Laddar...
Majauktion
Söndagen den 29/5 klockan 16.
Lägsta föremålsnummer
![Lindberg, Stig för Gustavsberg, theservis 25 delar, Berså, design 1960, _18731a_8da2e8a7929eae3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18731-itemimages/18731a_8da2e8a7929eae3_med.jpeg)
1
Lindberg, Stig för Gustavsberg, theservis 25 delar, Berså, design 1960,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Olson, Erik, olja, Afton, _18698a_8da2e611175b282_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18698-itemimages/18698a_8da2e611175b282_med.jpeg)
2
Olson, Erik, olja, Afton,
Slutpris9 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _18709a_8da2c2dd2cd6547_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18709-itemimages/18709a_8da2c2dd2cd6547_med.jpeg)
3
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden, _18692a_8da28585d494c00_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18692-itemimages/18692a_8da28585d494c00_med.jpeg)
4
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal, _18711a_8da2c34cdafb1a6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18711-itemimages/18711a_8da2c34cdafb1a6_med.jpeg)
5
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön, _18733a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18733-itemimages/18733a_med.jpeg)
6
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _18734a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18734-itemimages/18734a_med.jpeg)
7
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II", _18719a_8da2c43cb70a55a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18719-itemimages/18719a_8da2c43cb70a55a_med.jpeg)
8
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,_18699a_8da29d628b2bbd6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18699-itemimages/18699a_8da29d628b2bbd6_med.jpeg)
9
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen, _18725a_8da2c442c4bfdc4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18725-itemimages/18725a_8da2c442c4bfdc4_med.jpeg)
10
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ebbe, Axel, efter honom, skulptur, brons eller mässing, "Solrosen", _18700a_8da29d61d412539_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18700-itemimages/18700a_8da29d61d412539_med.jpeg)
11
Ebbe, Axel, efter honom, skulptur, brons eller mässing, "Solrosen",
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn", _18735a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18735-itemimages/18735a_med.jpeg)
12
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4, _18736a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18736-itemimages/18736a_med.jpeg)
13
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_18722a_8da2c46dbcbe842_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18722-itemimages/18722a_8da2c46dbcbe842_med.jpeg)
14
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form, _18726a_8da2c444bde5620_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18726-itemimages/18726a_8da2c444bde5620_med.jpeg)
15
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt Stockholmsarbete, _18737a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18737-itemimages/18737a_med.jpeg)
16
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt Stockholmsarbete,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477, _18738a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18738-itemimages/18738a_med.jpeg)
17
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,_18739a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18739-itemimages/18739a_med.jpeg)
18
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hein, Piet, kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, "Ursus Major" (Karlavagnen), _18676a_8da26bf69728b55_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18676-itemimages/18676a_8da26bf69728b55_med.jpeg)
19
Hein, Piet, kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, "Ursus Major" (Karlavagnen),
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal, _18723a_8da2c4415c531c6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18723-itemimages/18723a_8da2c4415c531c6_med.jpeg)
20
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar, _18742a_8da2e9d4f8ba0dc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18742-itemimages/18742a_8da2e9d4f8ba0dc_med.jpeg)
21
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _18744a_8da2e9dc42c7035_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18744-itemimages/18744a_8da2e9dc42c7035_med.jpeg)
22
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder, _18745a_8da2ea8035a99ca_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18745-itemimages/18745a_8da2ea8035a99ca_med.jpeg)
23
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _18746a_8da2ea7f75d2c18_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18746-itemimages/18746a_8da2ea7f75d2c18_med.jpeg)
24
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor, _18748a_8da2ea7eaf40238_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18748-itemimages/18748a_8da2ea7eaf40238_med.jpeg)
25
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Grovens, Harald, olja, stilleben, "Antik vas", _18750a_8da31cc91b4d6bd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18750-itemimages/18750a_8da31cc91b4d6bd_med.jpeg)
26
Grovens, Harald, olja, stilleben, "Antik vas",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Brauer, Otto för Holmegaard/Fyens Glasbrug, golvvas, vit glasmassa, _18751a_8da31ccafbd6412_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18751-itemimages/18751a_8da31ccafbd6412_med.jpeg)
27
Brauer, Otto för Holmegaard/Fyens Glasbrug, golvvas, vit glasmassa,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
![Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas, _18752a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18752-itemimages/18752a_med.jpeg)
28
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _18753a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18753-itemimages/18753a_med.jpeg)
29
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet", _18754a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18754-itemimages/18754a_med.jpeg)
30
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram, _18755a_8da31ccd49f45de_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18755-itemimages/18755a_8da31ccd49f45de_med.jpeg)
31
Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Brandes, Peter, färgetsning, komposition, _18756a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18756-itemimages/18756a_med.jpeg)
32
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu, _18757a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18757-itemimages/18757a_med.jpeg)
33
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas, _18758a_8da31cce93d011e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18758-itemimages/18758a_8da31cce93d011e_med.jpeg)
34
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band, _18759a_8da31ccf9225b8c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18759-itemimages/18759a_8da31ccf9225b8c_med.jpeg)
35
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _18760a_8da31cd07b25042_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18760-itemimages/18760a_8da31cd07b25042_med.jpeg)
36
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _18761a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18761-itemimages/18761a_med.jpeg)
37
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,_18762a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18762-itemimages/18762a_med.jpeg)
38
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas, _18763a_8da31cd1f5079a2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18763-itemimages/18763a_8da31cd1f5079a2_med.jpeg)
39
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair", _18764a_8da31cd31e0a2ba_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18764-itemimages/18764a_8da31cd31e0a2ba_med.jpeg)
40
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, _18705a_8da2c2d93d32f16_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18705-itemimages/18705a_8da2c2d93d32f16_med.jpeg)
41
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Matta, silke, Kina, motiv med påfågel, _18707a_8da2ce5e17a378c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18707-itemimages/18707a_8da2ce5e17a378c_med.jpeg)
42
Matta, silke, Kina, motiv med påfågel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Matta, Silke, Kina, motiv med papegojor_18708a_8da2ce51f89990b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18708-itemimages/18708a_8da2ce51f89990b_med.jpeg)
43
Matta, Silke, Kina, motiv med papegojor
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Thorsén, Fredrik, olja, stilleben, _18767a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18767-itemimages/18767a_med.jpeg)
44
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd, _18765a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18765-itemimages/18765a_med.jpeg)
45
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Parti knivar i baljor; 5 st Keris, Indonesien, 18-1900-tal samt 1 khukri, Indien eller Nepal, _18766a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18766-itemimages/18766a_med.jpeg)
46
Parti knivar i baljor; 5 st Keris, Indonesien, 18-1900-tal samt 1 khukri, Indien eller Nepal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, _18728a_8da2c44bea2150a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18728-itemimages/18728a_8da2c44bea2150a_med.jpeg)
47
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd_18729a_8da2c44e5d2a8d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/18729-itemimages/18729a_8da2c44e5d2a8d6_med.jpeg)
48
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.