Budgivning online startar Jan 12, 2022 10:00 AM
Budgivning online slutar Jan 30, 2022 2:59 PM
Liveauktionen börjar: Jan 30, 2022 3:00 PM

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Titel eller beskrivning
    2d 9h
    Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling', _15688a_8d9d0472b88dc50_lg.jpeg
    1
    Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
    Aktuellt bud1 800 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide_15686a_8d9d42025e58c7c_lg.jpeg
    2
    Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide
    Aktuellt bud1 000 SEK
    Utropspris1 100  - 1 200 SEK
    2d 9h
    Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _15708a_lg.jpeg
    3
    Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
    Inga bud
    Utropspris32 000  - 34 000 SEK
    2d 9h
    Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar", _15709a_lg.jpeg
    4
    Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar",
    Inga bud
    Utropspris15 000  - 16 000 SEK
    2d 9h
    Högtalare, ett par, teak, så kallade "Carlssonhögtalare", Sonab OA-5, Stig Carlsson, design 1966, _15690a_8d9d053eb30bf32_lg.jpeg
    5
    Högtalare, ett par, teak, så kallade "Carlssonhögtalare", Sonab OA-5, Stig Carlsson, design 1966,
    Aktuellt bud500 SEK
    Utropspris600  - 700 SEK
    2d 9h
    Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, _15711a_lg.jpeg
    6
    Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
    Aktuellt bud300 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    2d 9h
    Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, _15710a_lg.jpeg
    7
    Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
    Aktuellt bud800 SEK
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    2d 9h
    Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_15712a_lg.jpeg
    8
    Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
    Inga bud
    Utropspris500  - 600 SEK
    2d 9h
    Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor_15689a_8d9d053c487c44f_lg.jpeg
    9
    Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor
    Aktuellt bud3 200 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor_15694a_8d9d1e4b3c68b11_lg.jpeg
    10
    Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
    Inga bud
    Utropspris4 200  - 4 400 SEK
    2d 9h
    Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar_15715a_8d9d44189739be2_lg.jpeg
    11
    Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar
    Aktuellt bud1 900 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal, _15717a_lg.jpeg
    12
    Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal,
    Inga bud
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci, _15718a_lg.jpeg
    13
    Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
    Inga bud
    Utropspris1 700  - 1 800 SEK
    2d 9h
    Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413, _15719a_lg.jpeg
    14
    Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
    Inga bud
    Utropspris2 800  - 3 000 SEK
    2d 9h
    Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _15720a_lg.jpeg
    15
    Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
    Inga bud
    Utropspris1 700  - 1 800 SEK
    2d 9h
    Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15721a_lg.jpeg
    16
    Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
    Inga bud
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel", _15722a_lg.jpeg
    17
    Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
    Inga bud
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, _15704a_8d9d1f7e7562801_lg.jpeg
    18
    Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
    Aktuellt bud800 SEK
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    2d 9h
    Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas, blåtonat glas, Satellite, _15706a_8d9d1f80c47a1d6_lg.jpeg
    19
    Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas, blåtonat glas, Satellite,
    Aktuellt bud400 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    2d 9h
    Olson, Axel, tusch, personer, signerad, _15700a_8d9d1ee8995cc19_lg.jpeg
    20
    Olson, Axel, tusch, personer, signerad,
    Aktuellt bud500 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    2d 9h
    Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing, _15723a_lg.jpeg
    21
    Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
    Aktuellt bud250 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    2d 9h
    Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800), _15724a_lg.jpeg
    22
    Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
    Inga bud
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, _15725a_lg.jpeg
    23
    Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
    Inga bud
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    2d 9h
    Larsson, Olle för Laholms Keramik, golvvas med hänkel, fajans, _15726a_8d9d50fbcdc1783_lg.jpeg
    24
    Larsson, Olle för Laholms Keramik, golvvas med hänkel, fajans,
    Aktuellt bud2 000 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling', _15687a_8d9d0471acfa33f_lg.jpeg
    25
    Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
    Inga bud
    Utropspris1 100  - 1 200 SEK
    2d 9h
    Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar, _15693a_8d9d05ffa2bc64d_lg.jpeg
    26
    Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar,
    Aktuellt bud3 000 SEK
    Utropspris3 200  - 3 400 SEK
    2d 9h
    Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot. _15692a_8d9d060041fc713_lg.jpeg
    27
    Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
    Inga bud
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    2d 9h
    Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _15727a_lg.jpeg
    28
    Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
    Aktuellt bud600 SEK
    Utropspris900  - 1 000 SEK
    2d 9h
    Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95), _15728a_lg.jpeg
    29
    Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95),
    Aktuellt bud100 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    2d 9h
    Kaffeservisdelar, cirka 50 st, porslin, B&G, empire, _15729a_lg.jpeg
    30
    Kaffeservisdelar, cirka 50 st, porslin, B&G, empire,
    Aktuellt bud1 600 SEK
    Utropspris1 700  - 1 800 SEK
    2d 9h
    Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, _15730a_8d9d51e14266081_lg.jpeg
    31
    Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
    Aktuellt bud1 800 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram, _15731a_8d9d51e2540f67e_lg.jpeg
    32
    Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram,
    Aktuellt bud7 500 SEK
    Utropspris8 000  - 9 000 SEK
    2d 9h
    Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram, _15732a_8d9d51e362b7486_lg.jpeg
    33
    Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram,
    Aktuellt bud7 500 SEK
    Utropspris8 000  - 9 000 SEK
    2d 9h
    Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram, _15733a_8d9d51e4d5de75b_lg.jpeg
    34
    Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram,
    Aktuellt bud1 600 SEK
    Utropspris1 700  - 1 800 SEK
    2d 9h
    Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram, _15734a_8d9d51e5bdbaa51_lg.jpeg
    35
    Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram,
    Inga bud
    Utropspris1 500  - 1 600 SEK
    2d 9h
    Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram, _15735a_8d9d51e69d20e8d_lg.jpeg
    36
    Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram,
    Aktuellt bud2 600 SEK
    Utropspris2 800  - 3 000 SEK
    2d 9h
    Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _15736a_lg.jpeg
    37
    Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
    Aktuellt bud1 800 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _15737a_lg.jpeg
    38
    Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
    Inga bud
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _15738a_lg.jpeg
    39
    Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
    Inga bud
    Utropspris1 700  - 1 800 SEK
    2d 9h
    Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor, _15739a_lg.jpeg
    40
    Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
    Aktuellt bud3 400 SEK
    Utropspris3 600  - 3 800 SEK
    2d 9h
    Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage, _15740a_lg.jpeg
    41
    Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
    Inga bud
    Utropspris400  - 500 SEK
    2d 9h
    Krumlinde, Olof, olja, landskap, _15741a_lg.jpeg
    42
    Krumlinde, Olof, olja, landskap,
    Aktuellt bud2 000 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben_15742a_lg.jpeg
    43
    Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
    Aktuellt bud800 SEK
    Utropspris1 100  - 1 200 SEK
    2d 9h
    Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram, _15743a_8d9d51e79425cd8_lg.jpeg
    44
    Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram,
    Inga bud
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram, _15744a_8d9d51e55d136b5_lg.jpeg
    45
    Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram,
    Aktuellt bud1 800 SEK
    Utropspris1 900  - 2 000 SEK
    2d 9h
    Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram_15746a_8d9d51e5eadebb3_lg.jpeg
    46
    Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram
    Aktuellt bud2 000 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram, _15747a_8d9d51e6720fd4a_lg.jpeg
    47
    Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram,
    Aktuellt bud2 000 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    2d 9h
    Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram, _15748a_8d9d51e73e64c63_lg.jpeg
    48
    Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram,
    Aktuellt bud4 000 SEK
    Utropspris4 200  - 4 400 SEK
    48 antal per sida
    KONTAKT

    Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

    Tel. 035-15 69 00

    info@hallandsauktionsverk.se

    FÖLJ OSS
    Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller

    © Software Copyright 2022 Skeleton. All rights reserved.