JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _15100a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham, _15101a_8d9b7332155d3cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,_15102a_8d9b736a624b15c_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, 9 delar porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen, _15103a_8d9b735fb9e8fea_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, 9 delar porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen,
Slutpris1 900 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Östergren, Torsten, olja, "Skånevinter", _15104a_8d9b814e1b064f2_lg.jpeg
Östergren, Torsten, olja, "Skånevinter",
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång", _15105a_8d9b814d9c5869d_lg.jpeg
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Erixson, Sverre, blandteknik, figurkomposition, _15106a_8d9b807b2097a5d_lg.jpeg
Erixson, Sverre, blandteknik, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Törning, Erik, olja, landskap, _15107a_8d9b807cd219dc1_lg.jpeg
Törning, Erik, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,_15108a_8d9b80806d662df_lg.jpeg
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot, _15109a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15110a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15111a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15112a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _15113a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition, _15114a_8d9b8092a5b13b3_lg.jpeg
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948, _15115a_8d9b8094c526f2b_lg.jpeg
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _15116a_8d9b814cf5ad777_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919, _15117a_8d9b8148e82c656_lg.jpeg
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna, _15118a_8d9b80b7df48244_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Netterblad, Per Olof, akvarell,_15119a_8d9b80bb8c4ff9e_lg.jpeg
Netterblad, Per Olof, akvarell,
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, _15120a_lg.jpeg
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder, _15121a_lg.jpeg
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve, _15122a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom", _15123a_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods, _15124a_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla, _15125a_8d9b811edb6ea00_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5, _15126a_8d9b810d0fea11a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Friberg, Roj, lito, klippa och granar, _15127a_8d9b813895218a5_lg.jpeg
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin, _15128a_8d9b811e6271a5e_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen, _15129a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900, _15130a_lg.jpeg
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger, _15131a_lg.jpeg
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Slutpris500 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,_15132a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,_15133a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900, _15134a_8d9b89581114b56_lg.jpeg
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti, _15135a_8d9b89d181e8dbf_lg.jpeg
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
Slutpris400 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn, _15136a_8d9b89d2235132e_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs, _15137a_8d9b89d31dd239c_lg.jpeg
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen", _15138a_8d9b89a048951b0_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation, _15139a_8d9b89a2413ac99_lg.jpeg
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _15142a_lg.jpeg
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Lås smide, 17-1800-tal, _15143a_lg.jpeg
Lås smide, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _15144a_lg.jpeg
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal, _15145a_lg.jpeg
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa, _15140a_8d9b89d40e58441_lg.jpeg
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Ytterfoder, rödglaserat flintgods, _15141a_8d9b89d49cac5ae_lg.jpeg
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Lerkärl, antagligen Östafrika, _15146a_8d9b8a56ffd21ed_lg.jpeg
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft, _15147a_8d9b8a579502a9e_lg.jpeg
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK