Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Blomqvist, Kai för Kumela, Riihimäki, vas, delvis violett glasmassa, "Lähde" (källa), _20848a_lg.jpeg
578
Blomqvist, Kai för Kumela, Riihimäki, vas, delvis violett glasmassa, "Lähde" (källa),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, skålfat, glaserat stengods, reliefdekor av råbock, _20849a_lg.jpeg
579
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, skålfat, glaserat stengods, reliefdekor av råbock,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor, _20850a_lg.jpeg
580
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap, _20851a_8da6f170997525c_lg.jpeg
581
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gullby, Folke, torrnål, "Snäckor" 1951, _20855a_8da6f1760d29780_lg.jpeg
582
Gullby, Folke, torrnål, "Snäckor" 1951,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948, _20856a_8da6f176c8a1a7b_lg.jpeg
583
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Krüger, Albert, olja, sommarlandskap från Vik med Stenshuvud i fonden, _20854a_8da6f1751d90653_lg.jpeg
584
Krüger, Albert, olja, sommarlandskap från Vik med Stenshuvud i fonden,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt, _20853a_8da6f1741b4b347_lg.jpeg
585
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Östlund, Egon, tusch, geometrisk stadsbild, _20852a_8da6f1733832002_lg.jpeg
586
Östlund, Egon, tusch, geometrisk stadsbild,
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken, _20857a_8da6f1d31c7c246_lg.jpeg
587
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okända kinesiska konstnärer, akvareller på siden, 2 st, landskap, _20858a_8da6f1d3d7fc6b4_lg.jpeg
588
Okända kinesiska konstnärer, akvareller på siden, 2 st, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_20859a_lg.jpeg
589
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt, _20860a_lg.jpeg
590
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Friis, Achton, olja, landskap vid å, _20862a_lg.jpeg
591
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, teak och mässing, _20863a_lg.jpeg
592
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, teak och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _20864a_lg.jpeg
593
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning_20861a_lg.jpeg
594
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Arkivskåp, ådringsmålat trä med metallhandtag, _20865a_8da6f1d48c740f2_lg.jpeg
595
Arkivskåp, ådringsmålat trä med metallhandtag,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, vit marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, _20866a_8da6f1bc0b999f5_lg.jpeg
596
Bordsfotogenlampa, vit marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _20867a_8da6f1d50ffc692_lg.jpeg
597
Stolar, 1 par, skuren björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 2 + 2 st, "Strikt", _20868a_8da6f1d5cfe80d6_lg.jpeg
598
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 2 + 2 st, "Strikt",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vaser, 3 st, koboltglas, _20869a_8da6f1d66029fb2_lg.jpeg
599
Höglund, Erik för Boda, vaser, 3 st, koboltglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär), _20870a_8da6f1d21946a9d_lg.jpeg
600
Bajonett i balja, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm, _20882a_8da6fa78a8764ec_lg.jpeg
601
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gruno Håkansson, Gunnar för Johansfors, glasservis, Uarda, _20875a_8da6fb8fa8af830_lg.jpeg
602
Gruno Håkansson, Gunnar för Johansfors, glasservis, Uarda,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mycket stort parti LP-skivor mm, _20880a_8da6fb13b695d54_lg.jpeg
603
Mycket stort parti LP-skivor mm,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, svartlackerad metall, "Bumling", _20879a_8da6fac77ae8b2c_lg.jpeg
604
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, svartlackerad metall, "Bumling",
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, grönlackerad metall, "Bumling", _20878a_8da6fac5caa1e42_lg.jpeg
605
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, grönlackerad metall, "Bumling",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, grönlackerad metall, "Bumling", _20877a_8da6fac4eb9b95a_lg.jpeg
606
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, grönlackerad metall, "Bumling",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipleenmäki, Jussi, färglito, "Dagar i Österlen", _20881a_8da6fb0b59a83e5_lg.jpeg
607
Taipleenmäki, Jussi, färglito, "Dagar i Österlen",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sundstedt, Per, för Atelje Lyktan, taklampa, lackerad plåt, "Hinken", _20876a_8da6fb117a86a34_lg.jpeg
608
Sundstedt, Per, för Atelje Lyktan, taklampa, lackerad plåt, "Hinken",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,_20883a_lg.jpeg
609
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar, _20884a_lg.jpeg
610
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst, _20885a_lg.jpeg
611
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti koppar, 1 låda, _20886a_lg.jpeg
612
Parti koppar, 1 låda,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början, _20889a_lg.jpeg
613
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Akustisk gitarr, Roderich Paesold_20890a_lg.jpeg
614
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft, _20887a_lg.jpeg
615
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Akustisk gitarr, Resonata_20891a_lg.jpeg
616
Akustisk gitarr, Resonata
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan, _20888a_lg.jpeg
617
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Utemöbel, 5 delar, lackerat stålrör och trä, _20892a_8da6fb3db4fe298_lg.jpeg
618
Utemöbel, 5 delar, lackerat stålrör och trä,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, art-déco, 1920-tal, _20871a_8da6fb52ad30bd2_lg.jpeg
619
Okänd designer, golvlampa, mässing, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal, _20872a_8da6fb605029f2d_lg.jpeg
620
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003, _20906a_8da6fc74872194f_lg.jpeg
621
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bergh, Elis för Kosta, toiletteset, 3 delar, svagt gråtonad glasmassa, _20874a_8da6fc6baadf5a1_lg.jpeg
622
Bergh, Elis för Kosta, toiletteset, 3 delar, svagt gråtonad glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Urna, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger, _20873a_8da6fbbf1c8d761_lg.jpeg
623
Urna, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stekgryta med lock, emaljerat gjutjärn, Le Creuset, _20910a_8da6fc72f006f86_lg.jpeg
624
Stekgryta med lock, emaljerat gjutjärn, Le Creuset,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', _20911a_lg.jpeg
625
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument',
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.