Laddar...
Majauktion
Söndagen den 29/5 klockan 16.
Lägsta föremålsnummer
![Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft, _19035a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19035-itemimages/19035a_med.jpeg)
291
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Nylund, Gunnar för Nymölle, vas, delvis glaserat stengods, _18929a_8da39836f9e4932_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18929-itemimages/18929a_8da39836f9e4932_med.jpeg)
292
Nylund, Gunnar för Nymölle, vas, delvis glaserat stengods,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, rektangulär form, dekor av stiliserad kvinna_18930a_8da398394cc854d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18930-itemimages/18930a_8da398394cc854d_med.jpeg)
293
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, rektangulär form, dekor av stiliserad kvinna
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, i form av stiliserad påfågel, _18931a_8da3983a9efe95a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18931-itemimages/18931a_8da3983a9efe95a_med.jpeg)
294
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, i form av stiliserad påfågel,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Alberius, Olle för Rörstrand, väggplakett, glaserat stengods, _18897a_8da38c66a185b4a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18897-itemimages/18897a_8da38c66a185b4a_med.jpeg)
295
Alberius, Olle för Rörstrand, väggplakett, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Johansson, Sven, gouache, Halmstad hamn sedd från Västra Stranden, _19036a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19036-itemimages/19036a_med.jpeg)
296
Johansson, Sven, gouache, Halmstad hamn sedd från Västra Stranden,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med ansikte, _19037a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19037-itemimages/19037a_med.jpeg)
297
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med ansikte,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Lindstrand, Vicke för Kosta, skål på fot, glas, _18932a_8da3983d21155ba_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18932-itemimages/18932a_8da3983d21155ba_med.jpeg)
298
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål på fot, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Morales-Schildt, Mona för Kosta, skål, glas, _18933a_8da3983f5d69551_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18933-itemimages/18933a_8da3983f5d69551_med.jpeg)
299
Morales-Schildt, Mona för Kosta, skål, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering350 - 500 SEK
![Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Fredrikstad, skål, glas, _18938a_8da3985c0aa493d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18938-itemimages/18938a_8da3985c0aa493d_med.jpeg)
300
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Fredrikstad, skål, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Powolny, Michael för Wiener Keramik, figurin, glaserat flintgods, så kallad Jahreszeit figurin, dam med krinoloin "Frühling", _19038a_8da3b1509de8bef_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19038-itemimages/19038a_8da3b1509de8bef_med.jpeg)
301
Powolny, Michael för Wiener Keramik, figurin, glaserat flintgods, så kallad Jahreszeit figurin, dam med krinoloin "Frühling",
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd designer för Sächsische Porzellan-Manufaktur Dresden, kolossalfigurin, porslin, papegoja på stubbe, _19039a_8da3b1517fbc92e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19039-itemimages/19039a_8da3b1517fbc92e_med.jpeg)
302
Okänd designer för Sächsische Porzellan-Manufaktur Dresden, kolossalfigurin, porslin, papegoja på stubbe,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Matta, old Kirman, _19040a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19040-itemimages/19040a_med.jpeg)
303
Matta, old Kirman,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva, _19041a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19041-itemimages/19041a_med.jpeg)
304
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _19042a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19042-itemimages/19042a_med.jpeg)
305
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19043a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19043-itemimages/19043a_med.jpeg)
306
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Hallberg, Lars, akryl, "Höstflykt", _19044a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19044-itemimages/19044a_med.jpeg)
307
Hallberg, Lars, akryl, "Höstflykt",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19045a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19045-itemimages/19045a_med.jpeg)
308
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Kangxi-stil, _19046a_8da3b1481b829ac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19046-itemimages/19046a_8da3b1481b829ac_med.jpeg)
309
Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Kangxi-stil,
Slutpris3 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _19047a_8da3b1694bd8da4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19047-itemimages/19047a_8da3b1694bd8da4_med.jpeg)
310
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Fridell, Axel, torrnål, "Vedskutor II" 1930, _19050a_8da3b2222c11fdb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19050-itemimages/19050a_8da3b2222c11fdb_med.jpeg)
311
Fridell, Axel, torrnål, "Vedskutor II" 1930,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hafström, Thomas, olja, lövfiguration, _18681a_8da2e7410b77f48_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18681-itemimages/18681a_8da2e7410b77f48_med.jpeg)
312
Hafström, Thomas, olja, lövfiguration,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder, _18687a_8da2e6e28d47c1d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18687-itemimages/18687a_8da2e6e28d47c1d_med.jpeg)
313
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-talets mitt, _18690a_8da27944a8ccb4f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18690-itemimages/18690a_8da27944a8ccb4f_med.jpeg)
314
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor, _19051a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19051-itemimages/19051a_med.jpeg)
315
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Börjesson, Ansgarius, olja, Hanhals kyrka, Kungsbacka, _19052a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19052-itemimages/19052a_med.jpeg)
316
Börjesson, Ansgarius, olja, Hanhals kyrka, Kungsbacka,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben, _19053a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19053-itemimages/19053a_med.jpeg)
317
Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Paupard, Marion, olja, hus i landskap, _19055a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19055-itemimages/19055a_med.jpeg)
318
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
![Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842, _19054a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19054-itemimages/19054a_med.jpeg)
319
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899, _19056a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19056-itemimages/19056a_med.jpeg)
320
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale_18689a_8da2e6cfa8a7993_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18689-itemimages/18689a_8da2e6cfa8a7993_med.jpeg)
321
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Fagerström, Hans, olja, strand med träd_18691a_8da2e6c7d0098f3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18691-itemimages/18691a_8da2e6c7d0098f3_med.jpeg)
322
Fagerström, Hans, olja, strand med träd
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald", _19057a_8da3b221642f8a5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19057-itemimages/19057a_8da3b221642f8a5_med.jpeg)
323
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _19049a_8da3b2233dfd414_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19049-itemimages/19049a_8da3b2233dfd414_med.jpeg)
324
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition, _19048a_8da3b2209eea031_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19048-itemimages/19048a_8da3b2209eea031_med.jpeg)
325
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition, _19058a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19058-itemimages/19058a_med.jpeg)
326
Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Oljelampa, mässing, 1700-tal, _19059a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19059-itemimages/19059a_med.jpeg)
327
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett", _19060a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19060-itemimages/19060a_med.jpeg)
328
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Johansson, Nils, olja, kustparti, _19061a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19061-itemimages/19061a_med.jpeg)
329
Johansson, Nils, olja, kustparti,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,_19062a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19062-itemimages/19062a_med.jpeg)
330
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ramskov, Birgitte, pastell/rödkrita, Utan titel, _18682a_8da2e73c4d6116d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18682-itemimages/18682a_8da2e73c4d6116d_med.jpeg)
331
Ramskov, Birgitte, pastell/rödkrita, Utan titel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Bengtsson, Walter, färglito, komposition, _18695a_8da28588e2191fb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18695-itemimages/18695a_8da28588e2191fb_med.jpeg)
332
Bengtsson, Walter, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Fare, Leopold, färglito, hus i landskap, _18675a_8da26a65a665f8a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18675-itemimages/18675a_8da26a65a665f8a_med.jpeg)
333
Fare, Leopold, färglito, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing_18694a_8da285885223501_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18694-itemimages/18694a_8da285885223501_med.jpeg)
334
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal, _18693a_8da285868950f18_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18693-itemimages/18693a_8da285868950f18_med.jpeg)
335
Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka", _19083b_8da3cc376027e2f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19083-itemimages/19083b_8da3cc376027e2f_med.jpeg)
336
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka",
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp, _19084a_8da3cc38b183984_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19084-itemimages/19084a_8da3cc38b183984_med.jpeg)
337
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste, _19085a_8da3cc397921b7f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19085-itemimages/19085a_8da3cc397921b7f_med.jpeg)
338
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.