lg.jpeg
177
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund", _15181a_lg.jpeg
178
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
Slutpris900 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg", _15182a_lg.jpeg
179
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"_15183a_lg.jpeg
180
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar, _15184a_8d9b8b4774d1cef_lg.jpeg
181
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök, _15185a_8d9b8b389606ec3_lg.jpeg
182
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Slutpris350 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap, _15186a_8d9b8b060ead5e4_lg.jpeg
183
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården, _15187a_8d9b8b37bfdc1b1_lg.jpeg
184
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
Slutpris450 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78_15188a_lg.jpeg
185
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
Slutpris350 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing, _15189a_lg.jpeg
186
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _15190a_lg.jpeg
187
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta, _15191a_lg.jpeg
188
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in, _15192a_8d9b8b3607f384b_lg.jpeg
189
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964, _15193a_8d9b8b351b51404_lg.jpeg
190
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral, _15194a_8d9b8b33d7d98bf_lg.jpeg
191
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap, _15195a_8d9b8bb57e7ba39_lg.jpeg
192
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller

© Software Copyright 2022 Skeleton. All rights reserved.