Laddar...
Majauktion
Söndagen den 29/5 klockan 16.
Lägsta föremålsnummer
![Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade, _18867a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18867-itemimages/18867a_med.jpeg)
147
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Qvarsebo, Michael, olja, Moses med stentavlorna, _18830a_8da374421e193e2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18830-itemimages/18830a_8da374421e193e2_med.jpeg)
148
Qvarsebo, Michael, olja, Moses med stentavlorna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, olja, sjungande kvinna_18710a_8da2c2dec6dbad5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18710-itemimages/18710a_8da2c2dec6dbad5_med.jpeg)
149
Okänd konstnär, olja, sjungande kvinna
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal, _18704a_8da2c24b5d53f47_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18704-itemimages/18704a_8da2c24b5d53f47_med.jpeg)
150
Okänd designer för Örsjö Industri AB, golvlampa, teak och mässing, modellnummer 13, 1950-60-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn_18713c_8da2c34e49aad4e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18713-itemimages/18713c_8da2c34e49aad4e_med.jpeg)
151
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Rix, Marna, olja, komposition, _18721a_8da38dfc6f6cecf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18721-itemimages/18721a_8da38dfc6f6cecf_med.jpeg)
152
Rix, Marna, olja, komposition,
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Okänd konstnär, pastell, utsikt över Arilds hamn,_18868a_8da38027a93f123_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18868-itemimages/18868a_8da38027a93f123_med.jpeg)
153
Okänd konstnär, pastell, utsikt över Arilds hamn,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 50 SEK
![Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal, _18702a_8da2c24828b07e2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18702-itemimages/18702a_8da2c24828b07e2_med.jpeg)
154
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, golvlampa, mässing och svartlackerad metall, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874, _18876a_8da381579da9a44_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18876-itemimages/18876a_8da381579da9a44_med.jpeg)
155
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Chagall, Marc, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1983, _18879a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18879-itemimages/18879a_med.jpeg)
156
Chagall, Marc, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1983,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette), _18878a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18878-itemimages/18878a_med.jpeg)
157
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Chagall, Marc, litograferad utställningaffisch, Galerie Maeght 1972, _18880a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18880-itemimages/18880a_med.jpeg)
158
Chagall, Marc, litograferad utställningaffisch, Galerie Maeght 1972,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _18881a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18881-itemimages/18881a_med.jpeg)
159
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av slipade rundlar mot grönt underfång, _18874a_8da38128d53684d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18874-itemimages/18874a_8da38128d53684d_med.jpeg)
160
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av slipade rundlar mot grönt underfång,
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si", _18875a_8da3812a867284e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18875-itemimages/18875a_8da3812a867284e_med.jpeg)
161
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _18873a_8da381018aeb3d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18873-itemimages/18873a_8da381018aeb3d0_med.jpeg)
162
Flasköppnare, metall, "Ducky", Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver, total vikt 250 gr_18877a_8da381593d963db_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18877-itemimages/18877a_8da381593d963db_med.jpeg)
163
Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver, total vikt 250 gr
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas, _18871a_8da380fcc15ecb9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18871-itemimages/18871a_8da380fcc15ecb9_med.jpeg)
164
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas, _18870a_8da380f80b86460_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18870-itemimages/18870a_8da380f80b86460_med.jpeg)
165
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,_18900a_8da38c6f83bc0ce_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18900-itemimages/18900a_8da38c6f83bc0ce_med.jpeg)
166
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB, _18882a_8da38c25b3135e8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18882-itemimages/18882a_8da38c25b3135e8_med.jpeg)
167
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Point, Georges, pastell, komposition_18883a_8da38c271b16491_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18883-itemimages/18883a_8da38c271b16491_med.jpeg)
168
Point, Georges, pastell, komposition
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Larson, Lisa för Gustafsberg, skålfat, glaserat stengods, dekor av cirkushäst med handstående ryttare, _18892a_8da38ca87ff1bc3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18892-itemimages/18892a_8da38ca87ff1bc3_med.jpeg)
169
Larson, Lisa för Gustafsberg, skålfat, glaserat stengods, dekor av cirkushäst med handstående ryttare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _18902a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18902-itemimages/18902a_med.jpeg)
170
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur, _18903a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18903-itemimages/18903a_med.jpeg)
171
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot, _18904a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18904-itemimages/18904a_med.jpeg)
172
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette), _18905a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18905-itemimages/18905a_med.jpeg)
173
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal, _18906a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18906-itemimages/18906a_med.jpeg)
174
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition, _18889a_8da38ca58dbf11c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18889-itemimages/18889a_8da38ca58dbf11c_med.jpeg)
175
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),_18888a_8da38cb1ad1d156_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18888-itemimages/18888a_8da38cb1ad1d156_med.jpeg)
176
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st_18890a_8da38c6225cbc39_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18890-itemimages/18890a_8da38c6225cbc39_med.jpeg)
177
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Mynt, 3 stycken, silver, OS Moskva 1980_18891a_8da38c30db5da4d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18891-itemimages/18891a_8da38c30db5da4d_med.jpeg)
178
Mynt, 3 stycken, silver, OS Moskva 1980
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr_18893a_8da38ca72535178_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18893-itemimages/18893a_8da38ca72535178_med.jpeg)
179
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Kraitz, Gustav och Ulla, egen verkstad Fogdarp, vas, delvis glaserat stengods, _18894a_8da38be6d61f73f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18894-itemimages/18894a_8da38be6d61f73f_med.jpeg)
180
Kraitz, Gustav och Ulla, egen verkstad Fogdarp, vas, delvis glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Jarup, Edvin för Deco Hälsingborg, sillburk, glaserad keramik, handtag i rotting_18895a_8da38ca9281a67b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18895-itemimages/18895a_8da38ca9281a67b_med.jpeg)
181
Jarup, Edvin för Deco Hälsingborg, sillburk, glaserad keramik, handtag i rotting
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta_18896a_8da38cdf295e11e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18896-itemimages/18896a_8da38cdf295e11e_med.jpeg)
182
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri), _18914a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18914-itemimages/18914a_med.jpeg)
183
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille", _18915a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18915-itemimages/18915a_med.jpeg)
184
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, två st, gjutet glas, _18916a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18916-itemimages/18916a_med.jpeg)
185
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, två st, gjutet glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _18917a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18917-itemimages/18917a_med.jpeg)
186
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal, _18918a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18918-itemimages/18918a_med.jpeg)
187
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Lindstrand, Vicke för Orrefors, skålar, 2 st, gjutet glas, "Platina", _18901a_8da38c7241295fe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18901-itemimages/18901a_8da38c7241295fe_med.jpeg)
188
Lindstrand, Vicke för Orrefors, skålar, 2 st, gjutet glas, "Platina",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Vizner, Frantizek, för Rudolfova, skålar, 2 st, glas, "Eye-ball bath bowls"_18899a_8da38c6d9c0ce4f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18899-itemimages/18899a_8da38c6d9c0ce4f_med.jpeg)
189
Vizner, Frantizek, för Rudolfova, skålar, 2 st, glas, "Eye-ball bath bowls"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, hexagonal form, dekor av stiliserade ansikten_18898a_8da38c69cc58422_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18898-itemimages/18898a_8da38c69cc58422_med.jpeg)
190
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, hexagonal form, dekor av stiliserade ansikten
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18919a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18919-itemimages/18919a_med.jpeg)
191
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18920a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18920-itemimages/18920a_med.jpeg)
192
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18922a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18922-itemimages/18922a_med.jpeg)
193
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _18923a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18923-itemimages/18923a_med.jpeg)
194
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.