Laddar...
Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lägsta föremålsnummer
![Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram, _19539a_8da4a06b734dc33_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19539-itemimages/19539a_8da4a06b734dc33_med.jpeg)
58
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram, _19540a_8da4a06ca4d5a7c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19540-itemimages/19540a_8da4a06ca4d5a7c_med.jpeg)
59
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia, _19541a_8da4a06e0b61a7c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19541-itemimages/19541a_8da4a06e0b61a7c_med.jpeg)
60
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen", _19668a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19668-itemimages/19668a_med.jpeg)
61
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen", _19543a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19543-itemimages/19543a_med.jpeg)
62
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _19544a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19544-itemimages/19544a_med.jpeg)
63
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering30 000 - 32 000 SEK
![Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram, _19545a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19545-itemimages/19545a_med.jpeg)
64
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Bälgkamera med utrustning, "Rietzschel Clack" Rietzschel, München, sekelskiftet 1900, _19546a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19546-itemimages/19546a_med.jpeg)
65
Bälgkamera med utrustning, "Rietzschel Clack" Rietzschel, München, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument, _19547a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19547-itemimages/19547a_med.jpeg)
66
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram, _19548a_8da4a08efe8a193_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19548-itemimages/19548a_8da4a08efe8a193_med.jpeg)
67
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram, _19549a_8da4a0909823454_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19549-itemimages/19549a_8da4a0909823454_med.jpeg)
68
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver, _19550a_8da4a09240a4da4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19550-itemimages/19550a_8da4a09240a4da4_med.jpeg)
69
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram_19551a_8da4a0f7856ccea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19551-itemimages/19551a_8da4a0f7856ccea_med.jpeg)
70
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden, _19552a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19552-itemimages/19552a_med.jpeg)
71
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn_19553a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19553-itemimages/19553a_med.jpeg)
72
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can", _19554a_8da4e1aba58ab3e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19554-itemimages/19554a_8da4e1aba58ab3e_med.jpeg)
73
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _19555a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19555-itemimages/19555a_med.jpeg)
74
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal, _19556a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19556-itemimages/19556a_med.jpeg)
75
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland, _19557a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19557-itemimages/19557a_med.jpeg)
76
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska, _19558a_8da4a0f8bcba684_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19558-itemimages/19558a_8da4a0f8bcba684_med.jpeg)
77
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska,
Slutpris9 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram, _19559a_8da4a0f9f4a898f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19559-itemimages/19559a_8da4a0f9f4a898f_med.jpeg)
78
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram, _19561a_8da4a0fea9c92b5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19561-itemimages/19561a_8da4a0fea9c92b5_med.jpeg)
79
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram_19562a_8da4a0ffdd856ab_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19562-itemimages/19562a_8da4a0ffdd856ab_med.jpeg)
80
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram, _19560a_8da4a1025253af7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19560-itemimages/19560a_8da4a1025253af7_med.jpeg)
81
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _19565a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19565-itemimages/19565a_med.jpeg)
82
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _19567a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19567-itemimages/19567a_med.jpeg)
83
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal, _19566a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19566-itemimages/19566a_med.jpeg)
84
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_19569a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19569-itemimages/19569a_med.jpeg)
85
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal, _19571a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19571-itemimages/19571a_med.jpeg)
86
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal, _19570a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19570-itemimages/19570a_med.jpeg)
87
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II", _19568a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19568-itemimages/19568a_med.jpeg)
88
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi), _19573a_8da4a2a41e4e7c7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19573-itemimages/19573a_8da4a2a41e4e7c7_med.jpeg)
89
Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi),
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix, _19574a_8da4a2a9a9ee091_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19574-itemimages/19574a_8da4a2a9a9ee091_med.jpeg)
90
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix,
Slutpris18 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?), _19572a_8da4a1fe13d1005_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19572-itemimages/19572a_8da4a1fe13d1005_med.jpeg)
91
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?),
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram, _19575a_8da4a2aea438a63_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19575-itemimages/19575a_8da4a2aea438a63_med.jpeg)
92
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop", _19563a_8da4a2aa96049d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19563-itemimages/19563a_8da4a2aa96049d0_med.jpeg)
93
Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Vallien, Bertil för Boda trä, skulptur, sandgjutet glas och metall på träsockel, _19576a_8da4a2b9cc8215c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19576-itemimages/19576a_8da4a2b9cc8215c_med.jpeg)
94
Vallien, Bertil för Boda trä, skulptur, sandgjutet glas och metall på träsockel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920, _19577a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19577-itemimages/19577a_med.jpeg)
95
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Jernberg, Olof, olja, skördearbete, _19578a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19578-itemimages/19578a_med.jpeg)
96
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_19579a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19579-itemimages/19579a_med.jpeg)
97
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _19580a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19580-itemimages/19580a_med.jpeg)
98
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram, _19581a_8da4a2b3aaa277d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19581-itemimages/19581a_8da4a2b3aaa277d_med.jpeg)
99
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram,
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram, _19582a_8da4a2b8d75bb01_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19582-itemimages/19582a_8da4a2b8d75bb01_med.jpeg)
100
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _19583a_8da4e0e5fb44d73_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19583-itemimages/19583a_8da4e0e5fb44d73_med.jpeg)
101
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner, _19584a_8da4e0e77e180c8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19584-itemimages/19584a_8da4e0e77e180c8_med.jpeg)
102
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Haage, Sixten, akvatint, husfasad, _19586a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19586-itemimages/19586a_med.jpeg)
103
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna, _19585a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19585-itemimages/19585a_med.jpeg)
104
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder, _19587a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/19587-itemimages/19587a_med.jpeg)
105
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.