Laddar...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lägsta föremålsnummer
![Hulk, Abraham junior, olja, kustparti, _19636a_8da4f9eed1a0ff6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19636-itemimages/19636a_8da4f9eed1a0ff6_med.jpeg)
154
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster, _19637a_8da4f9f0493d666_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19637-itemimages/19637a_8da4f9f0493d666_med.jpeg)
155
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall, _19638a_8da4f9f34d50dc0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19638-itemimages/19638a_8da4f9f34d50dc0_med.jpeg)
156
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _19639a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19639-itemimages/19639a_med.jpeg)
157
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd, _19641a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19641-itemimages/19641a_med.jpeg)
158
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Thorsén, Fredrik, olja, stilleben, _19640a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19640-itemimages/19640a_med.jpeg)
159
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _19643a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19643-itemimages/19643a_med.jpeg)
160
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _19642a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19642-itemimages/19642a_med.jpeg)
161
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas, _19644a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19644-itemimages/19644a_med.jpeg)
162
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _19645a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19645-itemimages/19645a_med.jpeg)
163
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas, _19646a_8da4f9f4879631b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19646-itemimages/19646a_8da4f9f4879631b_med.jpeg)
164
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt, _19647a_8da4f9f641d4939_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19647-itemimages/19647a_8da4f9f641d4939_med.jpeg)
165
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn, _19648a_8da4f9f8a09defa_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19648-itemimages/19648a_8da4f9f8a09defa_med.jpeg)
166
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch, _19649a_8da4f9f9eabeadc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19649-itemimages/19649a_8da4f9f9eabeadc_med.jpeg)
167
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård, _19650a_8da4f9fb7ff027c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19650-itemimages/19650a_8da4f9fb7ff027c_med.jpeg)
168
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling, _19651a_8da4f9fddd49377_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19651-itemimages/19651a_8da4f9fddd49377_med.jpeg)
169
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes, _19652a_8da4fa324620f34_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19652-itemimages/19652a_8da4fa324620f34_med.jpeg)
170
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes, _19653a_8da4fa943be7e77_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19653-itemimages/19653a_8da4fa943be7e77_med.jpeg)
171
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865, _19654a_8da4fa95cc07670_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19654-itemimages/19654a_8da4fa95cc07670_med.jpeg)
172
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, olja, lantgård med höns, _19655a_8da4fa9d52c011d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19655-itemimages/19655a_8da4fa9d52c011d_med.jpeg)
173
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn, _19656a_8da4fa9e9873f0c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19656-itemimages/19656a_8da4fa9e9873f0c_med.jpeg)
174
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?), _19657a_8da4faa0188a414_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19657-itemimages/19657a_8da4faa0188a414_med.jpeg)
175
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne), _19658a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19658-itemimages/19658a_med.jpeg)
176
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå, _19659a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19659-itemimages/19659a_med.jpeg)
177
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805), _19661a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19661-itemimages/19661a_med.jpeg)
178
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram, _19660a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19660-itemimages/19660a_med.jpeg)
179
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _19662a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19662-itemimages/19662a_med.jpeg)
180
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _19663a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19663-itemimages/19663a_med.jpeg)
181
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _19664a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19664-itemimages/19664a_med.jpeg)
182
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter, _19665a_8da503995e968d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19665-itemimages/19665a_8da503995e968d0_med.jpeg)
183
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben, _19666a_8da5039c20b9f42_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19666-itemimages/19666a_8da5039c20b9f42_med.jpeg)
184
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap, _19667a_8da5039dd31c8c1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19667-itemimages/19667a_8da5039dd31c8c1_med.jpeg)
185
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, glasunderlägg, 10 st, isolit med silverintarsia, _19542a_8da4a06f8096b7b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19542-itemimages/19542a_8da4a06f8096b7b_med.jpeg)
186
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, glasunderlägg, 10 st, isolit med silverintarsia,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glasmassa, "Colora", _19669a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19669-itemimages/19669a_med.jpeg)
187
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glasmassa, "Colora",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Larsson, Lisa för Gustavsberg, golvvas, delvis glaserat stengods, _19670a_8da50423c819962_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19670-itemimages/19670a_8da50423c819962_med.jpeg)
188
Larsson, Lisa för Gustavsberg, golvvas, delvis glaserat stengods,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Jensen, Sophus, olja, insjölandskap, _19671a_8da504257dbc2b5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19671-itemimages/19671a_8da504257dbc2b5_med.jpeg)
189
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, olja, stilleben, _19672a_8da50426a2d832a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19672-itemimages/19672a_8da50426a2d832a_med.jpeg)
190
Okänd konstnär, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _19673a_8da50428059e44f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19673-itemimages/19673a_8da50428059e44f_med.jpeg)
191
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _19674a_8da5042a5c3d119_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19674-itemimages/19674a_8da5042a5c3d119_med.jpeg)
192
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron, _19675a_8da5042b860a984_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19675-itemimages/19675a_8da5042b860a984_med.jpeg)
193
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar, _19676a_8da5042dfe98f41_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19676-itemimages/19676a_8da5042dfe98f41_med.jpeg)
194
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Johansson, Nils, olja, "Marsvinter", _19677a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19677-itemimages/19677a_med.jpeg)
195
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Johansson, Nils, olja, "Vårvinter", _19678a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19678-itemimages/19678a_med.jpeg)
196
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 , _19679a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19679-itemimages/19679a_med.jpeg)
197
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal, _19680a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19680-itemimages/19680a_med.jpeg)
198
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods, _19681a_8da504369f5c46b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19681-itemimages/19681a_8da504369f5c46b_med.jpeg)
199
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln", _19682a_8da5046b2157e6b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19682-itemimages/19682a_8da5046b2157e6b_med.jpeg)
200
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv, _19683a_8da50484942d435_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19683-itemimages/19683a_8da50484942d435_med.jpeg)
201
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.