Söndagen den 29/5 klockan 16.

Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade, _18867a_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, Moses med stentavlorna, _18830a_8da374421e193e2_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, olja, Moses med stentavlorna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, sjungande kvinna_18710a_8da2c2dec6dbad5_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, sjungande kvinna
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal, _18704a_8da2c24b5d53f47_lg.jpeg
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn_18713c_8da2c34e49aad4e_lg.jpeg
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rix, Marna, olja, komposition, _18721a_8da38dfc6f6cecf_lg.jpeg
Rix, Marna, olja, komposition,
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd konstnär, pastell, utsikt över Arilds hamn,_18868a_8da38027a93f123_lg.jpeg
Okänd konstnär, pastell, utsikt över Arilds hamn,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 50 SEK
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal, _18702a_8da2c24828b07e2_lg.jpeg
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874, _18876a_8da381579da9a44_lg.jpeg
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Chagall, Marc, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1983, _18879a_lg.jpeg
Chagall, Marc, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1983,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette), _18878a_lg.jpeg
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Chagall, Marc, litograferad utställningaffisch, Galerie Maeght 1972, _18880a_lg.jpeg
Chagall, Marc, litograferad utställningaffisch, Galerie Maeght 1972,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _18881a_lg.jpeg
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av slipade rundlar mot grönt underfång, _18874a_8da38128d53684d_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av slipade rundlar mot grönt underfång,
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si", _18875a_8da3812a867284e_lg.jpeg
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _18873a_8da381018aeb3d0_lg.jpeg
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver,  total vikt 250 gr_18877a_8da381593d963db_lg.jpeg
Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver, total vikt 250 gr
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas, _18871a_8da380fcc15ecb9_lg.jpeg
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas, _18870a_8da380f80b86460_lg.jpeg
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,_18900a_8da38c6f83bc0ce_lg.jpeg
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB, _18882a_8da38c25b3135e8_lg.jpeg
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Point, Georges, pastell, komposition_18883a_8da38c271b16491_lg.jpeg
Point, Georges, pastell, komposition
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, skålfat, glaserat stengods, dekor av cirkushäst med handstående ryttare, _18892a_8da38ca87ff1bc3_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, skålfat, glaserat stengods, dekor av cirkushäst med handstående ryttare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _18902a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur, _18903a_lg.jpeg
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot, _18904a_lg.jpeg
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette), _18905a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal, _18906a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition, _18889a_8da38ca58dbf11c_lg.jpeg
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),_18888a_8da38cb1ad1d156_lg.jpeg
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st_18890a_8da38c6225cbc39_lg.jpeg
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mynt, 3 stycken, silver, OS Moskva 1980_18891a_8da38c30db5da4d_lg.jpeg
Mynt, 3 stycken, silver, OS Moskva 1980
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr_18893a_8da38ca72535178_lg.jpeg
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kraitz, Gustav och Ulla, egen verkstad Fogdarp, vas, delvis glaserat stengods, _18894a_8da38be6d61f73f_lg.jpeg
Kraitz, Gustav och Ulla, egen verkstad Fogdarp, vas, delvis glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jarup, Edvin för Deco Hälsingborg, sillburk, glaserad keramik, handtag i rotting_18895a_8da38ca9281a67b_lg.jpeg
Jarup, Edvin för Deco Hälsingborg, sillburk, glaserad keramik, handtag i rotting
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta_18896a_8da38cdf295e11e_lg.jpeg
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri), _18914a_lg.jpeg
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille", _18915a_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, två st, gjutet glas, _18916a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, två st, gjutet glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _18917a_lg.jpeg
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal, _18918a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Orrefors, skålar, 2 st, gjutet glas, "Platina", _18901a_8da38c7241295fe_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Orrefors, skålar, 2 st, gjutet glas, "Platina",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vizner, Frantizek, för Rudolfova, skålar, 2 st, glas, "Eye-ball bath bowls"_18899a_8da38c6d9c0ce4f_lg.jpeg
Vizner, Frantizek, för Rudolfova, skålar, 2 st, glas, "Eye-ball bath bowls"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, hexagonal form, dekor av stiliserade ansikten_18898a_8da38c69cc58422_lg.jpeg
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, hexagonal form, dekor av stiliserade ansikten
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18919a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18920a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18922a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18923a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK