Söndagen den 29/5 klockan 16.

Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _18993a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell", _18994a_lg.jpeg
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wedel, Helene, gouache, komposition, _18995a_lg.jpeg
Wedel, Helene, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Böcker, militaria, 6 volymer bajonetter mm, _18996a_8da3a5b07245401_lg.jpeg
Böcker, militaria, 6 volymer bajonetter mm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander, _18997a_8da3a5fcebd16d6_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant, _18998a_8da3a5fe5d547f8_lg.jpeg
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, _18999a_8da3a5ffba2769e_lg.jpeg
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat, _19000a_8da3a68f22eec32_lg.jpeg
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke", _19001a_8da3a68ff73ec6e_lg.jpeg
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,_19002a_lg.jpeg
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627, _19004a_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar, _19003a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _19005a_lg.jpeg
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _19006a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Matta, semiantik Bidjar, _19007a_lg.jpeg
Matta, semiantik Bidjar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pallasch med balja och portépée, M/1899 för officer vid infanteriet, _19008a_8da3a690dd99e1e_lg.jpeg
Pallasch med balja och portépée, M/1899 för officer vid infanteriet,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor, _19009a_8da3a6918dc7456_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1", _19010a_8da3a69237c9c97_lg.jpeg
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19011a_8da3a68e1e8ea88_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor, _19012a_lg.jpeg
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort, _19013a_lg.jpeg
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti äldre stereoskopbilder, _19014a_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _19015a_lg.jpeg
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal, _19016a_lg.jpeg
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _19017a_lg.jpeg
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues",  storlek M, oanvänd_18948a_8da3996d3e35ddb_lg.jpeg
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues", storlek M, oanvänd
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Filateli; 1 album, album från 1892_18925a_8da38dd4826af79_lg.jpeg
Filateli; 1 album, album från 1892
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo, _18927a_8da39812f33aa39_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st, _18928a_8da3982b9dbf190_lg.jpeg
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,_19018a_8da3a71a436b024_lg.jpeg
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", _19019a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition, _19020a_lg.jpeg
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _19021a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga, _19022a_lg.jpeg
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, vårvinterlandskap, _18684a_8da2e7310cd1e41_lg.jpeg
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, vårvinterlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Hyltebruk, _18686a_8da2e725e2bde2a_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Hyltebruk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition, _18685a_8da2e72c329bf7c_lg.jpeg
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil, _19024a_8da3a71b2dccf36_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal, _19025a_8da3a71bdb68141_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning, _19026a_8da3eff69af67fe_lg.jpeg
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert", _19027a_lg.jpeg
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk, _19028a_lg.jpeg
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Eberhardson, Ebbe,  akvarell, Herde_19029a_lg.jpeg
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar, _19030a_lg.jpeg
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar", _19031a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",_19032a_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _19033a_lg.jpeg
Slutpris28 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud, _19034a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK