Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence, _15056a_lg.jpeg
49
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _15058a_lg.jpeg
50
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, "Sommarmåne",_15057a_lg.jpeg
51
Svensson, Roland, färglito, "Sommarmåne",
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markströms, bägare, sterlingsilver, vikt 125 gram_15059a_8d9b96f584c99e3_lg.jpeg
52
Okänd designer för Markströms, bägare, sterlingsilver, vikt 125 gram
Slutpris450 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti, _15060a_8d9b72a63ec683c_lg.jpeg
53
Okänd konstnär, olja, kustparti,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, vinterlandskap med gräsänder, _15061a_8d9b72a59bd3df0_lg.jpeg
54
Hougaard, Henning, olja, vinterlandskap med gräsänder,
Slutpris500 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Arzt, Benno, färgserigrafi, Sirenernas ö, _15062a_8d9b72a4fe168ca_lg.jpeg
55
Arzt, Benno, färgserigrafi, Sirenernas ö,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, _15063a_8d9b72a45cc99db_lg.jpeg
56
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Avslutad
Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,_15064a_8d9b72a34cc3ad4_lg.jpeg
57
Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 000 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô, _15065a_lg.jpeg
58
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
Slutpris150 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Detthow, Erik, olja, sittande akt,_15066a_lg.jpeg
59
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _15067a_lg.jpeg
60
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Slutpris1 700 SEK
Utropspris1 900  - 2 000 SEK
Avslutad
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, _15069a_lg.jpeg
61
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",_15068a_lg.jpeg
62
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),_15070a_lg.jpeg
63
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
SlutprisInga bud
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Avslutad
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap, _15072a_lg.jpeg
64
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _15071a_lg.jpeg
65
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Avslutad
Roka, Charles, olja, sittande akt, _15073a_8d9b71df1d5affc_lg.jpeg
66
Roka, Charles, olja, sittande akt,
Slutpris3 800 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Avslutad
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,_14984a_8d9b67799b77f19_lg.jpeg
67
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris350 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, _15009a_8d9b4dc2884d084_lg.jpeg
68
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
Slutpris450 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, 2 st, flintgods, Gustavsberg Empire, _15007a_8d9b66d08f2045b_lg.jpeg
69
Ytterfoder, 2 st, flintgods, Gustavsberg Empire,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Hallampa, förgylld metall med prismor, _15008a_8d9b6777c9f507f_lg.jpeg
70
Hallampa, förgylld metall med prismor,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik, akvarell, kustparti, _15074a_8d9b736c831664b_lg.jpeg
71
Höglund, Erik, akvarell, kustparti,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn, _15075a_8d9b736bc9670f4_lg.jpeg
72
With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Persson-Digman, Greta, batiktryck, kvinnoporträtt, _15076a_8d9b736b22f133e_lg.jpeg
73
Persson-Digman, Greta, batiktryck, kvinnoporträtt,
Slutpris350 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice", _15077a_lg.jpeg
74
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice",
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_15078a_lg.jpeg
75
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
Avslutad
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak, _15079a_lg.jpeg
76
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Slutpris700 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande", _15080a_lg.jpeg
77
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta, _15082a_lg.jpeg
78
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_15081a_lg.jpeg
79
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,_15083a_lg.jpeg
80
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Torso, signerad, _15084a_8d9b72f6822ea8a_lg.jpeg
81
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Torso, signerad,
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Berndtsson, Bertil, olja, landskap, _15085a_8d9b72fc6077e3c_lg.jpeg
82
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect, _15086a_8d9b73024e72eec_lg.jpeg
83
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning, _15087a_8d9b730bff07c2f_lg.jpeg
84
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Avslutad
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa, _15088a_lg.jpeg
85
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15089a_lg.jpeg
86
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _15090a_lg.jpeg
87
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _15091a_lg.jpeg
88
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Slutpris1 400 SEK
Utropspris1 600  - 1 800 SEK
Avslutad
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen", _15092a_lg.jpeg
89
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _15093a_lg.jpeg
90
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Utropspris1 600  - 1 800 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _15094a_lg.jpeg
91
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Avslutad
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap, _15095a_8d9b7323200275c_lg.jpeg
92
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Mason, Mats, olja, familj på strand, _15096a_lg.jpeg
93
Mason, Mats, olja, familj på strand,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Schou, Werner för Coronell Electro A/S, taklampa, koppar och palisander, _15097a_lg.jpeg
94
Schou, Werner för Coronell Electro A/S, taklampa, koppar och palisander,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Avslutad
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben, _15098a_lg.jpeg
95
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas, _15099a_lg.jpeg
96
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
Slutpris3 000 SEK
Utropspris3 000  - 3 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller

© Software Copyright 2022 Skeleton. All rights reserved.