Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Matsalsmöbel, 10 delar bord, 8 stolar samt sideboard, skuret trä_20921a_8da6fde1876701d_lg.jpeg
Matsalsmöbel, 10 delar bord, 8 stolar samt sideboard, skuret trä
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, 2 st, röd respektive blåplast, "Signatur", _20944a_8da6fe855cca471_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, 2 st, röd respektive blåplast, "Signatur",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, picnicväskor, 2 st, plas, "Taffel", 1960-tal, _20945a_8da6fe28ff07248_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, picnicväskor, 2 st, plas, "Taffel", 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd polsk konstnär, akvarell, Marknadstorget, Gamla Staden, Warszawa, _20946a_8da6fe277729d51_lg.jpeg
Okänd polsk konstnär, akvarell, Marknadstorget, Gamla Staden, Warszawa,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt, _20948a_8da6fe86ef6942f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil, _20949a_8da6fe89409aa2d_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft, _20950a_8da6ffb57252735_lg.jpeg
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge', _20951a_8da6fe8a19ae603_lg.jpeg
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge',
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods, _20952a_8da6fe8afc00b6c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Breger, Carl Arne  för Termoverken Jönköping, termosar, 6 st, plast,_20953a_8da6fed2c32fe29_lg.jpeg
Breger, Carl Arne för Termoverken Jönköping, termosar, 6 st, plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Köksvågar, 2 st, orange plast, Terraillon Export 2000, _20954a_8da6fed3d7ba14e_lg.jpeg
Köksvågar, 2 st, orange plast, Terraillon Export 2000,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom", _20955a_8da6fed8b0c1f43_lg.jpeg
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, brickor, 6 + 3 st, _20956a_8da6fed7d356051_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, brickor, 6 + 3 st,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väckarur, 8 st, plast, 1960-70-tal; Staiger, Junghans, Goldkuhl mm, _20957a_8da6fed6be6614f_lg.jpeg
Väckarur, 8 st, plast, 1960-70-tal; Staiger, Junghans, Goldkuhl mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 4 000 SEK
Telefon, vägghängd, valnöt, 1900-talets början, _20947a_8da6fe831337ddb_lg.jpeg
Telefon, vägghängd, valnöt, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Mäkisen uvastin Oy, Finland, 1960-70-tal, väggspegel, plast, _20958a_8da6fed5da63c3a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... ", _20959a_8da6fed4df58658_lg.jpeg
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... ",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ", _20960a_8da6ff19d534a78_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ", _20961a_8da6ff1acf9fd85_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin, Heljan mm, _20962a_8da6ff1c3d8bece_lg.jpeg
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin, Heljan mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti troféer, omonterade rådjurskranier, _20963a_8da6ff1d25b3741_lg.jpeg
Parti troféer, omonterade rådjurskranier,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skolplanscher, 9 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft, _20964a_8da6ff18919b1fa_lg.jpeg
Skolplanscher, 9 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, _20966a_8da6ff1e57cac83_lg.jpeg
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris38 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd tillverkare, leksak, plysch, 1900-talets mitt, stående giraff, _20967a_8da6ff3dc0c6867_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindberg, Sven R, olja, "Den övergivne, _20968a_8da6ff3e9a2e4e9_lg.jpeg
Lindberg, Sven R, olja, "Den övergivne,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cavefors, Cecilia, färglito, "Sagoryttaren", _20969a_8da6ff3f6171e5f_lg.jpeg
Cavefors, Cecilia, färglito, "Sagoryttaren",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle", _20970a_8da6ff4045d78f4_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, _20971a_8da6ff4113308ec_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Terrin med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av tårpil mm, _20972a_8da6ff41cabfed6_lg.jpeg
Terrin med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av tårpil mm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak med svärtade ben, _20973a_8da6ff79cd5f9e8_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak med svärtade ben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, _20974a_8da6ff7a793c95c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur, _20975a_8da6ff7b32ea7cf_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek, _20976a_8da6ff7bd6ff30e_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Caféstolar, 4 st, bonat trä, Fischel, Niemes, Böhmen, 1800-talets slut, _20977a_8da6ff7cb11dd29_lg.jpeg
Caféstolar, 4 st, bonat trä, Fischel, Niemes, Böhmen, 1800-talets slut,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, mahogny med mässingsbeslag, _20978a_8da6ffac6bcdb2f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, skulptur, glas, dekor av lösa, gultonade kupor, _20979a_8da6ffae88b2949_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, glas, dekor av lösa, gultonade kupor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kandelaber till 2 ljus, svärtat smide, så kallad Tuppastake, antagligen Dalarna, 1900-tal, _20980a_8da6ffafb8e92aa_lg.jpeg
Kandelaber till 2 ljus, svärtat smide, så kallad Tuppastake, antagligen Dalarna, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft, _20981a_8da6ffb06e7035c_lg.jpeg
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Virden-Cannon, Ernestine & D’Agostino, Matteo, Salerno, fisktallrikar, 8 st samt -skålar, 2 st, _20982a_8da6ffb1d3eba31_lg.jpeg
Virden-Cannon, Ernestine & D’Agostino, Matteo, Salerno, fisktallrikar, 8 st samt -skålar, 2 st,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas, _20983a_8da6ffb3c53eb71_lg.jpeg
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas, _20984a_8da6ffb46e565b5_lg.jpeg
Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, chamotterat stengods, _20985a_8da6ffb2e5c4704_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, chamotterat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffe- och theservis, porslin, Gustavsberg, Blå Blom, _20986a_8da707c70137b84_lg.jpeg
Kaffe- och theservis, porslin, Gustavsberg, Blå Blom,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti porslin, Hackefors Vinranka, _20987a_8da707c7e572adb_lg.jpeg
Parti porslin, Hackefors Vinranka,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti glas, Reijmyre "Antik", _20988a_8da707c91f4a4a7_lg.jpeg
Parti glas, Reijmyre "Antik",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, alm med svärtade kolonner, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _20989a_8da708f1e2ea26e_lg.jpeg
Byrå, alm med svärtade kolonner, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fiskbassäng/ytterfoder, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _20990a_8da707eaee813c2_lg.jpeg
Fiskbassäng/ytterfoder, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Konsolbord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft, _20991a_8da7080a4cccd50_lg.jpeg
Konsolbord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK