Budgivning online startar Dec 3, 2021 1:00 PM
Budgivning online slutar Dec 19, 2021 5:38 PM
Liveauktionen börjar: Dec 19, 2021 3:00 PM

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Titel eller beskrivning
    Qvarsebo, Michael, olja, Slända i solnedgång_14986a_8d9b34e95376d2a_lg.jpeg
    Qvarsebo, Michael, olja, Slända i solnedgång
    Slutpris4 000 SEK
    Utropspris1 100  - 1 200 SEK
    Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen), _15014a_8d9b64ff22e8612_lg.jpeg
    Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
    Slutpris4 000 SEK
    Utropspris4 200  - 4 400 SEK
    Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril, _15015a_lg.jpeg
    Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
    Slutpris1 800 SEK
    Utropspris1 900  - 2 000 SEK
    Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15013a_8d9b64ffc01cb77_lg.jpeg
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _15012a_8d9b650075f3408_lg.jpeg
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15668a_8d9bfe85e750b34_lg.jpeg
    Utropspris32 000  - 34 000 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _15017a_lg.jpeg
    Slutpris1 500 SEK
    Utropspris1 600  - 1 800 SEK
    Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _15018a_lg.jpeg
    Slutpris1 600 SEK
    Utropspris1 500  - 1 600 SEK
    Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap, _15019a_lg.jpeg
    Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
    Utropspris1 100  - 1 200 SEK
    Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _15020a_lg.jpeg
    Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
    Utropspris2 800  - 3 000 SEK
    Fickur, coin-silver (cirka 900/1000), USA, 1800-talets 2 hälft, Hampden Watch Co, _15011a_8d9b650156df875_lg.jpeg
    Fickur, coin-silver (cirka 900/1000), USA, 1800-talets 2 hälft, Hampden Watch Co,
    Slutpris500 SEK
    Utropspris600  - 700 SEK
    Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut, _15010a_8d9b6502443c5d4_lg.jpeg
    Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
    Utropspris500  - 600 SEK
    Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _15022a_lg.jpeg
    Utropspris4 800  - 5 000 SEK
    Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott, _15023a_lg.jpeg
    Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
    Slutpris4 000 SEK
    Utropspris4 200  - 4 400 SEK
    Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _15021a_lg.jpeg
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal, _14987a_8d9b6503a4c36ff_lg.jpeg
    Utropspris1 100  - 1 200 SEK
    Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15024a_8d9b650efff58ea_lg.jpeg
    Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
    Slutpris800 SEK
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition, _15025a_lg.jpeg
    Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
    Utropspris500  - 600 SEK
    Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas, _15026a_lg.jpeg
    Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen verkstad, fat, glas,
    Utropspris600  - 700 SEK
    Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium, _15027a_lg.jpeg
    Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15028a_8d9b651a8aa4f80_lg.jpeg
    Slutpris700 SEK
    Utropspris600  - 700 SEK
    Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15029a_8d9b65b72c76405_lg.jpeg
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Fickur med kedja, förgylld metall, Tempo, _15030a_8d9b65210181969_lg.jpeg
    Fickur med kedja, förgylld metall, Tempo,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn, _15031a_lg.jpeg
    Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus", _15032a_lg.jpeg
    Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
    Slutpris1 400 SEK
    Utropspris1 500  - 1 600 SEK
    Delsenbach, Johann Adam, kopparstick, Nürnberg, omkring 1725, "Prospect vor dem Spitaler oder Spitler-Thor"_15033a_8d9b65b6b71cd95_lg.jpeg
    Delsenbach, Johann Adam, kopparstick, Nürnberg, omkring 1725, "Prospect vor dem Spitaler oder Spitler-Thor"
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Arzt, Benno, färgserigrafi, Sirenernas ö, _15034a_8d9bb1a54e54df2_lg.jpeg
    Arzt, Benno, färgserigrafi, Sirenernas ö,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd', _15035a_8d9b65b51c6b476_lg.jpeg
    Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
    Utropspris300  - 400 SEK
    Bennett, Harold, olja, Scarborough estuary, _15036a_8d9b65b496a50ed_lg.jpeg
    Bennett, Harold, olja, Scarborough estuary,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar, _15037a_lg.jpeg
    Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
    Utropspris500  - 600 SEK
    Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900, _15038a_lg.jpeg
    Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
    Slutpris1 800 SEK
    Utropspris1 900  - 2 000 SEK
    Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten, _15039a_lg.jpeg
    Utropspris1 100  - 1 200 SEK
    Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal, _15040a_8d9b6562edadce1_lg.jpeg
    Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
    Utropspris500  - 600 SEK
    Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30", _15041a_8d9b6572f94c07b_lg.jpeg
    Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Storviggen", _15042a_8d9b657bd407968_lg.jpeg
    Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Storviggen",
    Slutpris500 SEK
    Utropspris600  - 700 SEK
    Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods, _15044a_lg.jpeg
    Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
    Utropspris600  - 700 SEK
    Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _15045a_lg.jpeg
    Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
    Utropspris1 300  - 1 400 SEK
    Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _15043a_lg.jpeg
    Slutpris2 800 SEK
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _15046a_lg.jpeg
    Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
    Utropspris600  - 700 SEK
    Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _15047a_8d9b65b39dcde7b_lg.jpeg
    Utropspris1 900  - 2 000 SEK
    Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn, _15048a_8d9b714551ff4b7_lg.jpeg
    Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
    Utropspris300  - 400 SEK
    Johansson, Sven, olja, Hamnen, Grötvik, _15049a_8d9b714cce7da80_lg.jpeg
    Johansson, Sven, olja, Hamnen, Grötvik,
    Slutpris800 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Jonson, Sven, färglito, Nocturne, _15050a_8d9b72a7580592b_lg.jpeg
    Jonson, Sven, färglito, Nocturne,
    Slutpris450 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2, _15051a_8d9b72a82f5aa6c_lg.jpeg
    Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
    Utropspris600  - 700 SEK
    Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _15052a_lg.jpeg
    Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
    Utropspris7 500  - 8 000 SEK
    Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition, _15053a_lg.jpeg
    Hultén, Carl Otto (CO), färglito, urskogskomposition,
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Haupt, Matti, blandteknik, stående akt, _15054a_lg.jpeg
    Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
    Utropspris600  - 700 SEK
    Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt, _15055a_lg.jpeg
    Utropspris600  - 700 SEK
    48 antal per sida