Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Olson, Axel, akvarell med täckvitt, utsikt över Nissan i Halmstad, _20270a_8da5daf727fa1fc_lg.jpeg
Olson, Axel, akvarell med täckvitt, utsikt över Nissan i Halmstad,
Slutpris26 000 SEK
Utropspris18 000  - 20 000 SEK
Silow, Ingegerd, egen ateljé, matta, rölakan, _20272a_8da5dad35452113_lg.jpeg
Silow, Ingegerd, egen ateljé, matta, rölakan,
Slutpris5 000 SEK
Utropspris5 500  - 6 000 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampa, kulhamrad mässing, _20277a_8da5dcb792a2191_lg.jpeg
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampa, kulhamrad mässing,
Slutpris2 000 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Liljefors, Lindorm, olja, disigt insjölandskap, _20271a_8da5dad26553a2c_lg.jpeg
Liljefors, Lindorm, olja, disigt insjölandskap,
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap, _20275a_8da5dcb45b9a8c1_lg.jpeg
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _20276a_8da5dcb6031dee5_lg.jpeg
Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, triptyk (12 festdagar), _20278a_8da5dd14c6aa699_lg.jpeg
Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, triptyk (12 festdagar),
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell,  vikt 70 gram, _20279a_8da5dd133ed23ce_lg.jpeg
Matsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 70 gram,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Matskedar, 2 st, silver, fiolmodell, total vikt 125 gram, _20280a_8da5dd10a8f9030_lg.jpeg
Matskedar, 2 st, silver, fiolmodell, total vikt 125 gram,
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Parti skedar, silver, 1800-tal, olika modeller total vikt 440 gram, _20281a_8da5dd0fb6d93f6_lg.jpeg
Parti skedar, silver, 1800-tal, olika modeller total vikt 440 gram,
Slutpris1 500 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
3 delar rödguld, 18 karat, total vikt 6,1 gram;_20286a_8da5f649314afa8_lg.jpeg
3 delar rödguld, 18 karat, total vikt 6,1 gram;
Slutpris2 200 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, _20287a_8da5f648498966d_lg.jpeg
Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås,
Slutpris350 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
2 delar bronssmycken, Finland, 1900-talets 2 hälft; _20288a_8da5f6476ceecf6_lg.jpeg
2 delar bronssmycken, Finland, 1900-talets 2 hälft;
Slutpris450 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Ring förgyllt silver och jade, Kina, 1900-talets 1 hälft, _20289a_8da5f645b5fae92_lg.jpeg
Ring förgyllt silver och jade, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Reklamskylt, emaljerad koppar(?), 1900-talets början, "Vasa-Kläder", _20290a_8da5f5d3caa8bb7_lg.jpeg
Reklamskylt, emaljerad koppar(?), 1900-talets början, "Vasa-Kläder",
Slutpris2 400 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Kåks, Olle, olja, "Fräck krasse", _20291a_8da5f60a7845ac9_lg.jpeg
Kåks, Olle, olja, "Fräck krasse",
Slutpris50 000 SEK
Utropspris7 000  - 8 000 SEK
Kåks, Olle, olja, blommande grenar, _20292a_8da5f60c0c5569a_lg.jpeg
Kåks, Olle, olja, blommande grenar,
Slutpris36 000 SEK
Utropspris7 000  - 8 000 SEK
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, _20293a_8da5f60db111f05_lg.jpeg
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition,
Slutpris900 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco", _20273a_8da5f64ab8f87b1_lg.jpeg
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco",
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Reklamskylt, emaljerat järn, Ilford "Selochrome film", 1930-tal, dubbelsidig med lös, landsanpassad undre skylt med text "Framkallning och kopiering", _20274a_8da5f68a920e328_lg.jpeg
Reklamskylt, emaljerat järn, Ilford "Selochrome film", 1930-tal, dubbelsidig med lös, landsanpassad undre skylt med text "Framkallning och kopiering",
SlutprisInga bud
Utropspris9 000  - 10 000 SEK
Strösked, silver, gammalfransk modell, vikt 38 gram, _20282a_8da5f5d0df6964a_lg.jpeg
Strösked, silver, gammalfransk modell, vikt 38 gram,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Kaffeskedar, 6 + 4 st, silver, 18-1900-tal,  total vikt 145 gram, _20284a_8da5f5d24534622_lg.jpeg
Kaffeskedar, 6 + 4 st, silver, 18-1900-tal, total vikt 145 gram,
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Skedar, 6 + 6 st, så kallade Sameskedar, total vikt 145 gram, _20283a_8da5f682d2844d9_lg.jpeg
Skedar, 6 + 6 st, så kallade Sameskedar, total vikt 145 gram,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834, _20294a_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834,
Slutpris1 400 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram, _20296a_lg.jpeg
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram,
Slutpris1 500 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram, _20295a_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram,
Slutpris2 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram, _20298a_lg.jpeg
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram,
Slutpris1 500 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur, _20297a_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur,
Slutpris2 800 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí", _20285a_8da5f646778ece0_lg.jpeg
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí",
Slutpris3 800 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början, _20259a_8da5f68c700cc3b_lg.jpeg
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början,
Slutpris900 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Terrin med lock, flintgods, England, George III, 1700-talets 2 hälft, _20299a_8da6015ef02dd01_lg.jpeg
Terrin med lock, flintgods, England, George III, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris1 500  - 1 600 SEK
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, alabaster, kvinna med slöja, _20157a_8da602e7d77d754_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, alabaster, kvinna med slöja,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _20300a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris22 000  - 24 000 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka", _20301a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas glas, "Kraka",
Slutpris2 000 SEK
Utropspris1 900  - 2 000 SEK
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter, _20303a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram, _20302a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII, _20304a_8da60159028890d_lg.jpeg
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
Slutpris450 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal, _20305a_8da6017ad2339f9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, _20306a_8da6016c37c19f5_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods,
Slutpris3 400 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva, _20307a_8da6014bef543cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen, _20310a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman, _20309a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
Slutpris1 800 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud", _20311a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
Slutpris3 400 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920, _20312a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _20313a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa, _20308a_8da60292842ebd7_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka, _20314a_8da602e18a11346_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia, _20315a_lg.jpeg
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
Slutpris1 500 SEK
Utropspris1 500  - 1 600 SEK