Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram, _15437a_8d9be539347a789_lg.jpeg
433
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"_15438a_lg.jpeg
434
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn, _15439a_lg.jpeg
435
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal, _15440a_lg.jpeg
436
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_15441a_lg.jpeg
437
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele, _15442a_lg.jpeg
438
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,_15443a_lg.jpeg
439
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 130 gram, _15444a_8d9be53ae231bab_lg.jpeg
440
Parti silver, total vikt 130 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833, _15445a_8d9be53bf6fc45a_lg.jpeg
441
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, "Rosen", total vikt 135 gram_15446a_8d9be53ce00c9ca_lg.jpeg
442
Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, "Rosen", total vikt 135 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver, _15447a_8d9be53f3ac48c9_lg.jpeg
443
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti mynt mm, 12 st, silver, _15448a_8d9be5402dd7f85_lg.jpeg
444
Parti mynt mm, 12 st, silver,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre mynt och sedlar, _15449a_8d9be5415fffc63_lg.jpeg
445
Parti äldre mynt och sedlar,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,  _15450a_lg.jpeg
446
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad, _15451a_lg.jpeg
447
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _15452a_lg.jpeg
448
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,_15453a_lg.jpeg
449
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _15454a_lg.jpeg
450
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5_15455a_8d9be5428854393_lg.jpeg
451
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti mynt, sedlar, medaljer mm, _15456a_8d9be57d612a577_lg.jpeg
452
Parti mynt, sedlar, medaljer mm,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medaljer/plaketter, 3 st, marina motiv, järnplåt från Pansarbåten Sverige, _15457a_8d9be57e9474e95_lg.jpeg
453
Medaljer/plaketter, 3 st, marina motiv, järnplåt från Pansarbåten Sverige,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 4 st, Line, _15458a_8d9be57fe18a4ff_lg.jpeg
454
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 4 st, Line,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _15459a_lg.jpeg
455
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _15460a_lg.jpeg
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur, _15461a_lg.jpeg
457
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _15462a_lg.jpeg
458
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _15463a_lg.jpeg
459
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,_15464a_lg.jpeg
460
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike, _15435a_8d9be4b29a4bab3_lg.jpeg
461
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut, _15422a_8d9be4adc7ede98_lg.jpeg
462
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka, _15418a_8d9be4a96b61918_lg.jpeg
463
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka_15420a_8d9be4abb5bdd04_lg.jpeg
464
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor, _15421a_8d9be4acb6e4c08_lg.jpeg
465
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,_15465a_lg.jpeg
466
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,_15466a_lg.jpeg
467
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål_15469a_lg.jpeg
468
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche, _15467a_8d9c0aa31e2b8cb_lg.jpeg
469
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal, _15468a_lg.jpeg
470
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, tidskriftshylla, trä_15416a_8d9be3d6ec721e2_lg.jpeg
471
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Illums Boligshus, Köpenhamn, fotpall/taburett, teak med svart skinnklädsel, _15415a_8d9be3d2cc43b6d_lg.jpeg
472
Okänd designer för Illums Boligshus, Köpenhamn, fotpall/taburett, teak med svart skinnklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semaintik Turkmen (?), _15004a_8d9b4c823b02a72_lg.jpeg
473
Matta, old/semaintik Turkmen (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Turkmen (?), _15003a_8d9b4c816bdf5fc_lg.jpeg
474
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan, _15002a_8d9b4c8082acaf2_lg.jpeg
475
Matta, old/semiantik Hamadan,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä, _15470a_lg.jpeg
476
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä, _15472a_lg.jpeg
477
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft, _15473a_lg.jpeg
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä, _15471a_lg.jpeg
479
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,_15474a_lg.jpeg
480
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.