Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

13h 50 m
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti, _19636a_8da4f9eed1a0ff6_lg.jpeg
154
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster, _19637a_8da4f9f0493d666_lg.jpeg
155
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
Aktuellt bud250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall, _19638a_8da4f9f34d50dc0_lg.jpeg
156
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _19639a_lg.jpeg
157
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
13h 50 m
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd, _19641a_lg.jpeg
158
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben, _19640a_lg.jpeg
159
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _19643a_lg.jpeg
160
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Aktuellt bud700 SEK
Utropspris800  - 900 SEK
13h 50 m
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _19642a_lg.jpeg
161
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
Aktuellt bud600 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas, _19644a_lg.jpeg
162
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _19645a_lg.jpeg
163
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas, _19646a_8da4f9f4879631b_lg.jpeg
164
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt, _19647a_8da4f9f641d4939_lg.jpeg
165
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn, _19648a_8da4f9f8a09defa_lg.jpeg
166
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch, _19649a_8da4f9f9eabeadc_lg.jpeg
167
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch,
Aktuellt bud450 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård, _19650a_8da4f9fb7ff027c_lg.jpeg
168
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling, _19651a_8da4f9fddd49377_lg.jpeg
169
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes, _19652a_8da4fa324620f34_lg.jpeg
170
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 50 m
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes, _19653a_8da4fa943be7e77_lg.jpeg
171
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865, _19654a_8da4fa95cc07670_lg.jpeg
172
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Aktuellt bud350 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 50 m
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns, _19655a_8da4fa9d52c011d_lg.jpeg
173
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn, _19656a_8da4fa9e9873f0c_lg.jpeg
174
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?), _19657a_8da4faa0188a414_lg.jpeg
175
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne), _19658a_lg.jpeg
176
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå, _19659a_lg.jpeg
177
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
Aktuellt bud150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 50 m
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding no 87 (1724-1805), _19661a_lg.jpeg
178
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding no 87 (1724-1805),
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram, _19660a_lg.jpeg
179
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
13h 50 m
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _19662a_lg.jpeg
180
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Startbud1 200 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
13h 50 m
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _19663a_lg.jpeg
181
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Startbud1 200 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
13h 50 m
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _19664a_lg.jpeg
182
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
Startbud1 200 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
13h 50 m
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter, _19665a_8da503995e968d0_lg.jpeg
183
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Okänd konstnär, 1800-tal,  olja, stilleben, _19666a_8da5039c20b9f42_lg.jpeg
184
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Aktuellt bud450 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap, _19667a_8da5039dd31c8c1_lg.jpeg
185
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, glasunderlägg, 10 st, isolit med silverintarsia, _19542a_8da4a06f8096b7b_lg.jpeg
186
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, glasunderlägg, 10 st, isolit med silverintarsia,
Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
13h 50 m
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glasmassa, "Colora", _19669a_lg.jpeg
187
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, orange glasmassa, "Colora",
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Larsson, Lisa för Gustavsberg, golvvas, delvis glaserat stengods, _19670a_8da50423c819962_lg.jpeg
188
Larsson, Lisa för Gustavsberg, golvvas, delvis glaserat stengods,
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 50 m
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap, _19671a_8da504257dbc2b5_lg.jpeg
189
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Okänd konstnär, olja, stilleben, _19672a_8da50426a2d832a_lg.jpeg
190
Okänd konstnär, olja, stilleben,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _19673a_8da50428059e44f_lg.jpeg
191
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 50 m
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _19674a_8da5042a5c3d119_lg.jpeg
192
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron, _19675a_8da5042b860a984_lg.jpeg
193
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron,
Aktuellt bud250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar, _19676a_8da5042dfe98f41_lg.jpeg
194
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 50 m
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter", _19677a_lg.jpeg
195
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
Aktuellt bud350 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 50 m
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter", _19678a_lg.jpeg
196
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 50 m
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 , _19679a_lg.jpeg
197
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 50 m
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal, _19680a_lg.jpeg
198
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 50 m
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods, _19681a_8da504369f5c46b_lg.jpeg
199
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods,
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 50 m
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln", _19682a_8da5046b2157e6b_lg.jpeg
200
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
13h 50 m
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv, _19683a_8da50484942d435_lg.jpeg
201
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
Aktuellt bud900 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller

© Software Copyright 2022 Skeleton. All rights reserved.