Söndagen den 29/5 klockan 16.

Relief, förgylld mässingsplåt, renässansstil, sekelskiftet 1900, _18727a_8da2c44a2cf7eab_lg.jpeg
Relief, förgylld mässingsplåt, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _18768a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _18769a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _18770a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?)_18771a_lg.jpeg
Matta, semiantik Isphahan (?)
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _18724a_8da2c44635eeb22_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nattljusstake, smide och mässing, barock, 1600-tal, _18718a_8da2c3528faede8_lg.jpeg
Nattljusstake, smide och mässing, barock, 1600-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland, _18712a_8da2c34d9995565_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal, _18772a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", _18773a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _18774a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne), _18775a_lg.jpeg
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna, _18706a_8da2c2da473fe34_lg.jpeg
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal, _18714a_8da2c34ee6e59c9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal, _18715a_8da2c34f959d594_lg.jpeg
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,_18720a_8da2c43d9c9340c_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, stående hägrar, modellnummer 1, _18776a_8da335a5674e00b_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, stående hägrar, modellnummer 1,
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 2,7 gram, _18777a_8da335ccf8bf24f_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 2,7 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med safirer, vikt 11 gram, _18778a_8da335ce1689c01_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld med safirer, vikt 11 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram, _18779a_8da335de0dd4a12_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Parti silversmycken med markasiter och paste, vikt 20 gram, _18780a_8da335a6a9c54a3_lg.jpeg
Parti silversmycken med markasiter och paste, vikt 20 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _18781a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal, _18782a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, _18783a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973, _18784a_lg.jpeg
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut, _18785a_lg.jpeg
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand, _18787a_8da340dd8eeb87e_lg.jpeg
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Haage, Sixten, akvatint, husfasad, _18688a_8da2e6d75c1a146_lg.jpeg
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen, _18788a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding no 87 (1724-1805), _18790a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine, _18791a_lg.jpeg
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen, _18792a_lg.jpeg
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Sven, olja, stilleben,  böcker och skål_18677a_8da2e7acc3c9bbb_lg.jpeg
Johansson, Sven, olja, stilleben, böcker och skål
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, fiskeläge, _18673a_8da2e748283beb8_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, fiskeläge,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen_18674a_8da26a64f4bf82e_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 18-1900-tal, Mediciform, _18803a_8da341f230f9048_lg.jpeg
Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 18-1900-tal, Mediciform,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Persson, Ove, olja, "Tåget kommer" - motiv från Marbäcks järnvägsstation, _18804a_8da341d32360957_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, "Tåget kommer" - motiv från Marbäcks järnvägsstation,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _18805a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram, _18806a_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Det genomskurna, belysta havet"_18807a_8da3743f96ed1f5_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Det genomskurna, belysta havet"
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _18808a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _18809a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter", _18810a_8da341d5544146e_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter", _18811a_8da341d7a6f3478_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ragnar, olja, ankrad eka, _18812a_8da341f3733ba10_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, ankrad eka,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona", _18813a_lg.jpeg
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 , _18814a_lg.jpeg
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge_18815a_lg.jpeg
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK