Söndagen den 29/5 klockan 16.

Lindberg, Stig för Gustavsberg, theservis 25 delar, Berså, design 1960, _18731a_8da2e8a7929eae3_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, theservis 25 delar, Berså, design 1960,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Olson, Erik, olja,  Afton, _18698a_8da2e611175b282_lg.jpeg
Olson, Erik, olja, Afton,
Slutpris9 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _18709a_8da2c2dd2cd6547_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden, _18692a_8da28585d494c00_lg.jpeg
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal, _18711a_8da2c34cdafb1a6_lg.jpeg
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön, _18733a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _18734a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II", _18719a_8da2c43cb70a55a_lg.jpeg
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,_18699a_8da29d628b2bbd6_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen, _18725a_8da2c442c4bfdc4_lg.jpeg
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ebbe, Axel, efter honom, skulptur, brons eller mässing, "Solrosen", _18700a_8da29d61d412539_lg.jpeg
Ebbe, Axel, efter honom, skulptur, brons eller mässing, "Solrosen",
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn", _18735a_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4, _18736a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_18722a_8da2c46dbcbe842_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form, _18726a_8da2c444bde5620_lg.jpeg
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete, _18737a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477, _18738a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,_18739a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hein, Piet, kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, "Ursus Major" (Karlavagnen), _18676a_8da26bf69728b55_lg.jpeg
Hein, Piet, kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, "Ursus Major" (Karlavagnen),
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal, _18723a_8da2c4415c531c6_lg.jpeg
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar, _18742a_8da2e9d4f8ba0dc_lg.jpeg
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _18744a_8da2e9dc42c7035_lg.jpeg
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder, _18745a_8da2ea8035a99ca_lg.jpeg
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _18746a_8da2ea7f75d2c18_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor, _18748a_8da2ea7eaf40238_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grovens, Harald, olja, stilleben, "Antik vas", _18750a_8da31cc91b4d6bd_lg.jpeg
Grovens, Harald, olja, stilleben, "Antik vas",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brauer, Otto för Holmegaard/Fyens Glasbrug, golvvas, vit glasmassa, _18751a_8da31ccafbd6412_lg.jpeg
Brauer, Otto för Holmegaard/Fyens Glasbrug, golvvas, vit glasmassa,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas, _18752a_lg.jpeg
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _18753a_lg.jpeg
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet", _18754a_lg.jpeg
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram, _18755a_8da31ccd49f45de_lg.jpeg
Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brandes, Peter, färgetsning, komposition, _18756a_lg.jpeg
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu, _18757a_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas, _18758a_8da31cce93d011e_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band, _18759a_8da31ccf9225b8c_lg.jpeg
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _18760a_8da31cd07b25042_lg.jpeg
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _18761a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,_18762a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas, _18763a_8da31cd1f5079a2_lg.jpeg
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair", _18764a_8da31cd31e0a2ba_lg.jpeg
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, _18705a_8da2c2d93d32f16_lg.jpeg
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, silke, Kina, motiv med påfågel, _18707a_8da2ce5e17a378c_lg.jpeg
Matta, silke, Kina, motiv med påfågel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, Silke, Kina, motiv med papegojor_18708a_8da2ce51f89990b_lg.jpeg
Matta, Silke, Kina, motiv med papegojor
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben, _18767a_lg.jpeg
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd, _18765a_lg.jpeg
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti knivar i baljor; 5 st Keris, Indonesien, 18-1900-tal samt 1 khukri, Indien eller Nepal, _18766a_lg.jpeg
Parti knivar i baljor; 5 st Keris, Indonesien, 18-1900-tal samt 1 khukri, Indien eller Nepal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, _18728a_8da2c44bea2150a_lg.jpeg
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd_18729a_8da2c44e5d2a8d6_lg.jpeg
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK