Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

13h 55 m
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden, _19876a_8da52a774c2592b_lg.jpeg
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram, _19877a_8da52a78d856f21_lg.jpeg
Kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, skål, glas, "Palatine", _19878a_lg.jpeg
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, skål, glas, "Palatine",
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 55 m
Bang, Arne för Nymölle, skål, glaserat stengods, _19879a_lg.jpeg
Bang, Arne för Nymölle, skål, glaserat stengods,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, _19880a_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Larsen, Svend Åge, akvarell och vaxpastell, komposition, _19881a_8da52a7a60a7772_lg.jpeg
Larsen, Svend Åge, akvarell och vaxpastell, komposition,
Aktuellt bud600 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 55 m
Relief, skuren ek, renässans, 1500-tal, dekor av manshuvud, akantus samt oxhuvud (Mecklenburg?), _19882a_8da52a7b772e864_lg.jpeg
Relief, skuren ek, renässans, 1500-tal, dekor av manshuvud, akantus samt oxhuvud (Mecklenburg?),
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 55 m
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988, _19883a_8da52c4ffa53df8_lg.jpeg
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
13h 55 m
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989, _19884a_8da52c516c42b41_lg.jpeg
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
Startbud2 600 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
13h 55 m
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986, _19885a_8da52c527f3b1ce_lg.jpeg
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986,
Aktuellt bud3 800 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
13h 55 m
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900, _19886a_lg.jpeg
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Startbud600 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
13h 55 m
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _19887a_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 55 m
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, rosa glasmassa, _19888a_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, rosa glasmassa,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med motorsågskedja(!)_19889a_lg.jpeg
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med motorsågskedja(!)
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Fuga, Anzolo för Arte Vetraria Muranese (A.V.E.M.), Murano, tillskriven, vas, glas, "Murrine Incatenate", 1950-tal, _19890a_lg.jpeg
Fuga, Anzolo för Arte Vetraria Muranese (A.V.E.M.), Murano, tillskriven, vas, glas, "Murrine Incatenate", 1950-tal,
Startbud4 600 SEK
Utropspris6 000  - 7 000 SEK
13h 55 m
Sätterikast, trä med metallhandtag, _19891a_8da52c53bcbe7b2_lg.jpeg
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla, _19892a_8da52c550f367cf_lg.jpeg
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Skou Olsen, Ole, olja, komposition, _19893a_8da52c5624dbdec_lg.jpeg
Skou Olsen, Ole, olja, komposition,
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Brock, Gustav, olja, kustparti, _19894a_8da52c5802deff6_lg.jpeg
Brock, Gustav, olja, kustparti,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 55 m
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900, _19895a_8da52c596e7a784_lg.jpeg
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _19896a_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 55 m
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi, _19897a_lg.jpeg
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi,
Aktuellt bud150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Okänd designer för Nittsjö, golvvas, brunglaserat lergods, _19898a_8da5447fd1f460e_lg.jpeg
Okänd designer för Nittsjö, golvvas, brunglaserat lergods,
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 55 m
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900, _19899a_lg.jpeg
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, vas/skulptur, porslin, Pollo, _19900a_8da544809b3d95c_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, vas/skulptur, porslin, Pollo,
Aktuellt bud500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 55 m
Ouvrier, Jean efter Vernet,  Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins", _19901a_8da52c5abe377f7_lg.jpeg
Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 55 m
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män, _19902a_8da52c5bf85a1eb_lg.jpeg
Startbud200 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,  _19903a_8da52c5d292e759_lg.jpeg
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Bolswert, Schelte Adamszoon, efter Rubens, Sir Peter Paul, kopparstick, "Virgo desponsata...." cirka 1660-70,  _19904a_8da52cd6f366033_lg.jpeg
Bolswert, Schelte Adamszoon, efter Rubens, Sir Peter Paul, kopparstick, "Virgo desponsata...." cirka 1660-70,
Startbud400 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
13h 55 m
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland, _19905a_8da52cd81a746db_lg.jpeg
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Rosberg, Carlo, olja, "Fisken sorteres", _19906a_8da52cd94e0427c_lg.jpeg
Rosberg, Carlo, olja, "Fisken sorteres",
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Stort parti mynt och poletter_19907a_lg.jpeg
Stort parti mynt och poletter
Aktuellt bud350 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 55 m
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition, _19908a_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia", _19910a_lg.jpeg
Startbud100 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine, _19911a_lg.jpeg
Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _19909a_lg.jpeg
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Aktuellt bud150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar", _19912a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar",
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Okänd konstnär, 1900-talets mitt eller 2 hälft, vas, bisquitporslin, _18741a_8da2e9cccd6737e_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets mitt eller 2 hälft, vas, bisquitporslin,
Aktuellt bud800 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Dessertgafflar, 5 + 1 silver, gammalfransk modell,  total vikt 200 gram, _19516a_8da4a06804e7d96_lg.jpeg
Dessertgafflar, 5 + 1 silver, gammalfransk modell, total vikt 200 gram,
Startbud1 000 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
13h 55 m
Westman, Marianne för Rörstrand, matservisdelar, porslin, "Annika", _19488a_8da487502590cda_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, matservisdelar, porslin, "Annika",
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Svensson, Björn för Elidus, golvlampa, vitlackerad metall, "Kuben", _19478a_8da4870d9780582_lg.jpeg
Svensson, Björn för Elidus, golvlampa, vitlackerad metall, "Kuben",
Aktuellt bud250 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Okänd designer för Armatur Hantverk, 1940-50-tal, golvlampa ek med 2 ställbara mässingsarmar, _19479a_8da4870e85a5aad_lg.jpeg
Okänd designer för Armatur Hantverk, 1940-50-tal, golvlampa ek med 2 ställbara mässingsarmar,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Matta, old Turkmen, _19480a_8da4870fd285457_lg.jpeg
Matta, old Turkmen,
Aktuellt bud400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 55 m
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull, _19481a_8da487110028aec_lg.jpeg
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull,
Startbud300 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
13h 55 m
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing, _19913a_lg.jpeg
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
13h 55 m
Olson, Erik, färglito, Menu, _19915a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, Menu,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,_19914a_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Aktuellt bud200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
13h 55 m
Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll", _19916a_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll",
Aktuellt bud300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK