Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel, _20008a_8da537c39cef333_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny, _20009a_8da537c55fdd8df_lg.jpeg
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, teak och mässing, _20010a_8da537c48a0ccad_lg.jpeg
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, teak och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas, _20011a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Kosta, skål, graverat glas, "Kungaskålen", _20013a_lg.jpeg
Okänd designer för Kosta, skål, graverat glas, "Kungaskålen",
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram, _20012a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade, _20014a_lg.jpeg
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916 _20015a_lg.jpeg
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail", _20016a_lg.jpeg
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail",
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 400 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _20017a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall, _20018a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 1 000 SEK
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt, _20019a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Essen, Nils von, olja, Husen vid berget, _20020a_lg.jpeg
Essen, Nils von, olja, Husen vid berget,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol", _20021a_8da53886329e4f5_lg.jpeg
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",  _20022a_8da538878f5f0b1_lg.jpeg
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, hallbänk/kista, teak, _20023a_8da53893063a1b6_lg.jpeg
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900, _20024a_8da538469d1fc3a_lg.jpeg
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning_20025a_8da53849c5dfafb_lg.jpeg
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sideboard, betsat trä, modern tillverkning, _20026a_8da53888d1ee6d3_lg.jpeg
Sideboard, betsat trä, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1800-talets slut, _20027a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier, _20028a_lg.jpeg
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft, _20029a_lg.jpeg
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods, _20030a_lg.jpeg
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _20031a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstol samt stol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, _20032a_lg.jpeg
Armstol samt stol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _20033a_lg.jpeg
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar, _20034a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Matbord med utdragsskivor, bok med Perstorpsplattor, dessa med dekor 'Virrvarr' design Sigvard Bernadotte 1958, _20035a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bord, mahogny på underrede i svärtat smide, _20036a_8da5388a52522b4_lg.jpeg
Bord, mahogny på underrede i svärtat smide,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak, _20037a_8da5388b8d5e3c4_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _20038a_8da538c92c53ce4_lg.jpeg
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, palisander med infattade kakelplattor, _20039a_8da538d3a6055fd_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, palisander med infattade kakelplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, _20040a_8da538fddb97525_lg.jpeg
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, möjligen för Ansager Møbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor, ek, _20041a_8da5390a959b50f_lg.jpeg
Okänd dansk designer, möjligen för Ansager Møbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor, ek,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe", _20042a_lg.jpeg
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old persisk, _20043a_lg.jpeg
Matta, old persisk,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek, _20045a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek, _20044a_lg.jpeg
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst, _20046a_lg.jpeg
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord, med 2 utdragsskivor,  teak, _20047a_8da5396c012b050_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, matbord, med 2 utdragsskivor, teak,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds Bjärnum, stolar, 4 st, bok, "Trim", _20048a_8da539d1144affc_lg.jpeg
Jonsson, Nils för Hugo Troeds Bjärnum, stolar, 4 st, bok, "Trim",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik, Nesto, stolar, 4 st, bonad bok med teaksits, "Oktett", _20049a_8da539845278c16_lg.jpeg
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik, Nesto, stolar, 4 st, bonad bok med teaksits, "Oktett",
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Akustisk gitarr, Roderich Paesold_20050a_8da53989a069ef7_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eng, Sture & Nordin, Kjell för IKEA, fåtöljer, 3 st, bok, Irevik, _20051a_8da5399462d44f3_lg.jpeg
Eng, Sture & Nordin, Kjell för IKEA, fåtöljer, 3 st, bok, Irevik,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Akustisk gitarr, Resonata_20052a_8da5398c7e98832_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Resonata
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Akustisk gitarr, Clifton_20053a_8da5398f460df82_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Clifton
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel, _20054a_8da539955350ff6_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral_20055a_8da53996a28b363_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK