Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Bok; Exercer-Reglement for det Kongelige Danske Infanterie 1846, _20516a_8da68cfa86410f6_lg.jpeg
Bok; Exercer-Reglement for det Kongelige Danske Infanterie 1846,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836), _20517a_8da68cfbaadca9f_lg.jpeg
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836),
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800, _20518a_8da68d0e11d8bc0_lg.jpeg
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813), _20519a_8da68d0f1f889f7_lg.jpeg
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813),
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt  Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine, _20520a_8da68d10d54dff5_lg.jpeg
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine,
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 3 st, sterlingsilver och gummi, _20521a_lg.jpeg
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 3 st, sterlingsilver och gummi,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods, _20522a_lg.jpeg
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut, _20523a_8da68d192b7ab9f_lg.jpeg
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816), _20524a_8da68d19cfb946a_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Silvermynt, 4 st; 50 Francs, Frankrike 1978, 10 Francs dito 1965, 10 Kroner Danmark 1967 samt 2 kronor 1907, total vik 90 gram, _20525a_8da697828e11866_lg.jpeg
Silvermynt, 4 st; 50 Francs, Frankrike 1978, 10 Francs dito 1965, 10 Kroner Danmark 1967 samt 2 kronor 1907, total vik 90 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 8 st; 1 romerskt, 7 svenska, _20526a_8da697839a05f43_lg.jpeg
Kopparmynt, 8 st; 1 romerskt, 7 svenska,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _20527a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare, _20528a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _20529a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833, _20530a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _20531a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition, _20532a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffbänk, skuret och  bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft, _20533a_8da69784c5ce735_lg.jpeg
Soffbänk, skuret och bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800, _20534a_8da6978607f01f4_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft, _20535a_8da697878323c48_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm, _20536a_lg.jpeg
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft, _20537a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _20538a_8da69788adf6bfe_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"_20539a_8da69789f0a3010_lg.jpeg
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindberg, Alf, olja, självporträtt, _20540a_8da698811ebd357_lg.jpeg
Lindberg, Alf, olja, självporträtt,
Slutpris8 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland", _20541a_8da69882a85eb4b_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt, _20542a_8da698841bfb699_lg.jpeg
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989, _20543a_lg.jpeg
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988, _20544a_lg.jpeg
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner, _20545a_lg.jpeg
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040, _20546a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition, _20547a_8da6988523abb71_lg.jpeg
Agnell, Olle, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _20548a_8da6988666ba277_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hatz, Felix, olja, komposition, _20549a_8da69887c7e341e_lg.jpeg
Hatz, Felix, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan, _20550a_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _20551a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas, _20552a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög", _20553a_8da698c81c09a5f_lg.jpeg
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition, _20554a_8da698ca0682757_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment", _20555a_8da698cfaf88c11_lg.jpeg
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter, _20557a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel, _20558a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia", _20556a_8da698d1512ae51_lg.jpeg
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus, _20559a_8da698d252eb0a2_lg.jpeg
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina", _20560a_8da6990cdb6c747_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",  _20561a_8da6990eaf18260_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura", _20562a_8da699643e87fd3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram, _20563a_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK