JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall, _15475a_lg.jpeg
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva, _15476a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _15477a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut, _15478a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt, _15479a_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge_14989a_8d9b34f2ecd5885_lg.jpeg
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap_14990a_8d9b34f5b3bfd06_lg.jpeg
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge_14991a_8d9b34f65c3d1d8_lg.jpeg
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II_14992a_8d9b34f492cb9bd_lg.jpeg
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge_14994a_8d9b34f118a400f_lg.jpeg
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad_15000a_8d9b4c1e3da8539_lg.jpeg
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad, _14999a_8d9b4c1d9ed3f3a_lg.jpeg
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad_14997a_8d9b4c1b9aebe42_lg.jpeg
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71_14998a_8d9b4c1c6a300e5_lg.jpeg
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition med barn_14996a_8d9b4c1a81fde5e_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Boréns, vägglampa, mässing_15005a_8d9b66cefc13371_lg.jpeg
Okänd designer för Boréns, vägglampa, mässing
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900, _15480a_8d9be5fb36dc6a3_lg.jpeg
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac, _15481a_8d9be5fa863c6d8_lg.jpeg
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar, _15482a_8d9be5f9b2a5327_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dall, Hans, olja, skymningslandskap, _15483a_8d9be5f90528b7c_lg.jpeg
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, renässansstil, 1900-talets 2 hälft, _15484a_8d9beebf8f91637_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, renässansstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap, _15485a_8d9beec0bec00d0_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fridericia, William, olja, gatuparti, _15486a_8d9beec1d2ed1d6_lg.jpeg
Fridericia, William, olja, gatuparti,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),_15487a_lg.jpeg
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _15489a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft, _15491a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm_15488a_lg.jpeg
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur, _15490a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden, _15492a_8d9beec4fbc55f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par, _15493a_8d9beec65c9893d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot, _15494a_8d9beec79e02aaa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II", _15495a_lg.jpeg
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik, _15496a_lg.jpeg
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti modern design, teak, rostfritt mm, _15497a_lg.jpeg
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård, _15498a_8d9bef5de62bbbe_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal, _15499a_8d9bef5ea2740fc_lg.jpeg
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, ställande pointer, _15500a_8d9bef5f63c97db_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning_15501a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast, _15502a_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _15503a_lg.jpeg
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kluge, Harry, olja, Möns Klint, _15504a_lg.jpeg
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft. taklampa, skuret trä, barockstil, _15505a_8d9bef514007273_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900, _15506a_8d9bef524d2f6ba_lg.jpeg
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt, _15507a_8d9bef5346bf66b_lg.jpeg
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal, _15508a_lg.jpeg
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft_15511a_lg.jpeg
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur, _15509a_lg.jpeg
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _15510a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK