Söndagen den 29/5 klockan 16.

5d 22h
Relief, förgylld mässingsplåt, renässansstil, sekelskiftet 1900, _18727a_8da2c44a2cf7eab_lg.jpeg
Relief, förgylld mässingsplåt, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
5d 22h
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _18768a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 22h
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _18769a_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
5d 22h
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _18770a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 22h
Matta, semiantik Isphahan (?)_18771a_lg.jpeg
Matta, semiantik Isphahan (?)
Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
5d 22h
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _18724a_8da2c44635eeb22_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
5d 22h
Nattljusstake, smide och mässing, barock, 1600-tal, _18718a_8da2c3528faede8_lg.jpeg
Nattljusstake, smide och mässing, barock, 1600-tal,
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
5d 22h
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland, _18712a_8da2c34d9995565_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Aktuellt bud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
5d 22h
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal, _18772a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 22h
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", _18773a_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
5d 22h
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _18774a_lg.jpeg
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
5d 22h
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne), _18775a_lg.jpeg
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
5d 22h
Ny, Pontus för Rydens, golvlampa, krom och metall, "Diagram", _18703a_8da2c24a867ac76_lg.jpeg
Ny, Pontus för Rydens, golvlampa, krom och metall, "Diagram",
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 22h
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna, _18706a_8da2c2da473fe34_lg.jpeg
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
5d 22h
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal, _18714a_8da2c34ee6e59c9_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
5d 22h
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal, _18715a_8da2c34f959d594_lg.jpeg
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
5d 22h
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,_18720a_8da2c43d9c9340c_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
5d 22h
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, stående hägrar, modellnummer 1, _18776a_8da335a5674e00b_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, stående hägrar, modellnummer 1,
Startbud7 000 SEK
Utropspris9 000  - 10 000 SEK
5d 22h
Brosch, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 2,7 gram, _18777a_8da335ccf8bf24f_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 2,7 gram,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
5d 22h
Brosch, 18 karat rödguld med safirer, vikt 11 gram, _18778a_8da335ce1689c01_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld med safirer, vikt 11 gram,
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
5d 22h
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram, _18779a_8da335de0dd4a12_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
Startbud500 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
5d 22h
Parti silversmycken med markasiter och paste, vikt 20 gram, _18780a_8da335a6a9c54a3_lg.jpeg
Parti silversmycken med markasiter och paste, vikt 20 gram,
Aktuellt bud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _18781a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Startbud1 000 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
5d 22h
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal, _18782a_lg.jpeg
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
5d 22h
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, _18783a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 22h
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973, _18784a_lg.jpeg
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 22h
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut, _18785a_lg.jpeg
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
5d 22h
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand, _18787a_8da340dd8eeb87e_lg.jpeg
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
5d 22h
Haage, Sixten, akvatint, husfasad, _18688a_8da2e6d75c1a146_lg.jpeg
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 22h
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen, _18788a_lg.jpeg
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding no 87 (1724-1805), _18790a_lg.jpeg
Startbud450 SEK
Utropspris700  - 800 SEK
5d 22h
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå, _18789a_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine, _18791a_lg.jpeg
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen, _18792a_lg.jpeg
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
Johansson, Sven, olja, stilleben,  böcker och skål_18677a_8da2e7acc3c9bbb_lg.jpeg
Johansson, Sven, olja, stilleben, böcker och skål
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
Olson, Axel, färglito, fiskeläge, _18673a_8da2e748283beb8_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, fiskeläge,
Aktuellt bud350 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen_18674a_8da26a64f4bf82e_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 22h
Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 18-1900-tal, Mediciform, _18803a_8da341f230f9048_lg.jpeg
Trädgårdsurnor, 1 par, gjutjärn, 18-1900-tal, Mediciform,
Startbud1 300 SEK
Utropspris1 600  - 1 700 SEK
5d 22h
Persson, Ove, olja, "Tåget kommer" - motiv från Marbäcks järnvägsstation, _18804a_8da341d32360957_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, "Tåget kommer" - motiv från Marbäcks järnvägsstation,
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
5d 22h
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _18805a_lg.jpeg
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
5d 22h
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram, _18806a_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
5d 22h
Jonson, Sven, färglitografi, "Det genomskurna, belysta havet"_18807a_8da3743f96ed1f5_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Det genomskurna, belysta havet"
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
5d 22h
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _18808a_lg.jpeg
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
5d 22h
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _18809a_lg.jpeg
Startbud1 400 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
5d 22h
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter", _18810a_8da341d5544146e_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 22h
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter", _18811a_8da341d7a6f3478_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
5d 22h
Andersson, Ragnar, olja, ankrad eka, _18812a_8da341f3733ba10_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, ankrad eka,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
5d 22h
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona", _18813a_lg.jpeg
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK