Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur, _20056a_8da539d27776c1c_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Saltkar, silver med blå glasinsats, historismus, dekor av svanar, lotus mm, _20057a_8da539ea736bcde_lg.jpeg
Saltkar, silver med blå glasinsats, historismus, dekor av svanar, lotus mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom av hästar i landskap respektive fåglar på klippa, _20058a_8da539eb9596e07_lg.jpeg
Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom av hästar i landskap respektive fåglar på klippa,
Slutpris22 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire, 1820-30-tal, _20059a_lg.jpeg
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire, 1820-30-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti koppar, 1 låda, _20060a_lg.jpeg
Parti koppar, 1 låda,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan, _20061a_lg.jpeg
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft, _20062a_lg.jpeg
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris4 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti delvis äldre leksaker, _20063a_lg.jpeg
Stort parti delvis äldre leksaker,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa", _20064a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början, _20066a_lg.jpeg
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mycket stort parti äldre vykort, _20065a_lg.jpeg
Mycket stort parti äldre vykort,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomsterstilleben, _20067a_8da53a190a41d0a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Carlsson, Jan Sigfrid Alfons , olja, surrealistiskt landskap, _20068a_8da53a19b8b8288_lg.jpeg
Carlsson, Jan Sigfrid Alfons , olja, surrealistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål, _20069a_8da53a2ae1f8722_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter, _20070a_8da53a18c2fc722_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm, _20071a_8da53a2746fe492_lg.jpeg
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt, _20072a_8da53a73c207663_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort, _20073a_8da53a74c7a5b4d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft, _20074a_8da53a7603550a4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley, _20075a_8da53a76fdf07d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, fat, glaserat stengods, dekor av par i folkdräkt_19966a_8da535e8cb3759d_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, fat, glaserat stengods, dekor av par i folkdräkt
Slutpris250 SEK
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft, _19498a_8da538cf18f4770_lg.jpeg
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Arbetsbord, metall och trä, industridesign, _19497a_8da5390df10e864_lg.jpeg
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, makrill, Stim 8_19965a_8da535e7f5e5f44_lg.jpeg
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, makrill, Stim 8
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft, _20076a_8da542111916395_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, väggspegel, _20077a_8da5421b1ae5679_lg.jpeg
Okänd designer, väggspegel,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar,  teak och ek, _20078a_8da55d0b7c62b10_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Parti damarmbandsur_20079a_8da542276504234_lg.jpeg
Parti damarmbandsur
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt, _20080a_8da5422d0db2f8d_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer_20081a_8da5422fa4ffd13_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen_20089a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition, _20090a_lg.jpeg
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, triangelformad, _20091a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, triangelformad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stern, Björn, egen verkstad, skål, gult glas med gröna påklipp, "Caterpillar party bowl No 3"_20092a_lg.jpeg
Stern, Björn, egen verkstad, skål, gult glas med gröna påklipp, "Caterpillar party bowl No 3"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fagerberg, Rolf, Galleri Smedjan, Skabersjö, skål, stengods, _20094a_lg.jpeg
Fagerberg, Rolf, Galleri Smedjan, Skabersjö, skål, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för St Eriks Lervarufabrik, vas, glaserat lergods, _20093a_lg.jpeg
Okänd designer för St Eriks Lervarufabrik, vas, glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas, _20096a_lg.jpeg
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stackelberg, Elsa för Fri Form, efter henne, dyna till vilstol, modell 60 - 29 S, _20097a_lg.jpeg
Stackelberg, Elsa för Fri Form, efter henne, dyna till vilstol, modell 60 - 29 S,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si", _20098a_lg.jpeg
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, 3 st, stengods, björnungar, _20099a_lg.jpeg
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, 3 st, stengods, björnungar,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, koppar, _20095a_8da54248c61866e_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, koppar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 5 st, gjuten glasmassa, "Cool", _20100a_8da5428057c4873_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 5 st, gjuten glasmassa, "Cool",
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wärff, Göran för Kosta Royal Collection, vas, frostat glas, kvadratisk med avrundade hörn, _20101a_8da542837d6dce7_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta Royal Collection, vas, frostat glas, kvadratisk med avrundade hörn,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Strömbergshyttan, vas, glas, _20102a_8da54284f043c47_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Strömbergshyttan, vas, glas,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulptur, gjutet glas, Hasselblad 500C/M, _20103a_8da542a8a5d1891_lg.jpeg
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulptur, gjutet glas, Hasselblad 500C/M,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors Expo, skulptur, gjutet glas, _20104a_8da542d79e7f432_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors Expo, skulptur, gjutet glas,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr_20106a_lg.jpeg
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta_20105a_lg.jpeg
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK