Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt, _19414a_lg.jpeg
725
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _19415b_8da3f0bb45e929b_lg.jpeg
726
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvfläkt, Clas Ohlson, _19416a_8da3f0bddbf81f6_lg.jpeg
727
Golvfläkt, Clas Ohlson,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallert, Axel, blandteknik, "Torekow", _19417a_8da3f0beb42fb73_lg.jpeg
728
Wallert, Axel, blandteknik, "Torekow",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Luber, Carl Sigmund för Johann von Schwarz, Nürnberg, bricka, flintgods, polykrom cloissonnéliknande dekor av svan i landskap, jugend, sekelskiftet 1900, _19418a_8da3f0bf986d482_lg.jpeg
729
Luber, Carl Sigmund för Johann von Schwarz, Nürnberg, bricka, flintgods, polykrom cloissonnéliknande dekor av svan i landskap, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods, _19419a_8da3f1197589d44_lg.jpeg
730
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Soffbord, mahogny, 1900-talets 2 hälft, fällbart, _19420a_lg.jpeg
731
Soffbord, mahogny, 1900-talets 2 hälft, fällbart,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat, _19421a_lg.jpeg
732
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal, _19422a_lg.jpeg
733
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar, _19423a_lg.jpeg
734
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fiol, Bruno Klemm, Markneukirchen, Tyskland, _19424a_lg.jpeg
735
Fiol, Bruno Klemm, Markneukirchen, Tyskland,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast, _19425a_lg.jpeg
736
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matservis, 27 delar, porslin, B&G, Aarestrup, _19426a_lg.jpeg
737
Matservis, 27 delar, porslin, B&G, Aarestrup,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 1 par, teak (?) med svart läderklädsel, _19427a_8da3f11a7cbd4a3_lg.jpeg
738
Okänd designer, armstolar, 1 par, teak (?) med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Karlskrona Porslinsfabrik, cabareter 2 st, porslin, _19428a_8da3f11d783320e_lg.jpeg
739
Hald, Edward för Karlskrona Porslinsfabrik, cabareter 2 st, porslin,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matservis, 70 delar, Linköpings porslinsfabrik, förgylld kantdekor, _19429a_8da3f161a90ac1c_lg.jpeg
740
Matservis, 70 delar, Linköpings porslinsfabrik, förgylld kantdekor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gavardie, Jean de, gouache, stilleben, _19430a_8da3f1634d5137a_lg.jpeg
741
Gavardie, Jean de, gouache, stilleben,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gavardie, Jean de, olja, stilleben, _19431a_8da3f1641eaf5cc_lg.jpeg
742
Gavardie, Jean de, olja, stilleben,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil, _19432a_8da3f165208c7cf_lg.jpeg
743
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Karlsson, Uno Hubert, olja, spansk stadsbild, _19433a_8da3fcfab2517e6_lg.jpeg
744
Karlsson, Uno Hubert, olja, spansk stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek, _19434a_lg.jpeg
745
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hansen, Emil, olja, klipparti från Bornholm, _19435a_lg.jpeg
746
Hansen, Emil, olja, klipparti från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania", _19436a_lg.jpeg
747
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old persisk, _19437a_lg.jpeg
748
Matta, old persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst, _19438a_lg.jpeg
749
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin, _19439a_lg.jpeg
750
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, ull, dekor i vitt mot blå fond, _19440a_8da3f11c5f7753c_lg.jpeg
751
Okänd designer, matta, ull, dekor i vitt mot blå fond,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti medaljer, märken mm_19441a_8da3f1200c73197_lg.jpeg
752
Parti medaljer, märken mm
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek, _19442a_8da3f11ec0ffc18_lg.jpeg
753
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe", _19443a_8da3f18aeca5720_lg.jpeg
754
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fröseke, väggspegel, mässing, "Orion K 26", _19444a_8da3f27e9b032f9_lg.jpeg
755
Okänd designer för Fröseke, väggspegel, mässing, "Orion K 26",
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, potatisskålar, 1 par, stengods, "Format", _19445a_8da3f187e4e8555_lg.jpeg
756
Hennix, Margareta för Gustavsberg, potatisskålar, 1 par, stengods, "Format",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900, _19446a_lg.jpeg
757
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan, _19447a_lg.jpeg
758
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire, _19448a_lg.jpeg
759
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Blunddocka, Schildkröt, 1910-20-tal, _19449a_lg.jpeg
760
Blunddocka, Schildkröt, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal, _19450a_lg.jpeg
761
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början, _19451a_lg.jpeg
762
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, förgylld mässing på svärtad träsockel, "guldägg", _19452a_8da3f166eeb4540_lg.jpeg
763
Okänd konstnär, skulptur, förgylld mässing på svärtad träsockel, "guldägg",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft, _19453a_8da3fc7d8052811_lg.jpeg
764
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansfors, cocktailshaker med propp, glas, _19454a_8da3f1910efa5c2_lg.jpeg
765
Okänd designer för Johansfors, cocktailshaker med propp, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, marmorerat glas och metall, _19455a_8da3f18fba9961c_lg.jpeg
766
Taklampa, marmorerat glas och metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggskåp, trä med mässingsluckor, _19456a_8da3f1d59985be7_lg.jpeg
767
Okänd designer, väggskåp, trä med mässingsluckor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, väggplåt, mässing, _19457a_8da3f1dc7caf61b_lg.jpeg
768
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, väggplåt, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotografi föreställande skådespelarparet Ingalill Söderman och Felix Grönfeld, _19458a_8da3f1dae7f8807_lg.jpeg
769
Fotografi föreställande skådespelarparet Ingalill Söderman och Felix Grönfeld,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti delvis äldre leksaker, _19459a_8da3f210ffad796_lg.jpeg
770
Stort parti delvis äldre leksaker,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pallar, 3 st samt barnstol, trä, _19460a_8da3f1d8dab905a_lg.jpeg
771
Pallar, 3 st samt barnstol, trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan, _19461a_8da3f1da120272b_lg.jpeg
772
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.