Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 230 gram
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Dessertskedar, 4 st samt gaffel, svensk modell, total vikt 240 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Albrechtsson, Sven, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, vikt 105 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, vikt 180 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sockerskrin samt -tång, silver, empirestil, total vikt 496 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Socker- salt och pepparströare, silver, rokokostil, 1900-tal, total vikt 365 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3 delar silver; snusdosa, empire, lockask med cabochonslipad blå sten samt vas/bägare, total vikt 155 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sockerruska, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, vikt 165 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Theskedar, 7 st, silver, King's Pattern, 1800-tal, total vikt 135 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pååg, Britten för Steninge Slott, vas, glas, emaljmålad dekor av katt,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, landskap från Särdal,
Slutpris17 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/skulptur, bemålat glas, "Tiger",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, Kristus driver ut månglarna ur templet, 1635,
Slutpris24 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Bust of a Man Wearing a High Cap, Three-quarters Right ( The Artist's Father?) "1630,
Slutpris13 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blyerts med täckvitt, kvinna vid grind,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Friis, Achton, olja, skymningslandskap,
Slutpris250 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rowlandson, Thomas, hans art, akvarellerad tusch och blyerts, italienskt (?) gatuöverfall,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Löndal, Eiler, olja, Skomagerslippen, Ribe,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sundberg, Per, olja, landskap från Lidingö,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nilsson, Tore, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK