Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

14h 59 m
Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram, _19513a_8da4953744d4c22_lg.jpeg
10
Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram,
Startbud5 000 SEK
Utropspris7 000  - 8 000 SEK
14h 59 m
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834, _18793a_8da340df0b4ff65_lg.jpeg
11
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834,
Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Jensen, Georg, saltkar med skedar, 2 st, silver, modellnummer 110, _18794a_8da340e099a371e_lg.jpeg
12
Jensen, Georg, saltkar med skedar, 2 st, silver, modellnummer 110,
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 59 m
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med godronnerad dekor och uppsvängd hänkel, vikt 110 gram, _18795a_8da340e1dc1a3df_lg.jpeg
13
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med godronnerad dekor och uppsvängd hänkel, vikt 110 gram,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 59 m
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch/hårspänne samt 2 örhängen, 18 karat rödguld med briljantslipade diamanter, total vikt 35,8 gram, _18798a_8da3413253e44ce_lg.jpeg
14
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch/hårspänne samt 2 örhängen, 18 karat rödguld med briljantslipade diamanter, total vikt 35,8 gram,
Aktuellt bud10 000 SEK
Utropspris11 000  - 12 000 SEK
14h 59 m
Nielsen, Harald för Georg Jensen, saltkar, 2 st, sterlingsilver, "Pyramide", design 1927, _18797a_8da340e448422af_lg.jpeg
15
Nielsen, Harald för Georg Jensen, saltkar, 2 st, sterlingsilver, "Pyramide", design 1927,
Aktuellt bud1 200 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 59 m
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, _19518a_8da5447f0a7ca42_lg.jpeg
16
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 59 m
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil, _19519a_lg.jpeg
17
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
Startbud3 000 SEK
Utropspris3 600  - 3 800 SEK
14h 59 m
Statyett, skuren sten, Egypten, sittande skrivare (?), _18802a_8da3413b3e0b2c5_lg.jpeg
18
Statyett, skuren sten, Egypten, sittande skrivare (?),
Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch, 18 karat vitguld med åttkantslipade diamanter, medföljer 2 öronclips och 1 hänge dito, total vikt 19,4 gram, _18799a_8da341341d4dc59_lg.jpeg
19
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch, 18 karat vitguld med åttkantslipade diamanter, medföljer 2 öronclips och 1 hänge dito, total vikt 19,4 gram,
Aktuellt bud5 000 SEK
Utropspris5 500  - 6 000 SEK
14h 59 m
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur, _18800a_8da38caf336e3cd_lg.jpeg
20
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur,
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
14h 59 m
Ring, 18 karat rödguld och silver (?) med 1 större och 6 mindre rosenslipade diamanter, 17-1800-tal, _18801b_8da341396377efd_lg.jpeg
21
Ring, 18 karat rödguld och silver (?) med 1 större och 6 mindre rosenslipade diamanter, 17-1800-tal,
Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter, _19520a_lg.jpeg
22
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 59 m
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor, _19521a_lg.jpeg
23
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
Startbud500 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
14h 59 m
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen, _19522a_lg.jpeg
24
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, slät modell, total vikt 4,1 gram, _19499a_8da4948274a0bc7_lg.jpeg
25
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, slät modell, total vikt 4,1 gram,
Aktuellt bud1 500 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
14h 59 m
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, total vikt 3,4 gram, _19500a_8da49483bfc05ab_lg.jpeg
26
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, total vikt 3,4 gram,
Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 59 m
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 14 gram, _19501a_8da4948553e1a31_lg.jpeg
27
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 14 gram,
Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
14h 59 m
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram, _19502a_8da49486ec1dddc_lg.jpeg
28
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram,
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 59 m
Hängsmycke, jade med montage i 14 karat rödguld, Kina, 1900-tal, _19503a_8da4948938f5fb4_lg.jpeg
29
Hängsmycke, jade med montage i 14 karat rödguld, Kina, 1900-tal,
Aktuellt bud700 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 59 m
Lorentzon, Waldemar, olja, mansporträtt (konstnärens far?), _19523a_lg.jpeg
30
Lorentzon, Waldemar, olja, mansporträtt (konstnärens far?),
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Lorentzon, Waldemar, olja, landskap, _19524a_lg.jpeg
31
Lorentzon, Waldemar, olja, landskap,
Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
14h 59 m
Lorentzon, Waldemar, olja, figurkomposition, _19525a_lg.jpeg
32
Lorentzon, Waldemar, olja, figurkomposition,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 59 m
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud", _19526a_lg.jpeg
33
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
14h 59 m
Öhman, Martin, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, _19504a_8da4948c39adc12_lg.jpeg
34
Öhman, Martin, egen verkstad, hänge, sterlingsilver,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 59 m
Moccaservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 700 gram, _19512a_8da4953386595e4_lg.jpeg
35
Moccaservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 700 gram,
Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 2,9 gram, _19511a_8da494e6f53ad73_lg.jpeg
36
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 2,9 gram,
Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
14h 59 m
Ring, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 1,5 gram_19510a_8da494e82d51b16_lg.jpeg
37
Ring, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 1,5 gram
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 59 m
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,4 gram_19505a_8da494f2240f183_lg.jpeg
38
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,4 gram
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman, _19527a_lg.jpeg
39
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
40
Utgår
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
14h 59 m
Lorentzon, Waldemar, olja, komposition, _19530a_lg.jpeg
41
Lorentzon, Waldemar, olja, komposition,
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 59 m
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud", _19529a_lg.jpeg
42
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 59 m
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 3,8 gram, _19506a_8da494ef8cb78a8_lg.jpeg
43
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 3,8 gram,
Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
14h 59 m
Ring, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 5,5 gram_19507a_8da494eccdc50db_lg.jpeg
44
Ring, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 5,5 gram
Aktuellt bud2 000 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 14 karat rödguld med akvamarin, _19508a_8da494ebe2b9f6c_lg.jpeg
45
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 14 karat rödguld med akvamarin,
Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 59 m
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka", _19531a_lg.jpeg
46
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka",
Aktuellt bud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete, _19532a_lg.jpeg
47
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt Stockholmsarbete,
Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
14h 59 m
Okänd designer för Sächsische Porzellan-Manufaktur Dresden, kolossalfigurin, porslin, papegoja på stubbe, _19533a_lg.jpeg
48
Okänd designer för Sächsische Porzellan-Manufaktur Dresden, kolossalfigurin, porslin, papegoja på stubbe,
Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 59 m
Powolny, Michael för Wiener Keramik, figurin, glaserat flintgods, så kallad Jahreszeit figurin, dam med krinolin "Frühling", _19534a_lg.jpeg
49
Powolny, Michael för Wiener Keramik, figurin, glaserat flintgods, så kallad Jahreszeit figurin, dam med krinolin "Frühling",
Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Ring, 18 karat rödguld, slät modell, vikt 4,3 gram, _19509a_8da494e94264900_lg.jpeg
50
Ring, 18 karat rödguld, slät modell, vikt 4,3 gram,
Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
14h 59 m
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram, _19535a_8da4971c17d1648_lg.jpeg
51
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram,
Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram, _19536a_8da4971d2afa468_lg.jpeg
52
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Matknivar, 12 st, silver, gustavianska, räfflad modell, _19514a_8da497204cd6b0a_lg.jpeg
53
Matknivar, 12 st, silver, gustavianska, räfflad modell,
Aktuellt bud3 000 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 59 m
Matknivar, 6 + 6 st, silver, gustavianska, _19515a_8da4971f4ee8a24_lg.jpeg
54
Matknivar, 6 + 6 st, silver, gustavianska,
Aktuellt bud4 000 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 59 m
Matgafflar, 6 st, silver, svensk rund modell, total vikt 400 gram, _19517a_8da4971e14d4456_lg.jpeg
55
Matgafflar, 6 st, silver, svensk rund modell, total vikt 400 gram,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 59 m
Dessertsked, silver, gammafransk modell, stämplat alliansvapen för Erik von Stockenström och hh Christina von Ehrenheim, _19537a_8da4a1f9ffbee06_lg.jpeg
56
Dessertsked, silver, gammafransk modell, stämplat alliansvapen för Erik von Stockenström och hh Christina von Ehrenheim,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 59 m
Dessertsked, silver, svensk rund, stämplad vapensköld för adliga ätten Hallencreutz, _19538a_8da4a2b01c53b66_lg.jpeg
57
Dessertsked, silver, svensk rund, stämplad vapensköld för adliga ätten Hallencreutz,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller

© Software Copyright 2022 Skeleton. All rights reserved.