Laddar...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lägsta föremålsnummer
![Wärff, Göran, för Kosta, skål, glas, _19732a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19732-itemimages/19732a_med.jpeg)
250
Wärff, Göran, för Kosta, skål, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal, _19733a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19733-itemimages/19733a_med.jpeg)
251
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Heidenreich, Fritz för Rosenthal, duva, modellnummer 1589, _19734a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19734-itemimages/19734a_med.jpeg)
252
Heidenreich, Fritz för Rosenthal, duva, modellnummer 1589,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Peynet, Raymond för Rosenthal, fat samt lockask, porslin, _19735a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19735-itemimages/19735a_med.jpeg)
253
Peynet, Raymond för Rosenthal, fat samt lockask, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt, _19736a_8da512376d9b521_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19736-itemimages/19736a_8da512376d9b521_med.jpeg)
254
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _19737a_8da51238e2073a0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19737-itemimages/19737a_8da51238e2073a0_med.jpeg)
255
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?), _19738a_8da5123a4ce261a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19738-itemimages/19738a_8da5123a4ce261a_med.jpeg)
256
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm, _19739a_8da5123c32aab7e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19739-itemimages/19739a_8da5123c32aab7e_med.jpeg)
257
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar, _19740a_8da5123e8a952dc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19740-itemimages/19740a_8da5123e8a952dc_med.jpeg)
258
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19743a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19743-itemimages/19743a_med.jpeg)
259
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
![Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19742a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19742-itemimages/19742a_med.jpeg)
260
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
![Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19741a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19741-itemimages/19741a_med.jpeg)
261
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
![Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19744a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19744-itemimages/19744a_med.jpeg)
262
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
![Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _19745a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19745-itemimages/19745a_med.jpeg)
263
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
![Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka, _19746a_8da512a1286e670_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19746-itemimages/19746a_8da512a1286e670_med.jpeg)
264
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn, _19747a_8da512a254ab4cb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19747-itemimages/19747a_8da512a254ab4cb_med.jpeg)
265
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Dataspelmaskin, Classic Arcade Mini, innehåller 60 spel från 1980-talet som Pacman, Space Invaders, Donkey Kong och 1942,_19748a_8da512a42108ca4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19748-itemimages/19748a_8da512a42108ca4_med.jpeg)
266
Dataspelmaskin, Classic Arcade Mini, innehåller 60 spel från 1980-talet som Pacman, Space Invaders, Donkey Kong och 1942,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900, _19749a_8da512fc3a293d3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19749-itemimages/19749a_8da512fc3a293d3_med.jpeg)
267
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, _19750a_8da512ffbe2d41d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19750-itemimages/19750a_8da512ffbe2d41d_med.jpeg)
268
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av oidentifierad vapensköld, _19751a_8da513047179b98_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19751-itemimages/19751a_8da513047179b98_med.jpeg)
269
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av oidentifierad vapensköld,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal, _19752a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19752-itemimages/19752a_med.jpeg)
270
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri), _19753a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19753-itemimages/19753a_med.jpeg)
271
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _19754a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19754-itemimages/19754a_med.jpeg)
272
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Wedel, Helene, gouache, komposition, _19755a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19755-itemimages/19755a_med.jpeg)
273
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell", _19756a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19756-itemimages/19756a_med.jpeg)
274
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg, _19757a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19757-itemimages/19757a_med.jpeg)
275
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant, _19758a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19758-itemimages/19758a_med.jpeg)
276
Suvanto-Vaajakallio, Kerttu för Kupittaan Savi Oy, Finland, figurin, glaserat lergods, stående elefant,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565, _19759a_8da513080ee4db9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19759-itemimages/19759a_8da513080ee4db9_med.jpeg)
277
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen, _19760a_8da5130aa58d8b2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19760-itemimages/19760a_8da5130aa58d8b2_med.jpeg)
278
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao", _19761a_8da51370bc04546_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19761-itemimages/19761a_8da51370bc04546_med.jpeg)
279
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil, _19762a_8da5130c28db9c5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19762-itemimages/19762a_8da5130c28db9c5_med.jpeg)
280
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750, _19763a_8da5130e03e2e2d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19763-itemimages/19763a_8da5130e03e2e2d_med.jpeg)
281
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm, _19764a_8da51371e814383_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19764-itemimages/19764a_8da51371e814383_med.jpeg)
282
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _19765a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19765-itemimages/19765a_med.jpeg)
283
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", _19766a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19766-itemimages/19766a_med.jpeg)
284
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal, _19767a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19767-itemimages/19767a_med.jpeg)
285
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal, _19768a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19768-itemimages/19768a_med.jpeg)
286
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition, _19769a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19769-itemimages/19769a_med.jpeg)
287
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _19770a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19770-itemimages/19770a_med.jpeg)
288
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus, _19771a_8da51372e2a47be_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19771-itemimages/19771a_8da51372e2a47be_med.jpeg)
289
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634, _19772a_8da513741462032_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19772-itemimages/19772a_8da513741462032_med.jpeg)
290
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen), _19773a_8da5137544d14c9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19773-itemimages/19773a_8da5137544d14c9_med.jpeg)
291
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _19774a_8da513769f14f67_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19774-itemimages/19774a_8da513769f14f67_med.jpeg)
292
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _19776a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19776-itemimages/19776a_med.jpeg)
293
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Parti äldre stereoskopbilder, _19775a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19775-itemimages/19775a_med.jpeg)
294
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar, _19777a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19777-itemimages/19777a_med.jpeg)
295
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _19778a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19778-itemimages/19778a_med.jpeg)
296
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Matta, semiantik Bidjar, _19779a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19779-itemimages/19779a_med.jpeg)
297
Matta, semiantik Bidjar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.