Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Färe Marcolin, Ronneby, skål med hänkel, _21087a_lg.jpeg
818
Okänd designer för Färe Marcolin, Ronneby, skål med hänkel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, Murano, 1900-talets 2 hälft, miniatyrvas med hänklar, glas, _21088a_lg.jpeg
819
Okänd designer, Murano, 1900-talets 2 hälft, miniatyrvas med hänklar, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Boström, Eva, olja, banan och citron, _20368a_8da70a75b49df4a_lg.jpeg
820
Boström, Eva, olja, banan och citron,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, serigrafi, "Peace", _21094a_8da70a899b6a505_lg.jpeg
821
Okänd konstnär, serigrafi, "Peace",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, _21097a_8da70a850b65ba5_lg.jpeg
822
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fahlström (Söderberg), Elsa  för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor av "tangenter", _21098a_8da70a0c012f310_lg.jpeg
823
Fahlström (Söderberg), Elsa för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor av "tangenter",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition, _21099a_8da70ac0cf13383_lg.jpeg
824
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jansson, Elisabeth, färglito, hus med parasoller, _21100a_8da70acab7ae773_lg.jpeg
825
Jansson, Elisabeth, färglito, hus med parasoller,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Boczewska, Maria, färglito, rädisor, _21101a_8da70ac759b61d1_lg.jpeg
826
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jansson, Elisabeth, färglito, blommor, _21102b_8da70ac95bbaab5_lg.jpeg
827
Jansson, Elisabeth, färglito, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, figurkomposition, _21103a_8da70acbf6f49ac_lg.jpeg
828
Okänd konstnär, olja, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _21104a_8da70ac3b2d43d2_lg.jpeg
829
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak, _21105a_8da70ac6014c239_lg.jpeg
830
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, emalj på plåt, komposition_21096a_8da70a8167d53ba_lg.jpeg
831
Berglund, Bengt för Gustavsberg, emalj på plåt, komposition
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, emalj på plåt, landskap, _21095a_8da70a8248782bc_lg.jpeg
832
Berglund, Bengt för Gustavsberg, emalj på plåt, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv_21093a_8da70a7a7d5435e_lg.jpeg
833
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar_21092a_8da70a7e2d31fdd_lg.jpeg
834
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Eriksson, Ulf, färglitografi, komposition med cyklister_21091a_8da70a7b76fe995_lg.jpeg
835
Eriksson, Ulf, färglitografi, komposition med cyklister
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Greder, Ulf, färglitografi, restauranginteriör_21090a_8da70a7c83ef3fa_lg.jpeg
836
Greder, Ulf, färglitografi, restauranginteriör
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Melanton, Erland, emalj samt guld på plåt, komposition_21089a_8da70a7f7c3b5c1_lg.jpeg
837
Melanton, Erland, emalj samt guld på plåt, komposition
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Karhu/Iittala, vas, klarglas, _21106a_lg.jpeg
838
Okänd designer för Karhu/Iittala, vas, klarglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för AV, Empoli, vas, glas, _21107a_lg.jpeg
839
Okänd designer för AV, Empoli, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Golvfotogenlampa, förgylld metall och mässing med brokig marmorskiva, 1800-talets slut, _21108a_8da70af6d1b1645_lg.jpeg
840
Golvfotogenlampa, förgylld metall och mässing med brokig marmorskiva, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Taklampa, mässing med förgyllda glaskupor, _21109a_8da70af7909ca3f_lg.jpeg
841
Taklampa, mässing med förgyllda glaskupor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Klaffbord, svarvad och bonad ek, 1900-talets 1 hälft, _21110a_8da70b14997db42_lg.jpeg
842
Klaffbord, svarvad och bonad ek, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque, _21111a_8da70b15cbfde9e_lg.jpeg
843
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vinterjacka, fårpäls, Luftwaffe, WWII, _21112a_8da70b1b93e0f08_lg.jpeg
844
Vinterjacka, fårpäls, Luftwaffe, WWII,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vinterjacka, grön galon, Kriegsmarine, WWII, _21114a_8da70b1815b6e13_lg.jpeg
845
Vinterjacka, grön galon, Kriegsmarine, WWII,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pälsjacka, US Airforce, WWII, _21116a_8da70b1cb723020_lg.jpeg
846
Pälsjacka, US Airforce, WWII,
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, förgylld metall med prismor, _21115a_8da70b546cbc719_lg.jpeg
847
Takkrona, förgylld metall med prismor,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona, _21113a_8da70b16d7c73d0_lg.jpeg
848
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Guin'Amant, Jean-Luc, gouache, komposition, _21117a_8da70b5ad37cdf5_lg.jpeg
849
Guin'Amant, Jean-Luc, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet", _21118a_8da70b3db2fe05f_lg.jpeg
850
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer 1960-tal, väggspegel, teak, _21119a_8da70b587e242b0_lg.jpeg
851
Okänd designer 1960-tal, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Herrkavaj, Gianni Versace, 1970-80-tal, _21120a_8da70b6c02a3012_lg.jpeg
852
Herrkavaj, Gianni Versace, 1970-80-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
LeWitt, Sol, träsnitt på Kizuki Hanga papper, plate 1 ur "Five Forms Derived from a Cube" (1982)_21121a_8da717b15c45e29_lg.jpeg
853
LeWitt, Sol, träsnitt på Kizuki Hanga papper, plate 1 ur "Five Forms Derived from a Cube" (1982)
SlutprisInga bud
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt, _21122a_8da70c28568e812_lg.jpeg
854
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Orregors, vas, glas, _21123a_8da70c2b1e1a52a_lg.jpeg
855
Lindstrand, Vicke för Orregors, vas, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hagstedt, René, olja, stilleben, _21124a_8da71336ed5f476_lg.jpeg
856
Hagstedt, René, olja, stilleben,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben med druvor, _21125a_8da70c3428a30c3_lg.jpeg
857
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben med druvor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver; skålar, fat mm, total vikt cirka 1400 gram, _21126a_8da714646592af1_lg.jpeg
858
Parti silver; skålar, fat mm, total vikt cirka 1400 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, danskväll vid bruket, _21127a_8da7143721d991c_lg.jpeg
859
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, danskväll vid bruket,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
4 delar grafik; färglitografier Aulio-Paananen, Thelma, May K Léon och Peter Lindström samt offset Mikael Qvarsebo, _21128a_8da7143a28b4cfd_lg.jpeg
860
4 delar grafik; färglitografier Aulio-Paananen, Thelma, May K Léon och Peter Lindström samt offset Mikael Qvarsebo,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 200 SEK
Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 69, _21129a_8da7143850f1e17_lg.jpeg
861
Point, Georges, färglito, abstrakt komposition, Portkosme 69,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matservis, flintgods, Rörstrand, Svenska Slott, cirka 65 delar, _21130a_8da713c2695cd5d_lg.jpeg
862
Matservis, flintgods, Rörstrand, Svenska Slott, cirka 65 delar,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti svenska silvermynt, total vikt cirka 700 gram, _21131a_8da7146393555b9_lg.jpeg
863
Parti svenska silvermynt, total vikt cirka 700 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stort parti svenska mynt, delvis silver, _21132a_8da7149f3595dd8_lg.jpeg
864
Stort parti svenska mynt, delvis silver,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets slut, kor i landskap, _21133a_8da7143dd61adac_lg.jpeg
865
Okänd konstnär, olja, 1800-talets slut, kor i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK