Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft, _19035a_lg.jpeg
291
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Nymölle, vas, delvis glaserat stengods, _18929a_8da39836f9e4932_lg.jpeg
292
Nylund, Gunnar för Nymölle, vas, delvis glaserat stengods,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, rektangulär form, dekor av stiliserad kvinna_18930a_8da398394cc854d_lg.jpeg
293
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, rektangulär form, dekor av stiliserad kvinna
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, i form av stiliserad påfågel, _18931a_8da3983a9efe95a_lg.jpeg
294
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, i form av stiliserad påfågel,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Rörstrand, väggplakett, glaserat stengods, _18897a_8da38c66a185b4a_lg.jpeg
295
Alberius, Olle för Rörstrand, väggplakett, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Sven, gouache, Halmstad hamn sedd från Västra Stranden, _19036a_lg.jpeg
296
Johansson, Sven, gouache, Halmstad hamn sedd från Västra Stranden,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med ansikte, _19037a_lg.jpeg
297
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med ansikte,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål på fot, glas, _18932a_8da3983d21155ba_lg.jpeg
298
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål på fot, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Morales-Schildt, Mona för Kosta, skål, glas, _18933a_8da3983f5d69551_lg.jpeg
299
Morales-Schildt, Mona för Kosta, skål, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering350 - 500 SEK
Avslutad
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Fredrikstad, skål, glas, _18938a_8da3985c0aa493d_lg.jpeg
300
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Fredrikstad, skål, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Powolny, Michael för Wiener Keramik, figurin, glaserat flintgods, så kallad Jahreszeit figurin, dam med krinoloin "Frühling", _19038a_8da3b1509de8bef_lg.jpeg
301
Powolny, Michael för Wiener Keramik, figurin, glaserat flintgods, så kallad Jahreszeit figurin, dam med krinoloin "Frühling",
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sächsische Porzellan-Manufaktur Dresden, kolossalfigurin, porslin, papegoja på stubbe, _19039a_8da3b1517fbc92e_lg.jpeg
302
Okänd designer för Sächsische Porzellan-Manufaktur Dresden, kolossalfigurin, porslin, papegoja på stubbe,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Matta, old Kirman, _19040a_lg.jpeg
303
Matta, old Kirman,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva, _19041a_lg.jpeg
304
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _19042a_lg.jpeg
305
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19043a_lg.jpeg
306
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hallberg, Lars, akryl, "Höstflykt", _19044a_lg.jpeg
307
Hallberg, Lars, akryl, "Höstflykt",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19045a_lg.jpeg
308
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Kangxi-stil, _19046a_8da3b1481b829ac_lg.jpeg
309
Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Kangxi-stil,
Slutpris3 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _19047a_8da3b1694bd8da4_lg.jpeg
310
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fridell, Axel, torrnål, "Vedskutor II" 1930, _19050a_8da3b2222c11fdb_lg.jpeg
311
Fridell, Axel, torrnål, "Vedskutor II" 1930,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hafström, Thomas, olja, lövfiguration, _18681a_8da2e7410b77f48_lg.jpeg
312
Hafström, Thomas, olja, lövfiguration,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder, _18687a_8da2e6e28d47c1d_lg.jpeg
313
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-talets mitt, _18690a_8da27944a8ccb4f_lg.jpeg
314
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor, _19051a_lg.jpeg
315
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Börjesson, Ansgarius, olja, Hanhals kyrka, Kungsbacka, _19052a_lg.jpeg
316
Börjesson, Ansgarius, olja, Hanhals kyrka, Kungsbacka,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben, _19053a_lg.jpeg
317
Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Paupard, Marion, olja, hus i landskap, _19055a_lg.jpeg
318
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842, _19054a_lg.jpeg
319
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899, _19056a_lg.jpeg
320
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale_18689a_8da2e6cfa8a7993_lg.jpeg
321
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, strand med träd_18691a_8da2e6c7d0098f3_lg.jpeg
322
Fagerström, Hans, olja, strand med träd
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald", _19057a_8da3b221642f8a5_lg.jpeg
323
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _19049a_8da3b2233dfd414_lg.jpeg
324
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition, _19048a_8da3b2209eea031_lg.jpeg
325
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition, _19058a_lg.jpeg
326
Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Oljelampa, mässing, 1700-tal, _19059a_lg.jpeg
327
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett", _19060a_lg.jpeg
328
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, kustparti, _19061a_lg.jpeg
329
Johansson, Nils, olja, kustparti,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,_19062a_lg.jpeg
330
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ramskov, Birgitte, pastell/rödkrita, Utan titel, _18682a_8da2e73c4d6116d_lg.jpeg
331
Ramskov, Birgitte, pastell/rödkrita, Utan titel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, färglito, komposition, _18695a_8da28588e2191fb_lg.jpeg
332
Bengtsson, Walter, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fare, Leopold, färglito, hus i landskap, _18675a_8da26a65a665f8a_lg.jpeg
333
Fare, Leopold, färglito, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing_18694a_8da285885223501_lg.jpeg
334
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, glas och mässing
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal, _18693a_8da285868950f18_lg.jpeg
335
Okänd designer, bordslampa, gult respektive vitt glas och palisander, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka", _19083b_8da3cc376027e2f_lg.jpeg
336
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka",
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp, _19084a_8da3cc38b183984_lg.jpeg
337
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste, _19085a_8da3cc397921b7f_lg.jpeg
338
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.