Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

14h 26 m
Wärff, Göran,  för Kosta, skål, glas, _19732a_lg.jpeg
Wärff, Göran, för Kosta, skål, glas,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 26 m
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal, _19733a_lg.jpeg
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 26 m
Heidenreich, Fritz för Rosenthal, duva, modellnummer 1589, _19734a_lg.jpeg
Heidenreich, Fritz för Rosenthal, duva, modellnummer 1589,
Aktuellt bud350 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 26 m
Peynet, Raymond för Rosenthal, fat samt lockask, porslin, _19735a_lg.jpeg
Peynet, Raymond för Rosenthal, fat samt lockask, porslin,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 26 m
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt, _19736a_8da512376d9b521_lg.jpeg
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt,
Aktuellt bud2 600 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 26 m
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _19737a_8da51238e2073a0_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 26 m
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?), _19738a_8da5123a4ce261a_lg.jpeg
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 26 m
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm, _19739a_8da5123c32aab7e_lg.jpeg
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 26 m
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar, _19740a_8da5123e8a952dc_lg.jpeg
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 26 m
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19743a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 000  - 1 100 SEK
14h 26 m
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19742a_lg.jpeg
Startbud700 SEK
Utropspris1 000  - 1 100 SEK
14h 26 m
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19741a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Startbud700 SEK
Utropspris1 000  - 1 100 SEK
14h 26 m
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19744a_lg.jpeg
Startbud700 SEK
Utropspris1 000  - 1 100 SEK
14h 26 m
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19745a_lg.jpeg
Aktuellt bud900 SEK
Utropspris1 000  - 1 100 SEK
14h 26 m
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka, _19746a_8da512a1286e670_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 26 m
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn, _19747a_8da512a254ab4cb_lg.jpeg
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 26 m
Dataspelmaskin, Classic Arcade Mini, innehåller 60 spel från 1980-talet som Pacman, Space Invaders, Donkey Kong och 1942,_19748a_8da512a42108ca4_lg.jpeg
Dataspelmaskin, Classic Arcade Mini, innehåller 60 spel från 1980-talet som Pacman, Space Invaders, Donkey Kong och 1942,
Aktuellt bud5 500 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 26 m
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900, _19749a_8da512fc3a293d3_lg.jpeg
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 26 m
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, _19750a_8da512ffbe2d41d_lg.jpeg
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft,
Aktuellt bud700 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 26 m
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av oidentifierad vapensköld, _19751a_8da513047179b98_lg.jpeg
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av oidentifierad vapensköld,
Aktuellt bud1 300 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 26 m
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal, _19752a_lg.jpeg
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 26 m
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri), _19753a_lg.jpeg
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri),
Startbud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
14h 26 m
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _19754a_lg.jpeg
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Startbud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
14h 26 m
Wedel, Helene, gouache, komposition, _19755a_lg.jpeg
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 26 m
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell", _19756a_lg.jpeg
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
Aktuellt bud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
14h 26 m
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg, _19757a_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
Startbud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
14h 26 m
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant, _19758a_lg.jpeg
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant,
Aktuellt bud150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 26 m
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565, _19759a_8da513080ee4db9_lg.jpeg
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 26 m
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen, _19760a_8da5130aa58d8b2_lg.jpeg
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
Aktuellt bud150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 26 m
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao", _19761a_8da51370bc04546_lg.jpeg
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao",
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 26 m
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil, _19762a_8da5130c28db9c5_lg.jpeg
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 26 m
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750, _19763a_8da5130e03e2e2d_lg.jpeg
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 26 m
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm, _19764a_8da51371e814383_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 26 m
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _19765a_lg.jpeg
Aktuellt bud150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 26 m
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", _19766a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Aktuellt bud250 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 26 m
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal, _19767a_lg.jpeg
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 26 m
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal, _19768a_lg.jpeg
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 26 m
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition, _19769a_lg.jpeg
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
Startbud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
14h 26 m
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _19770a_lg.jpeg
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 26 m
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus, _19771a_8da51372e2a47be_lg.jpeg
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 26 m
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634, _19772a_8da513741462032_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 26 m
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen), _19773a_8da5137544d14c9_lg.jpeg
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 26 m
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _19774a_8da513769f14f67_lg.jpeg
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 26 m
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _19776a_lg.jpeg
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 26 m
Parti äldre stereoskopbilder, _19775a_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 26 m
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar, _19777a_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 26 m
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _19778a_lg.jpeg
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 26 m
Matta, semiantik Bidjar, _19779a_lg.jpeg
Matta, semiantik Bidjar,
Aktuellt bud100 SEK
Utropspris200  - 300 SEK