Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _15100a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15100-itemimages/15100a_med.jpeg)
97
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham, _15101a_8d9b7332155d3cf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15101-itemimages/15101a_8d9b7332155d3cf_med.jpeg)
98
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,_15102a_8d9b736a624b15c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15102-itemimages/15102a_8d9b736a624b15c_med.jpeg)
99
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Wallander, Alf för Rörstrand, 9 delar porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen, _15103a_8d9b735fb9e8fea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15103-itemimages/15103a_8d9b735fb9e8fea_med.jpeg)
100
Wallander, Alf för Rörstrand, 9 delar porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Östergren, Torsten, olja, "Skånevinter", _15104a_8d9b814e1b064f2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15104-itemimages/15104a_8d9b814e1b064f2_med.jpeg)
101
Östergren, Torsten, olja, "Skånevinter",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång", _15105a_8d9b814d9c5869d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15105-itemimages/15105a_8d9b814d9c5869d_med.jpeg)
102
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Erixson, Sverre, blandteknik, figurkomposition, _15106a_8d9b807b2097a5d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15106-itemimages/15106a_8d9b807b2097a5d_med.jpeg)
103
Erixson, Sverre, blandteknik, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Törning, Erik, olja, landskap, _15107a_8d9b807cd219dc1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15107-itemimages/15107a_8d9b807cd219dc1_med.jpeg)
104
Törning, Erik, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,_15108a_8d9b80806d662df_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15108-itemimages/15108a_8d9b80806d662df_med.jpeg)
105
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot, _15109a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15109-itemimages/15109a_med.jpeg)
106
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15110a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15110-itemimages/15110a_med.jpeg)
107
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15111a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15111-itemimages/15111a_med.jpeg)
108
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15112a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15112-itemimages/15112a_med.jpeg)
109
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15113a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15113-itemimages/15113a_med.jpeg)
110
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition, _15114a_8d9b8092a5b13b3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15114-itemimages/15114a_8d9b8092a5b13b3_med.jpeg)
111
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948, _15115a_8d9b8094c526f2b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15115-itemimages/15115a_8d9b8094c526f2b_med.jpeg)
112
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _15116a_8d9b814cf5ad777_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15116-itemimages/15116a_8d9b814cf5ad777_med.jpeg)
113
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919, _15117a_8d9b8148e82c656_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15117-itemimages/15117a_8d9b8148e82c656_med.jpeg)
114
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna, _15118a_8d9b80b7df48244_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15118-itemimages/15118a_8d9b80b7df48244_med.jpeg)
115
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Netterblad, Per Olof, akvarell,_15119a_8d9b80bb8c4ff9e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15119-itemimages/15119a_8d9b80bb8c4ff9e_med.jpeg)
116
Netterblad, Per Olof, akvarell,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, _15120a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15120-itemimages/15120a_med.jpeg)
117
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder, _15121a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15121-itemimages/15121a_med.jpeg)
118
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve, _15122a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15122-itemimages/15122a_med.jpeg)
119
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom", _15123a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15123-itemimages/15123a_med.jpeg)
120
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods, _15124a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15124-itemimages/15124a_med.jpeg)
121
Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla, _15125a_8d9b811edb6ea00_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15125-itemimages/15125a_8d9b811edb6ea00_med.jpeg)
122
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5, _15126a_8d9b810d0fea11a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15126-itemimages/15126a_8d9b810d0fea11a_med.jpeg)
123
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Friberg, Roj, lito, klippa och granar, _15127a_8d9b813895218a5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15127-itemimages/15127a_8d9b813895218a5_med.jpeg)
124
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin, _15128a_8d9b811e6271a5e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15128-itemimages/15128a_8d9b811e6271a5e_med.jpeg)
125
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen, _15129a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15129-itemimages/15129a_med.jpeg)
126
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900, _15130a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15130-itemimages/15130a_med.jpeg)
127
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger, _15131a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15131-itemimages/15131a_med.jpeg)
128
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,_15132a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15132-itemimages/15132a_med.jpeg)
129
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,_15133a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15133-itemimages/15133a_med.jpeg)
130
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900, _15134a_8d9b89581114b56_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15134-itemimages/15134a_8d9b89581114b56_med.jpeg)
131
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti, _15135a_8d9b89d181e8dbf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15135-itemimages/15135a_8d9b89d181e8dbf_med.jpeg)
132
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn, _15136a_8d9b89d2235132e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15136-itemimages/15136a_8d9b89d2235132e_med.jpeg)
133
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs, _15137a_8d9b89d31dd239c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15137-itemimages/15137a_8d9b89d31dd239c_med.jpeg)
134
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen", _15138a_8d9b89a048951b0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15138-itemimages/15138a_8d9b89a048951b0_med.jpeg)
135
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation, _15139a_8d9b89a2413ac99_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15139-itemimages/15139a_8d9b89a2413ac99_med.jpeg)
136
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _15142a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15142-itemimages/15142a_med.jpeg)
137
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Lås smide, 17-1800-tal, _15143a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15143-itemimages/15143a_med.jpeg)
138
Lås smide, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _15144a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15144-itemimages/15144a_med.jpeg)
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Durkslag, koppar och smide, 1800-tal, _15145a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15145-itemimages/15145a_med.jpeg)
140
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa, _15140a_8d9b89d40e58441_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15140-itemimages/15140a_8d9b89d40e58441_med.jpeg)
141
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ytterfoder, rödglaserat flintgods, _15141a_8d9b89d49cac5ae_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15141-itemimages/15141a_8d9b89d49cac5ae_med.jpeg)
142
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lerkärl, antagligen Östafrika, _15146a_8d9b8a56ffd21ed_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15146-itemimages/15146a_8d9b8a56ffd21ed_med.jpeg)
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft, _15147a_8d9b8a579502a9e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15147-itemimages/15147a_8d9b8a579502a9e_med.jpeg)
144
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.