Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

13h 31 m
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 230 gram_19588a_8da4e0eb4ee645a_lg.jpeg
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 230 gram
Aktuellt bud700 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
13h 31 m
Dessertskedar, 4 st samt gaffel, svensk modell, total vikt 240 gram, _19589a_8da4e0ed0524340_lg.jpeg
Dessertskedar, 4 st samt gaffel, svensk modell, total vikt 240 gram,
Aktuellt bud900 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
13h 31 m
Albrechtsson, Sven, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, vikt 105 gram, _19590a_8da4e0ee68ceea3_lg.jpeg
Albrechtsson, Sven, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, vikt 105 gram,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Bägare, silver, vikt 180 gram, _19591a_8da4e0f49a0e978_lg.jpeg
Bägare, silver, vikt 180 gram,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Sockerskrin samt -tång, silver, empirestil, total vikt 496 gram_19592a_8da4e0f624c41b6_lg.jpeg
Sockerskrin samt -tång, silver, empirestil, total vikt 496 gram
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
13h 31 m
Socker- salt och pepparströare, silver, rokokostil, 1900-tal, total vikt 365 gram, _19593a_8da4e0f7620510e_lg.jpeg
Socker- salt och pepparströare, silver, rokokostil, 1900-tal, total vikt 365 gram,
Aktuellt bud1 700 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 31 m
3 delar silver; snusdosa, empire, lockask med cabochonslipad blå sten samt vas/bägare, total vikt 155 gram, _19594a_8da4e16c19d70b3_lg.jpeg
3 delar silver; snusdosa, empire, lockask med cabochonslipad blå sten samt vas/bägare, total vikt 155 gram,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn", _19595a_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris2 800  - 3 000 SEK
13h 31 m
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder, _19599a_lg.jpeg
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
13h 31 m
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _19596a_lg.jpeg
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
Startbud500 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
13h 31 m
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar, _19597a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris2 800  - 3 000 SEK
13h 31 m
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor, _19598a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 31 m
Sockerruska, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, vikt 165 gram, _19600a_8da4e19f82018e3_lg.jpeg
Sockerruska, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, vikt 165 gram,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Theskedar, 7 st, silver, King's Pattern, 1800-tal, total vikt 135 cm_19601a_8da4e1a15652217_lg.jpeg
Theskedar, 7 st, silver, King's Pattern, 1800-tal, total vikt 135 cm
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 31 m
Pååg, Britten för Steninge Slott, vas, glas, emaljmålad dekor av katt, _19602a_8da4e1a2bb7e027_lg.jpeg
Pååg, Britten för Steninge Slott, vas, glas, emaljmålad dekor av katt,
Aktuellt bud600 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 31 m
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911, _19603a_8da4e1a57f8ad04_lg.jpeg
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
13h 31 m
Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, landskap från Särdal, _19604a_8da4e1ab7ee4176_lg.jpeg
Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, landskap från Särdal,
Aktuellt bud16 000 SEK
Utropspris9 000  - 10 000 SEK
13h 31 m
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia, _19605a_8da4e1aaa0e1c05_lg.jpeg
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
13h 31 m
Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation,_19606a_8da4e1a91217518_lg.jpeg
Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 31 m
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/skulptur, bemålat glas, "Tiger", _19607a_8da4e1a831b7916_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/skulptur, bemålat glas, "Tiger",
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, Kristus driver ut månglarna ur templet, 1635, _19608a_8da4e1ad0dfb303_lg.jpeg
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, Kristus driver ut månglarna ur templet, 1635,
Aktuellt bud16 000 SEK
Utropspris11 000  - 12 000 SEK
13h 31 m
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Bust of a Man Wearing a High Cap, Three-quarters Right ( The Artist's Father?) "1630, _19609a_8da4e1b00ac67c3_lg.jpeg
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Bust of a Man Wearing a High Cap, Three-quarters Right ( The Artist's Father?) "1630,
Aktuellt bud7 500 SEK
Utropspris5 500  - 6 000 SEK
13h 31 m
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _19610a_8da4f78974d2225_lg.jpeg
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _19611a_8da52067eba6386_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _19612a_8da4f78be38ba58_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
13h 31 m
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal, _19613a_8da4f78d96f5f42_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 31 m
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand, _19614a_lg.jpeg
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand,
Aktuellt bud600 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973, _19615a_lg.jpeg
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
Aktuellt bud900 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut, _19616a_lg.jpeg
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, _19617a_lg.jpeg
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _19618a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 31 m
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blyerts med täckvitt, kvinna vid grind, _19619a_8da4f7e770a8b35_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blyerts med täckvitt, kvinna vid grind,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 31 m
Friis, Achton, olja, skymningslandskap, _19620a_8da4f7e8e62ecf6_lg.jpeg
Friis, Achton, olja, skymningslandskap,
Aktuellt bud250 SEK
Utropspris0 SEK
13h 31 m
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt, _19621a_8da4f7ea5aeb69b_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 31 m
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand, _19622a_8da4f7ebc290647_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand,
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 31 m
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup, _19623a_8da4f7ed54056c0_lg.jpeg
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 31 m
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal, _19624a_8da4f7ee9c4e9cc_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal,
Aktuellt bud350 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 31 m
Rowlandson, Thomas, hans art, akvarellerad tusch och blyerts, italienskt (?) gatuöverfall, _19625a_8da4f7f024a4d7e_lg.jpeg
Rowlandson, Thomas, hans art, akvarellerad tusch och blyerts, italienskt (?) gatuöverfall,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap, _19626a_8da4f87861cfd0a_lg.jpeg
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 31 m
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas, _19627a_lg.jpeg
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _19628a_lg.jpeg
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Brandes, Peter, färgetsning, komposition, _19629a_lg.jpeg
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 31 m
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _19630a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 31 m
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas, _19631a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 31 m
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru, _19632a_8da4f879aa28708_lg.jpeg
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 31 m
Löndal, Eiler, olja, Skomagerslippen, Ribe, _19633a_8da4f87b2a13a10_lg.jpeg
Löndal, Eiler, olja, Skomagerslippen, Ribe,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 31 m
Sundberg, Per, olja, landskap från Lidingö, _19634a_8da4f87c42ad76a_lg.jpeg
Sundberg, Per, olja, landskap från Lidingö,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 31 m
Nilsson, Tore, olja, landskap, _19635a_8da4f9e686af179_lg.jpeg
Nilsson, Tore, olja, landskap,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK