Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling', _15688a_8d9d0472b88dc50_lg.jpeg
1
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide_15686a_8d9d42025e58c7c_lg.jpeg
2
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15708a_lg.jpeg
3
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar", _15709a_lg.jpeg
4
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar",
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Högtalare, ett par, teak, så kallade "Carlssonhögtalare", Sonab OA-5, Stig Carlsson, design 1966, _15690a_8d9d053eb30bf32_lg.jpeg
5
Högtalare, ett par, teak, så kallade "Carlssonhögtalare", Sonab OA-5, Stig Carlsson, design 1966,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15711a_lg.jpeg
6
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15710a_lg.jpeg
7
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15712a_lg.jpeg
8
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor_15689a_8d9d053c487c44f_lg.jpeg
9
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor_15694a_8d9d1e4b3c68b11_lg.jpeg
10
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar_15715a_8d9d44189739be2_lg.jpeg
11
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal, _15717a_lg.jpeg
12
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci, _15718a_lg.jpeg
13
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413, _15719a_lg.jpeg
14
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _15720a_lg.jpeg
15
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15721a_lg.jpeg
16
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15722a_lg.jpeg
17
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, _15704a_8d9d1f7e7562801_lg.jpeg
18
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas, blåtonat glas, Satellite, _15706a_8d9d1f80c47a1d6_lg.jpeg
19
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, tusch, personer, signerad, _15700a_8d9d1ee8995cc19_lg.jpeg
20
Olson, Axel, tusch, personer, signerad,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing, _15723a_lg.jpeg
21
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800), _15724a_lg.jpeg
22
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, _15725a_lg.jpeg
23
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larsson, Olle för Laholms Keramik, golvvas med hänkel, fajans, _15726a_8d9d50fbcdc1783_lg.jpeg
24
Larsson, Olle för Laholms Keramik, golvvas med hänkel, fajans,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling', _15687a_8d9d0471acfa33f_lg.jpeg
25
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar, _15693a_8d9d05ffa2bc64d_lg.jpeg
26
Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot. _15692a_8d9d060041fc713_lg.jpeg
27
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _15727a_lg.jpeg
28
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95), _15728a_lg.jpeg
29
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95),
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, cirka 50 st, porslin, B&G, empire, _15729a_lg.jpeg
30
Kaffeservisdelar, cirka 50 st, porslin, B&G, empire,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, _15730a_8d9d51e14266081_lg.jpeg
31
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram, _15731a_8d9d51e2540f67e_lg.jpeg
32
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram,
Slutpris8 500 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram, _15733a_8d9d51e4d5de75b_lg.jpeg
34
Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram, _15734a_8d9d51e5bdbaa51_lg.jpeg
35
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram, _15735a_8d9d51e69d20e8d_lg.jpeg
36
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _15736a_lg.jpeg
37
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _15737a_lg.jpeg
38
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _15738a_lg.jpeg
39
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor, _15739a_lg.jpeg
40
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15740a_lg.jpeg
41
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krumlinde, Olof, olja, landskap, _15741a_lg.jpeg
42
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben_15742a_lg.jpeg
43
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram, _15743a_8d9d51e79425cd8_lg.jpeg
44
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram, _15744a_8d9d51e55d136b5_lg.jpeg
45
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram_15746a_8d9d51e5eadebb3_lg.jpeg
46
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram, _15747a_8d9d51e6720fd4a_lg.jpeg
47
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram, _15748a_8d9d51e73e64c63_lg.jpeg
48
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram, _15749a_8d9d51e7bd7c5e0_lg.jpeg
49
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.