JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _15608a_8d9bf206b06b366_lg.jpeg
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _15609a_8d9bf207b9e2b14_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kanna, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _15610a_8d9bf2045c16aa8_lg.jpeg
Kanna, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, _15611a_8d9bf1e0f92eb86_lg.jpeg
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900, _15612a_8d9bf2004b5609c_lg.jpeg
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa, _15613a_8d9bf1ff6683a16_lg.jpeg
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, _15614a_8d9bfaee6619189_lg.jpeg
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, _15615a_8d9bfaef48cd724_lg.jpeg
Krus, 5 st, saltglaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Syltkrus, 3 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg och Rörstrand, _15616a_8d9bfaf0b1df473_lg.jpeg
Syltkrus, 3 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg och Rörstrand,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål samt fat, delvis glaserat lergods, 1800-tal, _15617a_8d9bfaf19b90941_lg.jpeg
Skål samt fat, delvis glaserat lergods, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Grovens, Harald, olja, figurkomposition, _15618a_8d9bfaa598d007e_lg.jpeg
Grovens, Harald, olja, figurkomposition,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, _15619a_8d9bfab52f07184_lg.jpeg
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900, _15620a_8d9bfafb8ff7811_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm, _15621a_8d9bfadd8c63a83_lg.jpeg
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15622a_8d9bfb6de14fc56_lg.jpeg
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15623a_8d9bfb6edb87671_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _15624a_8d9bfb6f9535edb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, _15625a_8d9bfafdc39258f_lg.jpeg
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa, _15626a_8d9bfb70da78604_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stekfat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,_15627a_8d9bfb1cfc9a456_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kähler, Nils för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods, _15628a_8d9bfb23cd1be4c_lg.jpeg
Kähler, Nils för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, _15629a_8d9bfb724afe135_lg.jpeg
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, _15630a_8d9bfb37f419e3d_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm_15631a_8d9bfc03270f923_lg.jpeg
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kreüger, Einar, olja, "Timmerkörare", _15632a_8d9bfc0420d9191_lg.jpeg
Kreüger, Einar, olja, "Timmerkörare",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap, _15633a_8d9bfc0564aa6e7_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 st, mässing, modell L 125, h 4,5 cm, _15634a_8d9bfc0724c017d_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn, _15635a_8d9bfc086df653b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, _15636a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft, _15637a_lg.jpeg
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971_15638a_lg.jpeg
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr, _15639a_8d9bfc0a08522f5_lg.jpeg
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95), _15640a_8d9bfc0bc257bfb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _15641a_8d9bfc0ccb7115a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium, "Romeo Moon S2", _15642a_8d9bfbc452a94f4_lg.jpeg
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium, "Romeo Moon S2",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace, _15643a_8d9bfbc9b50c372_lg.jpeg
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, _15644a_8d9bfbe354b371a_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, _15645a_8d9bfbe84fde96b_lg.jpeg
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing, _15646a_8d9bfc803192cce_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr", _15647a_8d9bfc8329b0492_lg.jpeg
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Nette, etsning, hundar, _15648a_8d9bfc7f6996147_lg.jpeg
Johansson, Nette, etsning, hundar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild, _15649a_8d9bfc817b7aa6c_lg.jpeg
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,_15650a_8d9bfc840522cce_lg.jpeg
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen, _15651a_8d9bfc84cb6c8de_lg.jpeg
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaage, Karl, blandteknik, komposition, _15652a_8d9bfc859fa84e4_lg.jpeg
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, funkis, 1930-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, tenn, _15653a_8d9bfc41921e1a5_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,  _15654a_8d9bfc8653cfd94_lg.jpeg
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt, _15655a_8d9bfc4dd15805c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK