Laddar...
Januariauktion
Visning:
Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling', _15688a_8d9d0472b88dc50_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15688-itemimages/15688a_8d9d0472b88dc50_med.jpeg)
1
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide_15686a_8d9d42025e58c7c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15686-itemimages/15686a_8d9d42025e58c7c_med.jpeg)
2
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15708a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15708-itemimages/15708a_med.jpeg)
3
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
![Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar", _15709a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15709-itemimages/15709a_med.jpeg)
4
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar",
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
![Högtalare, ett par, teak, så kallade "Carlssonhögtalare", Sonab OA-5, Stig Carlsson, design 1966, _15690a_8d9d053eb30bf32_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15690-itemimages/15690a_8d9d053eb30bf32_med.jpeg)
5
Högtalare, ett par, teak, så kallade "Carlssonhögtalare", Sonab OA-5, Stig Carlsson, design 1966,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15711a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15711-itemimages/15711a_med.jpeg)
6
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15710a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15710-itemimages/15710a_med.jpeg)
7
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15712a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15712-itemimages/15712a_med.jpeg)
8
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor_15689a_8d9d053c487c44f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15689-itemimages/15689a_8d9d053c487c44f_med.jpeg)
9
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor_15694a_8d9d1e4b3c68b11_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15694-itemimages/15694a_8d9d1e4b3c68b11_med.jpeg)
10
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar_15715a_8d9d44189739be2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15715-itemimages/15715a_8d9d44189739be2_med.jpeg)
11
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal, _15717a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15717-itemimages/15717a_med.jpeg)
12
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci, _15718a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15718-itemimages/15718a_med.jpeg)
13
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413, _15719a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15719-itemimages/15719a_med.jpeg)
14
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _15720a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15720-itemimages/15720a_med.jpeg)
15
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15721a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15721-itemimages/15721a_med.jpeg)
16
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15722a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15722-itemimages/15722a_med.jpeg)
17
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, _15704a_8d9d1f7e7562801_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15704-itemimages/15704a_8d9d1f7e7562801_med.jpeg)
18
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas, blåtonat glas, Satellite, _15706a_8d9d1f80c47a1d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15706-itemimages/15706a_8d9d1f80c47a1d6_med.jpeg)
19
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Olson, Axel, tusch, personer, signerad, _15700a_8d9d1ee8995cc19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15700-itemimages/15700a_8d9d1ee8995cc19_med.jpeg)
20
Olson, Axel, tusch, personer, signerad,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing, _15723a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15723-itemimages/15723a_med.jpeg)
21
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800), _15724a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15724-itemimages/15724a_med.jpeg)
22
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, _15725a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15725-itemimages/15725a_med.jpeg)
23
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Larsson, Olle för Laholms Keramik, golvvas med hänkel, fajans, _15726a_8d9d50fbcdc1783_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15726-itemimages/15726a_8d9d50fbcdc1783_med.jpeg)
24
Larsson, Olle för Laholms Keramik, golvvas med hänkel, fajans,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling', _15687a_8d9d0471acfa33f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15687-itemimages/15687a_8d9d0471acfa33f_med.jpeg)
25
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar, _15693a_8d9d05ffa2bc64d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15693-itemimages/15693a_8d9d05ffa2bc64d_med.jpeg)
26
Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot. _15692a_8d9d060041fc713_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15692-itemimages/15692a_8d9d060041fc713_med.jpeg)
27
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _15727a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15727-itemimages/15727a_med.jpeg)
28
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95), _15728a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15728-itemimages/15728a_med.jpeg)
29
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95),
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kaffeservisdelar, cirka 50 st, porslin, B&G, empire, _15729a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15729-itemimages/15729a_med.jpeg)
30
Kaffeservisdelar, cirka 50 st, porslin, B&G, empire,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, _15730a_8d9d51e14266081_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15730-itemimages/15730a_8d9d51e14266081_med.jpeg)
31
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram, _15731a_8d9d51e2540f67e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15731-itemimages/15731a_8d9d51e2540f67e_med.jpeg)
32
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram,
Slutpris8 500 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
![Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram, _15733a_8d9d51e4d5de75b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15733-itemimages/15733a_8d9d51e4d5de75b_med.jpeg)
34
Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram, _15734a_8d9d51e5bdbaa51_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15734-itemimages/15734a_8d9d51e5bdbaa51_med.jpeg)
35
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram, _15735a_8d9d51e69d20e8d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15735-itemimages/15735a_8d9d51e69d20e8d_med.jpeg)
36
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _15736a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15736-itemimages/15736a_med.jpeg)
37
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _15737a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15737-itemimages/15737a_med.jpeg)
38
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _15738a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15738-itemimages/15738a_med.jpeg)
39
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor, _15739a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15739-itemimages/15739a_med.jpeg)
40
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
![Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15740a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15740-itemimages/15740a_med.jpeg)
41
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Krumlinde, Olof, olja, landskap, _15741a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15741-itemimages/15741a_med.jpeg)
42
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben_15742a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15742-itemimages/15742a_med.jpeg)
43
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram, _15743a_8d9d51e79425cd8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15743-itemimages/15743a_8d9d51e79425cd8_med.jpeg)
44
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram, _15744a_8d9d51e55d136b5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15744-itemimages/15744a_8d9d51e55d136b5_med.jpeg)
45
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram_15746a_8d9d51e5eadebb3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15746-itemimages/15746a_8d9d51e5eadebb3_med.jpeg)
46
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram, _15747a_8d9d51e6720fd4a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15747-itemimages/15747a_8d9d51e6720fd4a_med.jpeg)
47
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram, _15748a_8d9d51e73e64c63_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15748-itemimages/15748a_8d9d51e73e64c63_med.jpeg)
48
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram, _15749a_8d9d51e7bd7c5e0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/15749-itemimages/15749a_8d9d51e7bd7c5e0_med.jpeg)
49
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.