Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Bägare med erotiskt motiv, äggskalsporslin, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _15899c_lg.jpeg
Bägare med erotiskt motiv, äggskalsporslin, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, , vas/flaska, glas, _15900a_lg.jpeg
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, , vas/flaska, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England, _15901a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _15902a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _15903a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hansen, Birger Th, olja, figurkomposition, _15904a_8d9da8216faaf4a_lg.jpeg
Hansen, Birger Th, olja, figurkomposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wikkelsø, Illum för Niels Erik Eilersen, armstolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella" (modellnummer 4),_15905a_8d9da8a107196de_lg.jpeg
Wikkelsø, Illum för Niels Erik Eilersen, armstolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella" (modellnummer 4),
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen, _15906a_8d9dc100a9226d3_lg.jpeg
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och gultonat glas, B-119_15814a_8d9d75b31d3ccf5_lg.jpeg
Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och gultonat glas, B-119
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, antagligen för MIO, satsbord, 3 st, kromad metall med träskiva, kvadratiska_15696a_8d9d1dcb718dfe3_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen för MIO, satsbord, 3 st, kromad metall med träskiva, kvadratiska
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_15909a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram, _15907a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _15908a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"_15910a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _15911a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza, _15912a_8d9dc100180e3ba_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, blyerts och pastell, vilande kvinna, _15913a_8d9dc0ff8358e7f_lg.jpeg
Olson, Axel, blyerts och pastell, vilande kvinna,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag", _15675a_8d9ceb54b09b1fd_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad_15702a_8d9d1eeab825bee_lg.jpeg
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Evigheten", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana, _15753a_8d9d5be66205244_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Evigheten", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Kärlekens Labyrint II", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana, _15755a_8d9d5be7c096bee_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Kärlekens Labyrint II", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "I Evighet", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana, _15754a_8d9d5be70d529b7_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "I Evighet", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor, _15914a_lg.jpeg
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, _15915a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, _15916a_lg.jpeg
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_15917a_lg.jpeg
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek, _15918a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _15919a_8d9dc0fef70b5ae_lg.jpeg
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lamrin, Britta, olja, Kungsträdgården med slottet i fonden, _15920a_8d9dc1073ac0cba_lg.jpeg
Lamrin, Britta, olja, Kungsträdgården med slottet i fonden,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nattygsbord, 1 par, valnöt med vita marmorskivor, oscarianska, sekelskiftet 1900, _15921a_8d9dc12ab60658a_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, valnöt med vita marmorskivor, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hafström, Tomas, litografier, 3 st, motiv med personer, signerade och numrerade_15871a_8d9d9bf681cbbed_lg.jpeg
Hafström, Tomas, litografier, 3 st, motiv med personer, signerade och numrerade
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram, _15816a_8d9d75b4f00fd25_lg.jpeg
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hjortzberg, Olle, olja, "Liknelsen om fikonträdet", _15922a_8d9dc2791a9de0b_lg.jpeg
Hjortzberg, Olle, olja, "Liknelsen om fikonträdet",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Williams, A, 1800-tal, olja, "A Winters Eve, view in Hants" (Hampshire), _15923a_8d9dc278132e709_lg.jpeg
Williams, A, 1800-tal, olja, "A Winters Eve, view in Hants" (Hampshire),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire), _15924a_8d9dc275b7e55f8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _15925a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko, _15926a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat, _15927a_8d9dcf7623019fd_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
Slutpris24 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,_15928a_8d9dcee9a4c4627_lg.jpeg
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,  _15929a_8d9dceedf02415b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,  _15930a_8d9dceecd0138ac_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,  _15931a_8d9dceebb20af26_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900, _15932a_lg.jpeg
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing, "Tsar", _15933a_8d9e005a1c9444b_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, mässing, "Tsar",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _15934a_lg.jpeg
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap, _15935a_lg.jpeg
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut, _15936a_lg.jpeg
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Blomquist, Uno, olja, självporträtt, _15937a_8d9dcf78f6169c7_lg.jpeg
Blomquist, Uno, olja, självporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK