Laddar...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lägsta föremålsnummer
![Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _19780a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19780-itemimages/19780a_med.jpeg)
298
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Smörknivsställ, 8 st, silver, Rosenholm, _19781a_8da51377d57fc49_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19781-itemimages/19781a_8da51377d57fc49_med.jpeg)
299
Smörknivsställ, 8 st, silver, Rosenholm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Smörknivar, 10 st, silver med rostfria blad, Rosenholm, _19782a_8da5137972e7fea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19782-itemimages/19782a_8da5137972e7fea_med.jpeg)
300
Smörknivar, 10 st, silver med rostfria blad, Rosenholm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Matknivar, 12 st, silver med rostfria blad, Rosenholm, _19783a_8da51e0a8c86f82_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19783-itemimages/19783a_8da51e0a8c86f82_med.jpeg)
301
Matknivar, 12 st, silver med rostfria blad, Rosenholm,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Matgafflar, 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 605 gram, _19784a_8da51e0bae4a1fd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19784-itemimages/19784a_8da51e0bae4a1fd_med.jpeg)
302
Matgafflar, 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 605 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Matskedar, 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 690 gram, _19785a_8da51e0cb64eb53_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19785-itemimages/19785a_8da51e0cb64eb53_med.jpeg)
303
Matskedar, 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 690 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Bordsgafflar, 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 440 gram, _19786a_8da51e0daec5345_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19786-itemimages/19786a_8da51e0daec5345_med.jpeg)
304
Bordsgafflar, 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 440 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Bordsskedar, 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 515 gram, _19787a_8da51e0f88522fc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19787-itemimages/19787a_8da51e0f88522fc_med.jpeg)
305
Bordsskedar, 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 515 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Bordsknivar, 12 st, silver med rostfria blad, Rosenholm, _19788a_8da51e10c2b454c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19788-itemimages/19788a_8da51e10c2b454c_med.jpeg)
306
Bordsknivar, 12 st, silver med rostfria blad, Rosenholm,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Dessertknivar, 12 st, silver med rostfria blad, Rosenholm, _19789a_8da51e12b2beea0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19789-itemimages/19789a_8da51e12b2beea0_med.jpeg)
307
Dessertknivar, 12 st, silver med rostfria blad, Rosenholm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Dessertgafflar, 13 st, silver, Rosenholm, total vikt 240, _19790a_8da51e13ed4a284_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19790-itemimages/19790a_8da51e13ed4a284_med.jpeg)
308
Dessertgafflar, 13 st, silver, Rosenholm, total vikt 240,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Theskedar, 16 st, silver, Rosenholm, total vikt 250, _19791a_8da51e15504576d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19791-itemimages/19791a_8da51e15504576d_med.jpeg)
309
Theskedar, 16 st, silver, Rosenholm, total vikt 250,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Kaffeskedar, 16 st, silver, Rosenholm, total vikt 180 gram, _19792a_8da51e1658c19a0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19792-itemimages/19792a_8da51e1658c19a0_med.jpeg)
310
Kaffeskedar, 16 st, silver, Rosenholm, total vikt 180 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![6 delar silver, Rosenholm, _19793a_8da51ea57cddc5c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19793-itemimages/19793a_8da51ea57cddc5c_med.jpeg)
311
6 delar silver, Rosenholm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud, _19794a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19794-itemimages/19794a_med.jpeg)
312
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Matta, old Kirman, _19795a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19795-itemimages/19795a_med.jpeg)
313
Matta, old Kirman,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _19796a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19796-itemimages/19796a_med.jpeg)
314
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _19797a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19797-itemimages/19797a_med.jpeg)
315
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19798a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19798-itemimages/19798a_med.jpeg)
316
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _19799a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19799-itemimages/19799a_med.jpeg)
317
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Brosch, 18 karat rödguld med pärla, vikt 3,7 gram, _19800a_8da51ea69ae0019_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19800-itemimages/19800a_8da51ea69ae0019_med.jpeg)
318
Brosch, 18 karat rödguld med pärla, vikt 3,7 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Brosch, 18 karat rödguld, vikt 9,1 gram, _19801a_8da51ea7d7e138b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19801-itemimages/19801a_8da51ea7d7e138b_med.jpeg)
319
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 9,1 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Lemania, total vikt 33,2 gram, _19802a_8da51eac527152a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19802-itemimages/19802a_8da51eac527152a_med.jpeg)
320
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Lemania, total vikt 33,2 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Herrarmbandsur med länk, stål, Omega T17 "Tank", _19803a_8da51ebe7fb7c19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19803-itemimages/19803a_8da51ebe7fb7c19_med.jpeg)
321
Herrarmbandsur med länk, stål, Omega T17 "Tank",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition, _19804a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19804-itemimages/19804a_med.jpeg)
322
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Paupard, Marion, olja, hus i landskap, _19806a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19806-itemimages/19806a_med.jpeg)
323
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald", _19805a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19805-itemimages/19805a_med.jpeg)
324
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _19807a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19807-itemimages/19807a_med.jpeg)
325
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Oljelampa, mässing, 1700-tal, _19809a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19809-itemimages/19809a_med.jpeg)
327
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres, _19810a_8da51ebff0b4dde_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19810-itemimages/19810a_8da51ebff0b4dde_med.jpeg)
328
Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning, _19811a_8da51ec2dcb6dcd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19811-itemimages/19811a_8da51ec2dcb6dcd_med.jpeg)
329
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _19812a_8da51ec504db0cc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19812-itemimages/19812a_8da51ec504db0cc_med.jpeg)
330
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _19813a_8da51ec61436832_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19813-itemimages/19813a_8da51ec61436832_med.jpeg)
331
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare, _19814a_8da51ec7ab05743_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19814-itemimages/19814a_8da51ec7ab05743_med.jpeg)
332
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti, _19815a_8da51ec904af06e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19815-itemimages/19815a_8da51ec904af06e_med.jpeg)
333
Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900, _19818a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19818-itemimages/19818a_med.jpeg)
334
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,_19816a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19816-itemimages/19816a_med.jpeg)
335
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _19817a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19817-itemimages/19817a_med.jpeg)
336
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, pojke med horn, _19820a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19820-itemimages/19820a_med.jpeg)
337
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, pojke med horn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke på sten, _19819a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19819-itemimages/19819a_med.jpeg)
338
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke på sten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Dansskola, _19822a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19822-itemimages/19822a_med.jpeg)
339
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Dansskola,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother, _19821a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19821-itemimages/19821a_med.jpeg)
340
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![för B&G, figurin, porslin, pojke med krabba, _19823a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19823-itemimages/19823a_med.jpeg)
341
för B&G, figurin, porslin, pojke med krabba,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, "Spun", _19824a_8da51f7f27a320d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19824-itemimages/19824a_8da51f7f27a320d_med.jpeg)
342
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, "Spun",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för B H Edlunds Silverfabrik, Stockholm, bordslampa, tenn med metallmontage, _19825a_8da51f80c86645c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19825-itemimages/19825a_8da51f80c86645c_med.jpeg)
343
Okänd designer för B H Edlunds Silverfabrik, Stockholm, bordslampa, tenn med metallmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer (Yasha Heifetz?), taklampa, plast, 1960-tal, _19826a_8da51f8213819f9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19826-itemimages/19826a_8da51f8213819f9_med.jpeg)
344
Okänd designer (Yasha Heifetz?), taklampa, plast, 1960-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, svarvat och rödbetsat trä, _19827a_8da51f835279663_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19827-itemimages/19827a_8da51f835279663_med.jpeg)
345
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, svarvat och rödbetsat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1970-tal, taklampa, marmor och kron, _19828a_8da51f8458f8ce7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19828-itemimages/19828a_8da51f8458f8ce7_med.jpeg)
346
Okänd designer, 1970-tal, taklampa, marmor och kron,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.