Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, handmålat glas, Tulip, _15705a_8d9d1f801019f87_lg.jpeg
434
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, handmålat glas, Tulip,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke, för Ekeby, vas, keramik, modell 385_15699a_8d9d1dcd963c687_lg.jpeg
435
Lindstrand, Vicke, för Ekeby, vas, keramik, modell 385
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Schramberg, vas, porslin, Tyskland,  art-déco, 1920-tal, _15698a_8d9d1dccaa26129_lg.jpeg
436
Okänd designer för Schramberg, vas, porslin, Tyskland, art-déco, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964, _16118a_lg.jpeg
437
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap, _16119a_lg.jpeg
438
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter, _16120a_lg.jpeg
439
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral, _16121a_lg.jpeg
440
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in, _16122a_lg.jpeg
441
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal, _16123a_lg.jpeg
442
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap, _16124a_lg.jpeg
443
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden, _16125a_8d9e02c419bfde6_lg.jpeg
444
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt, _16126a_8d9e011ec5ce3d1_lg.jpeg
445
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning, _16127a_8d9e011fc208fc9_lg.jpeg
446
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hansen, Roald, olja, kvinnoporträtt, _16128a_8d9e0120dd65051_lg.jpeg
447
Hansen, Roald, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia", _16132a_lg.jpeg
448
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben, _16130a_lg.jpeg
449
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen", _16129a_lg.jpeg
450
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten, _16131a_lg.jpeg
451
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början, _16133a_lg.jpeg
452
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell, _16134a_8d9e0123471e075_lg.jpeg
453
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Simony Jensen, Olaf, olja, brevskrivande kvinna, _16135a_8d9e01220a0f0cd_lg.jpeg
454
Simony Jensen, Olaf, olja, brevskrivande kvinna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berg, Hans, färglito, figurkomposition, _16136a_8d9e0173330a7f5_lg.jpeg
455
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt, _16137a_8d9e0197c8e18ca_lg.jpeg
456
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,_16138a_lg.jpeg
457
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen, _16139a_lg.jpeg
458
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre, _16140a_lg.jpeg
459
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria, _16141a_lg.jpeg
460
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Avslutad
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk, _16142a_lg.jpeg
461
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _16143a_lg.jpeg
462
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur", _16144a_8d9e01a5a0558f0_lg.jpeg
463
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes", _16145a_8d9e01a796500ba_lg.jpeg
464
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska, _16146a_8d9e01a8d7f7c84_lg.jpeg
465
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods, _16147a_8d9e2597fccfb60_lg.jpeg
466
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Törning, Erik, monotypi, person i blått, _16148a_lg.jpeg
467
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lodström, Georg, olja, bergparti, _16149a_lg.jpeg
468
Lodström, Georg, olja, bergparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer, _16150a_8d9e01ab0e9fe3a_lg.jpeg
469
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap, _16151a_8d9e01b4a9de7e8_lg.jpeg
470
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "1ère Fête Flamande"_16152a_8d9e01b03a0baf4_lg.jpeg
471
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "1ère Fête Flamande"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751, _16153a_8d9e01b26a100b0_lg.jpeg
472
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, kanna/vas med hänkel, glaserat lergods, _16154a_lg.jpeg
473
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, kanna/vas med hänkel, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skålfat, glas, dekor av vita och blå spiraler, _16155a_lg.jpeg
474
Okänd konstnär, skålfat, glas, dekor av vita och blå spiraler,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Adolfsson, Wilke, egen hytta Orrefors, skål, grå- och rosa glasmassa,_16156a_lg.jpeg
475
Adolfsson, Wilke, egen hytta Orrefors, skål, grå- och rosa glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Persson, Ragnar "RP", färglito, Familjen, _16157a_lg.jpeg
476
Persson, Ragnar "RP", färglito, Familjen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med renfana, _16158a_lg.jpeg
477
Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med renfana,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå, _16159a_lg.jpeg
478
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)_16160a_8d9e01e06199344_lg.jpeg
479
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft, _16161a_8d9e01e29a116ba_lg.jpeg
480
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mary Quant, regnponcho, PVC, _16162a_8d9e023dedeb0b0_lg.jpeg
481
Mary Quant, regnponcho, PVC,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.