Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram, _19539a_8da4a06b734dc33_lg.jpeg
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram, _19540a_8da4a06ca4d5a7c_lg.jpeg
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia, _19541a_8da4a06e0b61a7c_lg.jpeg
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",  _19668a_lg.jpeg
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen", _19543a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _19544a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering30 000 - 32 000 SEK
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram, _19545a_lg.jpeg
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bälgkamera med utrustning, "Rietzschel Clack" Rietzschel, München, sekelskiftet 1900, _19546a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _19547a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram, _19548a_8da4a08efe8a193_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram, _19549a_8da4a0909823454_lg.jpeg
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver, _19550a_8da4a09240a4da4_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram_19551a_8da4a0f7856ccea_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden, _19552a_lg.jpeg
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn_19553a_lg.jpeg
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can", _19554a_8da4e1aba58ab3e_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900, _19555a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal, _19556a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland, _19557a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska, _19558a_8da4a0f8bcba684_lg.jpeg
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska,
Slutpris9 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram, _19559a_8da4a0f9f4a898f_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram, _19561a_8da4a0fea9c92b5_lg.jpeg
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram_19562a_8da4a0ffdd856ab_lg.jpeg
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram, _19560a_8da4a1025253af7_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _19565a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _19567a_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal, _19566a_lg.jpeg
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_19569a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal, _19571a_lg.jpeg
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal, _19570a_lg.jpeg
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II", _19568a_lg.jpeg
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi), _19573a_8da4a2a41e4e7c7_lg.jpeg
Skulptur, glaserat flintgods, Japan Meiji, 1800-talets 2 hälft, sittande Fo-hund (Shishi),
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix, _19574a_8da4a2a9a9ee091_lg.jpeg
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix,
Slutpris18 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?), _19572a_8da4a1fe13d1005_lg.jpeg
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?),
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram, _19575a_8da4a2aea438a63_lg.jpeg
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop", _19563a_8da4a2aa96049d0_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Boda trä, skulptur, sandgjutet glas och metall på träsockel, _19576a_8da4a2b9cc8215c_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Boda trä, skulptur, sandgjutet glas och metall på träsockel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920, _19577a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jernberg, Olof, olja, skördearbete, _19578a_lg.jpeg
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_19579a_lg.jpeg
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _19580a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram, _19581a_8da4a2b3aaa277d_lg.jpeg
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram,
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram, _19582a_8da4a2b8d75bb01_lg.jpeg
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _19583a_8da4e0e5fb44d73_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft,  olja, pastoralt landskap med staffagepersoner, _19584a_8da4e0e77e180c8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Haage, Sixten, akvatint, husfasad, _19586a_lg.jpeg
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna, _19585a_lg.jpeg
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder, _19587a_lg.jpeg
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK