Laddar...
Majauktion
Söndagen den 29/5 klockan 16.
Lägsta föremålsnummer
![Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument, _18993a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18993-itemimages/18993a_med.jpeg)
243
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell", _18994a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18994-itemimages/18994a_med.jpeg)
244
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Wedel, Helene, gouache, komposition, _18995a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18995-itemimages/18995a_med.jpeg)
245
Wedel, Helene, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Böcker, militaria, 6 volymer bajonetter mm, _18996a_8da3a5b07245401_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18996-itemimages/18996a_8da3a5b07245401_med.jpeg)
246
Böcker, militaria, 6 volymer bajonetter mm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander, _18997a_8da3a5fcebd16d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18997-itemimages/18997a_8da3a5fcebd16d6_med.jpeg)
247
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant, _18998a_8da3a5fe5d547f8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18998-itemimages/18998a_8da3a5fe5d547f8_med.jpeg)
248
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, _18999a_8da3a5ffba2769e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18999-itemimages/18999a_8da3a5ffba2769e_med.jpeg)
249
Väggur med slag, förgylld brons, Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat, _19000a_8da3a68f22eec32_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19000-itemimages/19000a_8da3a68f22eec32_med.jpeg)
250
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke", _19001a_8da3a68ff73ec6e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19001-itemimages/19001a_8da3a68ff73ec6e_med.jpeg)
251
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,_19002a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19002-itemimages/19002a_med.jpeg)
252
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627, _19004a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19004-itemimages/19004a_med.jpeg)
253
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar, _19003a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19003-itemimages/19003a_med.jpeg)
254
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _19005a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19005-itemimages/19005a_med.jpeg)
255
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _19006a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19006-itemimages/19006a_med.jpeg)
256
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Matta, semiantik Bidjar, _19007a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19007-itemimages/19007a_med.jpeg)
257
Matta, semiantik Bidjar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Pallasch med balja och portépée, M/1899 för officer vid infanteriet, _19008a_8da3a690dd99e1e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19008-itemimages/19008a_8da3a690dd99e1e_med.jpeg)
258
Pallasch med balja och portépée, M/1899 för officer vid infanteriet,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor, _19009a_8da3a6918dc7456_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19009-itemimages/19009a_8da3a6918dc7456_med.jpeg)
259
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1", _19010a_8da3a69237c9c97_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19010-itemimages/19010a_8da3a69237c9c97_med.jpeg)
260
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19011a_8da3a68e1e8ea88_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19011-itemimages/19011a_8da3a68e1e8ea88_med.jpeg)
261
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor, _19012a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19012-itemimages/19012a_med.jpeg)
262
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort, _19013a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19013-itemimages/19013a_med.jpeg)
263
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Parti äldre stereoskopbilder, _19014a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19014-itemimages/19014a_med.jpeg)
264
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _19015a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19015-itemimages/19015a_med.jpeg)
265
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal, _19016a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19016-itemimages/19016a_med.jpeg)
266
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _19017a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19017-itemimages/19017a_med.jpeg)
267
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues", storlek M, oanvänd_18948a_8da3996d3e35ddb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18948-itemimages/18948a_8da3996d3e35ddb_med.jpeg)
268
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues", storlek M, oanvänd
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Filateli; 1 album, album från 1892_18925a_8da38dd4826af79_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18925-itemimages/18925a_8da38dd4826af79_med.jpeg)
269
Filateli; 1 album, album från 1892
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo, _18927a_8da39812f33aa39_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18927-itemimages/18927a_8da39812f33aa39_med.jpeg)
270
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st, _18928a_8da3982b9dbf190_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18928-itemimages/18928a_8da3982b9dbf190_med.jpeg)
271
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,_19018a_8da3a71a436b024_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19018-itemimages/19018a_8da3a71a436b024_med.jpeg)
272
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", _19019a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19019-itemimages/19019a_med.jpeg)
273
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition, _19020a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19020-itemimages/19020a_med.jpeg)
274
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _19021a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19021-itemimages/19021a_med.jpeg)
275
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga, _19022a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19022-itemimages/19022a_med.jpeg)
276
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Nilsson, Nils-Erik, akvarell, vårvinterlandskap, _18684a_8da2e7310cd1e41_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18684-itemimages/18684a_8da2e7310cd1e41_med.jpeg)
277
Nilsson, Nils-Erik, akvarell, vårvinterlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Hyltebruk, _18686a_8da2e725e2bde2a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18686-itemimages/18686a_8da2e725e2bde2a_med.jpeg)
278
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Hyltebruk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition, _18685a_8da2e72c329bf7c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18685-itemimages/18685a_8da2e72c329bf7c_med.jpeg)
279
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil, _19024a_8da3a71b2dccf36_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19024-itemimages/19024a_8da3a71b2dccf36_med.jpeg)
280
Takkrona till 6 ljus, mässing, empirestil,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal, _19025a_8da3a71bdb68141_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19025-itemimages/19025a_8da3a71bdb68141_med.jpeg)
281
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning, _19026a_8da3eff69af67fe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19026-itemimages/19026a_8da3eff69af67fe_med.jpeg)
282
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert", _19027a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19027-itemimages/19027a_med.jpeg)
283
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk, _19028a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19028-itemimages/19028a_med.jpeg)
284
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde_19029a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19029-itemimages/19029a_med.jpeg)
285
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar, _19030a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19030-itemimages/19030a_med.jpeg)
286
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar", _19031a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19031-itemimages/19031a_med.jpeg)
287
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",_19032a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19032-itemimages/19032a_med.jpeg)
288
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _19033a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19033-itemimages/19033a_med.jpeg)
289
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
Slutpris28 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
![Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud, _19034a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19034-itemimages/19034a_med.jpeg)
290
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.