Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing, G297_15820a_8d9d7728f565b92_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing, G297
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",_15852a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15853a_lg.jpeg
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt, _15854a_lg.jpeg
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, svarvad bok, _15703a_8d9d1eeb7879fc4_lg.jpeg
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, svarvad bok,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia", _15856a_8d9d9b2b220e45c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition, _15857a_8d9d9b2bee58ea0_lg.jpeg
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon", _15855a_8d9d9b2a6d349a6_lg.jpeg
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak, _15858a_lg.jpeg
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt, _15859a_lg.jpeg
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _15860a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _15861a_lg.jpeg
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache, _15862a_8d9d9becfa26563_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Say, William efter Harlow Georg Henry, mezzotint och linjeetsning, "The Misses Sharp", utförd 1812, _15863a_8d9d9bee8c51c80_lg.jpeg
Say, William efter Harlow Georg Henry, mezzotint och linjeetsning, "The Misses Sharp", utförd 1812,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn, _15864a_8d9d9befddcc540_lg.jpeg
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _15865a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15866a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin, _15867a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek, _15868a_lg.jpeg
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel, _15869a_lg.jpeg
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, pressglas med prismor, 1800-talets 2 hälft, _15870a_8d9d9bebaa908a7_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, pressglas med prismor, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,_15872a_8d9d9c3524d23f1_lg.jpeg
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram_15875a_8d9d9d5602e93b4_lg.jpeg
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram, _15876a_8d9d9d58d5c18cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden, _15877a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silvermynt, 2 Mark, Karl XII 1701, _15878a_lg.jpeg
Silvermynt, 2 Mark, Karl XII 1701,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka_15879a_lg.jpeg
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut, _15881a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka, _15880a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955_15873a_8d9d9c936367c3f_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods, _15874a_8d9d9c9715bca38_lg.jpeg
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skål, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900, _15882a_8d9da7ab4a22d15_lg.jpeg
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac, _15883a_lg.jpeg
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _15884a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot, _15886a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par, _15885a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt, _15887a_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap, _15888a_8d9da7aa6869830_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur med slag, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, _15889a_8d9da7a9ba9edd9_lg.jpeg
Kaminur med slag, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, porträtt av australiensiske upptäcktsresanden Alexander G Forrest, _15890a_8d9da79a76801fc_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, porträtt av australiensiske upptäcktsresanden Alexander G Forrest,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kniv i balja, så kallad Gauchokniv, nysilver och stål, 1900-talets 2 hälft, _15891a_8d9da7a90a6869b_lg.jpeg
Kniv i balja, så kallad Gauchokniv, nysilver och stål, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur/relief, bisquit, Kristus med törnekronan, _15892a_8d9da7a7aa4fd0b_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur/relief, bisquit, Kristus med törnekronan,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm_15893a_lg.jpeg
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _15894a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap, _15895a_8d9da972f36efde_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs), _15896a_8d9da823dcda833_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en _15897a_8d9da822f9351a2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole", _15898a_8d9da8225f9209a_lg.jpeg
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK