Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vas/pokal, _19684a_8da5048633a9866_lg.jpeg
202
Höglund, Erik för Boda, vas/pokal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vas, blåopak glasmassa, _19685a_8da50487410be63_lg.jpeg
203
Höglund, Erik för Boda, vas, blåopak glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _19687a_lg.jpeg
204
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968, _19686a_lg.jpeg
205
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium, _19689a_lg.jpeg
206
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor, _19688a_lg.jpeg
207
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _19690a_8da504979da6945_lg.jpeg
208
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, semiantik persisk, _19691a_8da50498bba5976_lg.jpeg
209
Matta, semiantik persisk,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _19692a_lg.jpeg
210
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition, _19693a_8da506e755c9305_lg.jpeg
211
Okänd konstnär, olja, komposition,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien, _19694a_8da507015c7608d_lg.jpeg
212
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales), _19695a_8da50703571d534_lg.jpeg
213
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord, _19696a_8da50704d1f0781_lg.jpeg
214
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Johan Ulrik, olja, kustparti i skymning, _19697a_8da5073f46fe4f0_lg.jpeg
215
Bredsdorff, Johan Ulrik, olja, kustparti i skymning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed", _19698a_8da50740d97364d_lg.jpeg
216
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup, _19699a_8da50743b4c2922_lg.jpeg
217
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skymningslandskap, _19700a_8da50744f762180_lg.jpeg
218
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skymningslandskap,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kircher, Athanasius, kopparstick, "Rheubarbarum Matthioli", _19701a_8da50746cfdab5b_lg.jpeg
219
Kircher, Athanasius, kopparstick, "Rheubarbarum Matthioli",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal,  olja, kustparti med hus och båtar, _19702a_8da50747f7fc417_lg.jpeg
220
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti med hus och båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Villeroy & Boch, vas, glaserat stengods, _19705a_lg.jpeg
221
Okänd designer för Villeroy & Boch, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Eriksson, Christian, efter honom, relief, svärtat gjutjärn, "Bergatrollet", _19706a_lg.jpeg
222
Eriksson, Christian, efter honom, relief, svärtat gjutjärn, "Bergatrollet",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell, _19707a_lg.jpeg
223
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172, _19703a_8da507539aeebb5_lg.jpeg
224
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål, _19704a_8da50755293b4aa_lg.jpeg
225
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted, _19708a_8da5116bc617ff6_lg.jpeg
226
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral, _19709a_8da5116d00fc261_lg.jpeg
227
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör, _19710a_8da5116e49e2ed6_lg.jpeg
228
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman", _19711a_8da5116f65ad471_lg.jpeg
229
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn, _19712a_8da51170cb6bf84_lg.jpeg
230
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng, _19713a_8da5117217fae1a_lg.jpeg
231
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti medaljer mm, silver, total vikt 320 gram, _19714a_lg.jpeg
232
Parti medaljer mm, silver, total vikt 320 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, old Gabbeh, dekor av djur, _19715a_lg.jpeg
233
Matta, old Gabbeh, dekor av djur,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _19716a_lg.jpeg
234
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912, _19717a_lg.jpeg
235
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stackelberg, Elsa för Fri Form, efter henne, dyna till vilstol, modell 60 - 29 S, _19718a_lg.jpeg
236
Stackelberg, Elsa för Fri Form, efter henne, dyna till vilstol, modell 60 - 29 S,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Jarup, Edvin för Deco Hälsingborg, sillburk, glaserad keramik, handtag i rotting_19719a_lg.jpeg
237
Jarup, Edvin för Deco Hälsingborg, sillburk, glaserad keramik, handtag i rotting
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),_19722a_lg.jpeg
238
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition, _19721a_lg.jpeg
239
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st_19720a_lg.jpeg
240
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens, _19723a_8da511733b8f201_lg.jpeg
241
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike), _19724a_8da51230324be52_lg.jpeg
242
Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike),
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur, _19725a_8da512316af62fa_lg.jpeg
243
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866, _19726a_8da512333261bdc_lg.jpeg
244
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt, _19727a_8da512347cb31a8_lg.jpeg
245
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679, _19728a_8da5123641a04dd_lg.jpeg
246
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB, _19729a_lg.jpeg
247
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot, _19730a_lg.jpeg
248
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur, _19731a_lg.jpeg
249
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.