JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Qvarsebo, Michael, olja, Slända i solnedgång_14986a_8d9b34e95376d2a_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, olja, Slända i solnedgång
Slutpris4 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen), _15014a_8d9b64ff22e8612_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
Slutpris4 000 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril, _15015a_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
Slutpris1 800 SEK
Utropspris1 900  - 2 000 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15013a_8d9b64ffc01cb77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15012a_8d9b650075f3408_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15668a_8d9bfe85e750b34_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris32 000  - 34 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _15017a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Utropspris1 600  - 1 800 SEK
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _15018a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap, _15019a_lg.jpeg
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
Slutpris900 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _15020a_lg.jpeg
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Utropspris2 800  - 3 000 SEK
Fickur, coin-silver (cirka 900/1000), USA, 1800-talets 2 hälft, Hampden Watch Co, _15011a_8d9b650156df875_lg.jpeg
Fickur, coin-silver (cirka 900/1000), USA, 1800-talets 2 hälft, Hampden Watch Co,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut, _15010a_8d9b6502443c5d4_lg.jpeg
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
Slutpris350 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _15022a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris4 800  - 5 000 SEK
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott, _15023a_lg.jpeg
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
Slutpris4 000 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _15021a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal, _14987a_8d9b6503a4c36ff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15024a_8d9b650efff58ea_lg.jpeg
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition, _15025a_lg.jpeg
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas, _15026a_lg.jpeg
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium, _15027a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15028a_8d9b651a8aa4f80_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15029a_8d9b65b72c76405_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Fickur med kedja, förgylld metall, Tempo, _15030a_8d9b65210181969_lg.jpeg
Fickur med kedja, förgylld metall, Tempo,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn, _15031a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris700 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus", _15032a_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
Slutpris1 400 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
Delsenbach, Johann Adam, kopparstick, Nürnberg, omkring 1725, "Prospect vor dem Spitaler oder Spitler-Thor"_15033a_8d9b65b6b71cd95_lg.jpeg
Delsenbach, Johann Adam, kopparstick, Nürnberg, omkring 1725, "Prospect vor dem Spitaler oder Spitler-Thor"
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Arzt, Benno, färgserigrafi, Sirenernas ö, _15034a_8d9bb1a54e54df2_lg.jpeg
Arzt, Benno, färgserigrafi, Sirenernas ö,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd', _15035a_8d9b65b51c6b476_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Bennett, Harold, olja, Scarborough estuary, _15036a_8d9b65b496a50ed_lg.jpeg
Bennett, Harold, olja, Scarborough estuary,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar, _15037a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900, _15038a_lg.jpeg
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Utropspris1 900  - 2 000 SEK
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten, _15039a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15040a_8d9b6562edadce1_lg.jpeg
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30", _15041a_8d9b6572f94c07b_lg.jpeg
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Storviggen", _15042a_8d9b657bd407968_lg.jpeg
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Storviggen",
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods, _15044a_lg.jpeg
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _15045a_lg.jpeg
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _15043a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _15046a_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _15047a_8d9b65b39dcde7b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 900  - 2 000 SEK
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn, _15048a_8d9b714551ff4b7_lg.jpeg
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Johansson, Sven, olja, Hamnen, Grötvik, _15049a_8d9b714cce7da80_lg.jpeg
Johansson, Sven, olja, Hamnen, Grötvik,
Slutpris800 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Jonson, Sven, färglito, Nocturne, _15050a_8d9b72a7580592b_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, Nocturne,
Slutpris450 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2, _15051a_8d9b72a82f5aa6c_lg.jpeg
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _15052a_lg.jpeg
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris7 500  - 8 000 SEK
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition, _15053a_lg.jpeg
Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt, _15054a_lg.jpeg
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _15055a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK