JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage, _15562a_lg.jpeg
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _15563a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen, _15564a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början, _15565a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa, _15566a_lg.jpeg
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15567a_8d9bf19edce61c6_lg.jpeg
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15568a_8d9bf19f7a6b855_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15569a_8d9bf1a059f5304_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15570a_8d9bf1a107bd029_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti oinramad grafik: Nils Eric Johansson, Peter Tillberg, _15571a_8d9bf194e4e4bc1_lg.jpeg
Stort parti oinramad grafik: Nils Eric Johansson, Peter Tillberg,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal, _15572a_lg.jpeg
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft, _15573a_lg.jpeg
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Adventsljusstake, svärtat smide, 1900-tal, _15574a_lg.jpeg
Adventsljusstake, svärtat smide, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon, _15576a_lg.jpeg
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets början, _15575a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vävnad, ylle, Hedmark Fylke, _15577a_lg.jpeg
Vävnad, ylle, Hedmark Fylke,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa, _15578a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin, _15579a_8d9bf0ccfe12e2f_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin, _15580a_8d9bf0cdef25b71_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin, _15581a_8d9bf0ce8a9a36c_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis, _15582a_8d9bf0de1a6bd7d_lg.jpeg
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm, _15583a_8d9bf0e279d727b_lg.jpeg
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis, _15584a_8d9bf18783fbc19_lg.jpeg
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik persisk, _15585a_8d9bf1969cb575e_lg.jpeg
Matta, semiantik persisk,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bajonett med balja och bärläder, M/1896, _15586a_8d9bf1be595294a_lg.jpeg
Bajonett med balja och bärläder, M/1896,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett med balja och bärläder, M/1896, _15587a_8d9bf1bf87f4fdd_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal, _15588a_8d9bf1c0adbfd81_lg.jpeg
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ostformar, 2 st, skuret trä, allmogearbeten, 1800-tal, _15589a_8d9bf1c39017d8f_lg.jpeg
Ostformar, 2 st, skuret trä, allmogearbeten, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, _15590a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm_15591a_lg.jpeg
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, metall och glas, 5 ljuspunkter_15592a_lg.jpeg
Taklampa, metall och glas, 5 ljuspunkter
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _15593a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft, _15594a_lg.jpeg
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, restaurangmiljö med besökare_15560a_8d9bf101cf14286_lg.jpeg
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, restaurangmiljö med besökare
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leonette, Dan, olja, "Skogsbacke", _15559a_8d9bf0fdcaf56ed_lg.jpeg
Leonette, Dan, olja, "Skogsbacke",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall, _15595a_8d9bf18992a4f19_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, _15596a_8d9bf185c2e5a83_lg.jpeg
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar, _15597a_8d9bf1df156010d_lg.jpeg
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar, _15598a_8d9bf1dff0b4148_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _15599a_8d9bf197dfd6b08_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,_15601a_lg.jpeg
Böcker; Svenska Slott och Herresäten, 5 band samt dito Ny Följd, 3 band,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _15600a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _15602a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _15603a_lg.jpeg
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_15605a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _15604a_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",_15606a_lg.jpeg
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _15607a_8d9bf2014cdae43_lg.jpeg
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK