Söndagen den 29/5 klockan 16.

Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft, _19294a_lg.jpeg
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, Galaxy, _19295a_8da3e44ba181dfb_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, Galaxy,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad, _19296a_8da3e44d6447b1f_lg.jpeg
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant, _19297a_8da3e44e2c3ad92_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti glas, iittala, _19298a_8da3e44f60039c5_lg.jpeg
Parti glas, iittala,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan, _19299a_8da3e4505885064_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen", _19300a_8da3e453d91ac44_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen, _19301a_8da3e45763c0807_lg.jpeg
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonad bok, _19302a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonad bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting, _19303a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk, _19304a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft, _19306a_lg.jpeg
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Armstol, skuret, bemålat och förgyllt trä, rokokostil, _19305a_lg.jpeg
Armstol, skuret, bemålat och förgyllt trä, rokokostil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal, _19307a_lg.jpeg
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstakar, 1 par, sandgjutet glas, _18786a_8da3e45b863513b_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstakar, 1 par, sandgjutet glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand (Marianne Westman?), skärbräda, porslin, _19308b_8da3e4595565879_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand (Marianne Westman?), skärbräda, porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas, _19309a_8da3e45a0fc8581_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, isbjörn, _19310a_8da3e56c55344d1_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, isbjörn,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, vas, glas, funkis, 1930-tal, _19311a_8da3e56d9759b5d_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glas, funkis, 1930-tal,
Slutpris7 500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916 _19312a_8da3e56eb709fac_lg.jpeg
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Kosta, skål, graverat glas, "Kungaskålen", _19313a_8da3e56fdec0311_lg.jpeg
Okänd designer för Kosta, skål, graverat glas, "Kungaskålen",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 7 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, _19314a_8da3e5715f0890c_lg.jpeg
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 7 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Englund, Eva för Orrefors, 8 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, _19315a_8da3e572d463579_lg.jpeg
Englund, Eva för Orrefors, 8 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
6 delar konstglas, Vicke Lindstrand, Gunnar Cyrén, Eva Englund mm, _19316a_8da3e573d938c66_lg.jpeg
6 delar konstglas, Vicke Lindstrand, Gunnar Cyrén, Eva Englund mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rytkönen , Martti för Orrefors, whiskyglas, 4 st, City Double old fashioned, _19317a_8da3e614f8c726a_lg.jpeg
Rytkönen , Martti för Orrefors, whiskyglas, 4 st, City Double old fashioned,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, whiskyglas, 13 st, glas, Kalinka, _19318a_8da3e6161c0ff50_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, whiskyglas, 13 st, glas, Kalinka,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Grafikmapp, Fem Halmstadgrafiker_19319a_lg.jpeg
Grafikmapp, Fem Halmstadgrafiker
SlutprisInga bud
Värdering300 - 500 SEK
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _19323a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Nils-Eric, färglitografi, durkslag med körsbär_19322a_lg.jpeg
Johansson, Nils-Eric, färglitografi, durkslag med körsbär
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost_19320a_lg.jpeg
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva', _19321a_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade, _19324a_lg.jpeg
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Halsband, 18 karat rödguld, vikt 29 gram_19325a_8da3e61b4d36389_lg.jpeg
Halsband, 18 karat rödguld, vikt 29 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 11 000 SEK
Armband, 18 karat rödguld, vikt 29,5 gram, _19326a_8da3e61c5a64f15_lg.jpeg
Armband, 18 karat rödguld, vikt 29,5 gram,
Slutpris10 000 SEK
Värdering10 000 - 11 000 SEK
Armlänk, 18 karat vitguld, vikt 14,9 gram, _19329a_8da3e61dc40d9ba_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat vitguld, vikt 14,9 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram, _19330a_8da3e66cf33a2df_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram, _19331a_8da3e66e6f9eb4a_lg.jpeg
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld, vikt 3,3 gram, _19332a_8da3e675078e7ed_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2 delar skrotguld, 18 karat röd-, respektive vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr, total vikt 4,2 gram, _19333a_8da3e673c99bdd2_lg.jpeg
2 delar skrotguld, 18 karat röd-, respektive vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr, total vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Blita, 1900-talets mitt, _19334a_8da3e672e69d6f9_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Blita, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets 1 hälft, _19335a_8da3e670799913e_lg.jpeg
Fickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail", _19337a_8da3e671ccd3cc6_lg.jpeg
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, matservisdelar, assietter, djupa-, mattallrikar samt uppläggningsfat_19327a_8da3e6a7f05f241_lg.jpeg
Okänd designer för Arabia, matservisdelar, assietter, djupa-, mattallrikar samt uppläggningsfat
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för MIO, matbord, ek, Orsa, _19336a_8da3fdeb0b30d33_lg.jpeg
Okänd designer för MIO, matbord, ek, Orsa,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer för MIO, stolar, 6 st, ek med konstläder, Ingarö, _19328b_8da3e66ae865baa_lg.jpeg
Okänd designer för MIO, stolar, 6 st, ek med konstläder, Ingarö,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _19338a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden, _19339a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade, _19340a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK