Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _19955a_8da52dc14eaa324_lg.jpeg
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Flaskor, 1 par, grön glasmassa, _19956a_8da52dc20597041_lg.jpeg
Flaskor, 1 par, grön glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Back, fur, 1900-talets 2 hälft, _19957a_8da52dc2c062bfd_lg.jpeg
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jardinière, majolika, Tyskland, sekelskiftet 1900, _19958a_8da52dc3a446bef_lg.jpeg
Jardinière, majolika, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jardinière, porslin, empirestil, Limoges, 1900-tal, _19959a_8da52dc476326b7_lg.jpeg
Jardinière, porslin, empirestil, Limoges, 1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_19961a_lg.jpeg
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft, _19960a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk, _19963a_lg.jpeg
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _19964a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,_19962a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, skål, sterlingsilver, dessin 823, vikt 265 g, _19970a_8da536720379e00_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, skål, sterlingsilver, dessin 823, vikt 265 g,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak, _19971a_8da536738eab608_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd, _19972a_8da53674628793d_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak, _19973a_8da53675301c387_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 400 - 2 400 SEK
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott_19974a_lg.jpeg
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", _19975a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _19976a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",  _19977a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö_19978a_lg.jpeg
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas, _19979a_lg.jpeg
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"_19980a_lg.jpeg
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matta, antik Kazak (?), stiliserade blomstermotiv, _19981a_8da53743ff0b837_lg.jpeg
Matta, antik Kazak (?), stiliserade blomstermotiv,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, antik Youmud, _19982a_8da5374503d183e_lg.jpeg
Matta, antik Youmud,
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, antik Afshar (?), _19983a_8da53745c2f0d57_lg.jpeg
Matta, antik Afshar (?),
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, antik persisk, _19984a_8da53746b16cc41_lg.jpeg
Matta, antik persisk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, antik persisk, dekor av rosor, _19985a_8da5372a0ca8f2a_lg.jpeg
Matta, antik persisk, dekor av rosor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel, _19986a_8da5372ae9fe051_lg.jpeg
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Friis, Achton, olja, landskap vid å, _19987a_lg.jpeg
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971, _19988a_lg.jpeg
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja,  berglandskap, _19989a_lg.jpeg
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja, berglandskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _19990a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis", _19991a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, _19992a_lg.jpeg
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_19993a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak, _19994a_8da537bf10f3383_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?), _19995a_8da537bd62e2616_lg.jpeg
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall, _19996a_8da537b65c2e276_lg.jpeg
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda, _19997a_8da537bb2025397_lg.jpeg
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF, _19998a_8da537b7b5fa513_lg.jpeg
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen", _19999a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen",
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti glas, iittala, _20000a_lg.jpeg
Parti glas, iittala,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant, _20001a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen, _20002a_lg.jpeg
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan, _20003a_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad, _20004a_lg.jpeg
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans, _20005a_8da537b907bbe55_lg.jpeg
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hundevad, Poul, bohylla, palisander, _20006a_8da537c055f1a59_lg.jpeg
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander, _20007a_8da538442daa464_lg.jpeg
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK