Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

14h 54 m
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram, _19539a_8da4a06b734dc33_lg.jpeg
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 54 m
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram, _19540a_8da4a06ca4d5a7c_lg.jpeg
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 54 m
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia, _19541a_8da4a06e0b61a7c_lg.jpeg
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia,
Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 54 m
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",  _19668a_lg.jpeg
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
14h 54 m
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen", _19543a_lg.jpeg
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
14h 54 m
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _19544a_lg.jpeg
Startbud24 000 SEK
Utropspris30 000  - 32 000 SEK
14h 54 m
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram, _19545a_lg.jpeg
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
14h 54 m
Bälgkamera med utrustning, "Rietzschel Clack" Rietzschel, München, sekelskiftet 1900, _19546a_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 54 m
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _19547a_lg.jpeg
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 54 m
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram, _19548a_8da4a08efe8a193_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 54 m
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram, _19549a_8da4a0909823454_lg.jpeg
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 54 m
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver, _19550a_8da4a09240a4da4_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver,
Aktuellt bud1 900 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 54 m
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram_19551a_8da4a0f7856ccea_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 54 m
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden, _19552a_lg.jpeg
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 54 m
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn_19553a_lg.jpeg
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 54 m
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can", _19554a_8da4e1aba58ab3e_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can",
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 54 m
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _19555a_lg.jpeg
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 54 m
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal, _19556a_lg.jpeg
Aktuellt bud1 100 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 54 m
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland, _19557a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 54 m
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska, _19558a_8da4a0f8bcba684_lg.jpeg
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska,
Aktuellt bud8 500 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 54 m
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram, _19559a_8da4a0f9f4a898f_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 54 m
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram, _19561a_8da4a0fea9c92b5_lg.jpeg
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram,
Aktuellt bud900 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 54 m
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram_19562a_8da4a0ffdd856ab_lg.jpeg
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 54 m
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram, _19560a_8da4a1025253af7_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram,
Aktuellt bud700 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
14h 54 m
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _19565a_lg.jpeg
Startbud1 200 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
14h 54 m
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _19567a_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 54 m
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal, _19566a_lg.jpeg
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
14h 54 m
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_19569a_lg.jpeg
Aktuellt bud2 800 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 54 m
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal, _19571a_lg.jpeg
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 54 m
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal, _19570a_lg.jpeg
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Aktuellt bud600 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 54 m
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II", _19568a_lg.jpeg
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 54 m
Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi), _19573a_8da4a2a41e4e7c7_lg.jpeg
Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi),
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 54 m
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix, _19574a_8da4a2a9a9ee091_lg.jpeg
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix,
Aktuellt bud18 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 54 m
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?), _19572a_8da4a1fe13d1005_lg.jpeg
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?),
Aktuellt bud450 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 54 m
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram, _19575a_8da4a2aea438a63_lg.jpeg
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram,
Aktuellt bud600 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
14h 54 m
Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop", _19563a_8da4a2aa96049d0_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop",
Aktuellt bud1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 54 m
Vallien, Bertil för Boda trä, skulptur, sandgjutet glas och metall på träsockel, _19576a_8da4a2b9cc8215c_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Boda trä, skulptur, sandgjutet glas och metall på träsockel,
Aktuellt bud1 600 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 54 m
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920, _19577a_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 54 m
Jernberg, Olof, olja, skördearbete, _19578a_lg.jpeg
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
14h 54 m
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_19579a_lg.jpeg
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 54 m
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _19580a_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
14h 54 m
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram, _19581a_8da4a2b3aaa277d_lg.jpeg
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram,
Aktuellt bud9 500 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
14h 54 m
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram, _19582a_8da4a2b8d75bb01_lg.jpeg
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram,
Aktuellt bud1 400 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
14h 54 m
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _19583a_8da4e0e5fb44d73_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Startbud3 600 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
14h 54 m
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft,  olja, pastoralt landskap med staffagepersoner, _19584a_8da4e0e77e180c8_lg.jpeg
Startbud1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
14h 54 m
Haage, Sixten, akvatint, husfasad, _19586a_lg.jpeg
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
14h 54 m
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna, _19585a_lg.jpeg
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Aktuellt bud900 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
14h 54 m
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder, _19587a_lg.jpeg
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris300  - 400 SEK