Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Skottorp", ur "Suecia Antiqua et Hodierna",_20755a_8da6e582a2defa0_lg.jpeg
482
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Skottorp", ur "Suecia Antiqua et Hodierna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen), _20757a_lg.jpeg
483
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634, _20756a_lg.jpeg
484
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti äldre stereoskopbilder, _20758a_lg.jpeg
485
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _20759a_lg.jpeg
486
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordsknivar, 12 st, silver med rostfria blad, Rosenholm, _20760a_lg.jpeg
487
Bordsknivar, 12 st, silver med rostfria blad, Rosenholm,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _20761a_lg.jpeg
488
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahlström, Björn för Iittala Tools, kastruller, med lock 2 st samt sauteuse, rostfritt stål, _20713a_8da6e39eb8188fc_lg.jpeg
489
Dahlström, Björn för Iittala Tools, kastruller, med lock 2 st samt sauteuse, rostfritt stål,
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Orrefors, karaff samt skål, glas, _20714a_8da6e459cf24c9a_lg.jpeg
490
Englund, Eva för Orrefors, karaff samt skål, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Paupard, Marion, olja, hus i landskap, _20762a_lg.jpeg
491
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Oljelampa, mässing, 1700-tal, _20763a_lg.jpeg
492
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _20764a_lg.jpeg
493
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _20765a_lg.jpeg
494
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran, _20766a_lg.jpeg
495
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"_20767a_lg.jpeg
496
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt, _20768a_lg.jpeg
497
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn, _20769a_lg.jpeg
498
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition, _20770a_lg.jpeg
499
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Såskanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform, _20715a_8da6e4589511537_lg.jpeg
500
Såskanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, terrin med lock, flintgods, Picknick, _20772a_8da6ef43f0bf17e_lg.jpeg
501
Westman, Marianne för Rörstrand, terrin med lock, flintgods, Picknick,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, flintgods, Picknick, _20773a_8da6ef45a972acb_lg.jpeg
502
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, flintgods, Picknick,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, flintgods, Picknick, _20774c_8da6ef46fce5181_lg.jpeg
503
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, flintgods, Picknick,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, uppläggningsfat, flintgods, Picknick, _20775a_8da6ef49360a5c8_lg.jpeg
504
Westman, Marianne för Rörstrand, uppläggningsfat, flintgods, Picknick,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, äggkoppar, 6 st, flintgods, Picknick, _20776a_8da6ef4a3acf543_lg.jpeg
505
Westman, Marianne för Rörstrand, äggkoppar, 6 st, flintgods, Picknick,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, 11 delar flintgods, Picknick, _20777a_8da6ef4b22ebea2_lg.jpeg
506
Westman, Marianne för Rörstrand, 11 delar flintgods, Picknick,
Slutpris2 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _20778a_lg.jpeg
507
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _20779a_lg.jpeg
508
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _20780a_lg.jpeg
509
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980_20781a_lg.jpeg
510
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får, _20784a_lg.jpeg
511
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900, _20782a_lg.jpeg
512
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru, _20783a_lg.jpeg
513
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Häberli, Alfredo för Iittala, glasservis, 28 delar, "Essence", _20771a_8da6ef42a6f2d78_lg.jpeg
514
Häberli, Alfredo för Iittala, glasservis, 28 delar, "Essence",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti glas, 14 delar, iittala, bland annat 4 coctailglas Aarne,  _20785a_8da6ef4c8cfcffd_lg.jpeg
515
Parti glas, 14 delar, iittala, bland annat 4 coctailglas Aarne,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, glasservis, 48 delar, "Chateau", _20786a_8da6ef521788b46_lg.jpeg
516
Vallien, Bertil för Kosta Boda, glasservis, 48 delar, "Chateau",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Brieditis, Katarina för Rörstrand, glöggmuggar, 6 st, "Goderafton", _20787a_8da6ef3cfadc27c_lg.jpeg
517
Brieditis, Katarina för Rörstrand, glöggmuggar, 6 st, "Goderafton",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ugnsformar, 4 st, stengods, Le Creuset, _20788a_8da6ef3fd4aa753_lg.jpeg
518
Ugnsformar, 4 st, stengods, Le Creuset,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockurna, flintgods, empirestil, Josef Strnact, Turn-Teplitz, 1900-talets början, _20789a_8da6ef3bdf0f0be_lg.jpeg
519
Lockurna, flintgods, empirestil, Josef Strnact, Turn-Teplitz, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, B&G, porslin; Dansskola, pojke på sten samt pojke med horn, _20790a_8da6ef3e99f6ab0_lg.jpeg
520
Figuriner, 3 st, B&G, porslin; Dansskola, pojke på sten samt pojke med horn,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, kassett med bok samt 3 färglitografier, "En sökares vandring", _20791a_8da6efb3b2fc30c_lg.jpeg
521
Olson, Erik, kassett med bok samt 3 färglitografier, "En sökares vandring",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _20792a_lg.jpeg
522
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft,  olja, pastoralt landskap med staffagepersoner, _20793a_lg.jpeg
523
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956, _20794a_lg.jpeg
524
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap, _20795a_lg.jpeg
525
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud, _20797a_lg.jpeg
526
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"_20798a_lg.jpeg
527
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap, _20796a_lg.jpeg
528
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _20799a_8da6ef7315a9738_lg.jpeg
529
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.