Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_20316a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson Höganäs, skålfat, glaserat lergods, _20317a_8da602e57e2b501_lg.jpeg
Okänd designer för Andersson & Johansson Höganäs, skålfat, glaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap, _20318a_8da60f32ae5350f_lg.jpeg
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Granfelt, Bertel, olja, komposition, _20319a_8da60f5355acaa2_lg.jpeg
Granfelt, Bertel, olja, komposition,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Granfelt, Bertel, olja, _20320a_8da60f3ecde5b2e_lg.jpeg
Granfelt, Bertel, olja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud", _20321a_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull, _20322a_lg.jpeg
Okänd designer för Milford, matta, handtuftad ull,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, _20323a_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911, _20324a_lg.jpeg
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _20325a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Presenterfat samt snusdosa, silver, total vikt 450 gram, _20326a_8da60f404f27172_lg.jpeg
Presenterfat samt snusdosa, silver, total vikt 450 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt, _20327a_8da60f415993703_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jernberg, Olof, olja, skördearbete, _20328a_lg.jpeg
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_20329a_lg.jpeg
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Collier, odlade pärlor med silverlås, _20330a_8da60f548acf05d_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor med silverlås,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita och blå safirer, vikt 3,3 gram, _20331a_8da60f4268a976f_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita och blå safirer, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _20332a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, _20333a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal, _20334a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder, _20335a_lg.jpeg
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Halskedja samt armband, silver med markasiter och karneoler, _20336a_8da60f43c2f0856_lg.jpeg
Halskedja samt armband, silver med markasiter och karneoler,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
BILDFOBI, akvatint, komposition, _20337a_8da60f44fec83c8_lg.jpeg
BILDFOBI, akvatint, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
7 delar porslin, Royal Copenhagen musselmalet, _20338a_8da60f4630db79b_lg.jpeg
7 delar porslin, Royal Copenhagen musselmalet,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln", _20339a_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv, _20340a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, stående räv,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell, _20341a_lg.jpeg
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bänkalängd/bordslöpare, svart filt med broderad dekor, allmogearbete, 18-1900-tal, _20342a_8da60f5571c964f_lg.jpeg
Bänkalängd/bordslöpare, svart filt med broderad dekor, allmogearbete, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden, _20343a_lg.jpeg
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _20344a_lg.jpeg
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru, _20345a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa, _20346a_8da61a3509ea113_lg.jpeg
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skål, porslin, Kina, 1900-tal, _20347a_8da61a38c7f708b_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _20349a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900, _20350a_8da61a42e66d049_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, _20351a_8da61a47285409a_lg.jpeg
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt, _20353a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård, _20352a_lg.jpeg
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _20354a_lg.jpeg
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172, _20355a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal, _20356a_8da61a56a3cbaff_lg.jpeg
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _20357b_8da61a5ccb41312_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare, _20358a_8da6329faf7c385_lg.jpeg
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare,
Slutpris36 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Blunddocka, bisquitporslin och lackerad papier-maché, Armand-Marseille, 1900-talets början, _20359a_8da632e17320889_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)", _20360a_8da632e02458e35_lg.jpeg
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar, _20361a_8da68d123294d27_lg.jpeg
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales), _20362a_lg.jpeg
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912, _20363a_lg.jpeg
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _20364a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK