Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Gryta, koppar och smide, sekelskiftet 1900, _20592a_8da6b144111c64a_lg.jpeg
386
Gryta, koppar och smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Savo Tinn, brännvinstunna, tenn, _20594a_8da6b141761b59b_lg.jpeg
387
Okänd designer för Savo Tinn, brännvinstunna, tenn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, _20596a_8da6b1e286dc1bd_lg.jpeg
388
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap, _20679a_lg.jpeg
389
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap, _20680a_lg.jpeg
390
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter, _20681a_lg.jpeg
391
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _20682a_lg.jpeg
392
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar, _20683a_lg.jpeg
393
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _20684a_lg.jpeg
394
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien, _20685a_lg.jpeg
395
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Magnussen, Erik för Stelton, skepps/fotogenlampa, rostfritt stål, _20686a_8da6e31e60b892e_lg.jpeg
396
Magnussen, Erik för Stelton, skepps/fotogenlampa, rostfritt stål,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, glas med mässingsmontage, _20601a_8da6b1fd1a4c6f1_lg.jpeg
397
Okänd designer, bordslampa, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Urna, glaserat lergods, antagligen Safavid, Persein 16-1700-tal, _20609a_8da6b262814d5f9_lg.jpeg
398
Urna, glaserat lergods, antagligen Safavid, Persein 16-1700-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skål, terrakotta, möjligen Anatolien, _20605a_8da6d817c805106_lg.jpeg
399
Skål, terrakotta, möjligen Anatolien,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kanna med hänkel, terrakotta, möjligen Anatolien, _20606a_8da6b252af48ec3_lg.jpeg
400
Kanna med hänkel, terrakotta, möjligen Anatolien,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sunesson, Kejsar Calle, färglito, "Den annorlunda brudgummen", _20660a_8da6e286f298803_lg.jpeg
401
Sunesson, Kejsar Calle, färglito, "Den annorlunda brudgummen",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv_20661a_8da6e28a64ece50_lg.jpeg
402
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stenstad, Lars, litografi, "Rökar över Alvaret", _20665a_8da6e2991f01646_lg.jpeg
403
Stenstad, Lars, litografi, "Rökar över Alvaret",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas,  12 + 5 st, olikfärgad glasmassa, Kartio, _20687a_8da6e31c81c97bb_lg.jpeg
404
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, 12 + 5 st, olikfärgad glasmassa, Kartio,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 7 st, porslin, _20688a_8da6e31b88bde23_lg.jpeg
405
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 7 st, porslin,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 2 st, porslin,_20689a_8da6e31a626c5af_lg.jpeg
406
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 2 st, porslin,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord, _20691a_lg.jpeg
407
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted, _20692a_lg.jpeg
408
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor, _20690a_lg.jpeg
409
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _20693a_lg.jpeg
410
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Eriksson, Christian, efter honom, relief, svärtat gjutjärn, "Bergatrollet", _20694a_lg.jpeg
411
Eriksson, Christian, efter honom, relief, svärtat gjutjärn, "Bergatrollet",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup, _20695a_lg.jpeg
412
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje_20666a_8da6e3122c26c38_lg.jpeg
413
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet_20663a_8da6e31b2db2c2a_lg.jpeg
414
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män_20664a_8da6e328aad90d9_lg.jpeg
415
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi, _20696a_8da6e3221ff59b7_lg.jpeg
416
Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Sten för Carlsson, jullampa,  "Luciatåg", _20698a_8da6e3361ba35fb_lg.jpeg
417
Bengtsson, Sten för Carlsson, jullampa, "Luciatåg",
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _20697a_8da6e324b7fd4b3_lg.jpeg
418
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kirchsteiger, Ernst för ERNST, karaff, glas med läderband, _20700a_8da6e3320250c19_lg.jpeg
419
Kirchsteiger, Ernst för ERNST, karaff, glas med läderband,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk, _20699a_8da6e32f309a826_lg.jpeg
420
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap", _20659a_8da6e37e028997e_lg.jpeg
421
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"_20662a_8da6e382a709a58_lg.jpeg
422
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng, _20706a_lg.jpeg
423
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör, _20707a_lg.jpeg
424
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens, _20708a_lg.jpeg
425
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman", _20709a_lg.jpeg
426
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn, _20710a_lg.jpeg
427
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900, _20711a_lg.jpeg
428
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, handmålat glas, Tulip, _20607a_8da6b25ab2e9f73_lg.jpeg
429
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, handmålat glas, Tulip,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta  _20608a_8da6b25f7798776_lg.jpeg
430
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Mater Dolorosa_20611a_8da6b26bf626e7f_lg.jpeg
431
Skulptur, skuret trä, Mater Dolorosa
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt, _20612a_8da6b26ed66a38f_lg.jpeg
432
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstake, tenn, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, godronnerad på kvadratisk fotplatta, _20613a_8da6b270a4e20fb_lg.jpeg
433
Ljusstake, tenn, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, godronnerad på kvadratisk fotplatta,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.