Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Okänd designer för Nittsjö, golvvas, brunglaserat lergods, _21044a_lg.jpeg
770
Okänd designer för Nittsjö, golvvas, brunglaserat lergods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur, _21045a_lg.jpeg
771
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, skål, glas, "Palatine", _21046a_lg.jpeg
772
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, skål, glas, "Palatine",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Welling, Hans för Ceramano, Ceralux, vas, glaserat lergods, _21047a_lg.jpeg
773
Welling, Hans för Ceramano, Ceralux, vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundqvist, Mia, pastell, sittande person_21034a_8da708ed1bd436c_lg.jpeg
774
Lundqvist, Mia, pastell, sittande person
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka_21035a_8da708ebd505e8c_lg.jpeg
775
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _21017a_8da70abec5f81a1_lg.jpeg
776
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matgrupp, 7 delar, lackerat trä, rokokostil, LM-möbler, Tibro, _21048a_8da71603435860e_lg.jpeg
777
Matgrupp, 7 delar, lackerat trä, rokokostil, LM-möbler, Tibro,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Taklampa, lackerad metall med textilskärmar, _21049a_8da70a266f83753_lg.jpeg
778
Taklampa, lackerad metall med textilskärmar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, 1900-talets mitt, _21051a_8da709ab93698d7_lg.jpeg
779
Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _21054a_lg.jpeg
780
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek, _21056a_lg.jpeg
781
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fagerberg, Rolf, Galleri Smedjan, Skabersjö, skål, stengods, _21057a_lg.jpeg
782
Fagerberg, Rolf, Galleri Smedjan, Skabersjö, skål, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, triangelformad, _21058a_lg.jpeg
783
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, triangelformad,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas, _21059a_lg.jpeg
784
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stern, Björn, egen verkstad, skål, gult glas med gröna påklipp, "Caterpillar party bowl No 3"_21061a_lg.jpeg
785
Stern, Björn, egen verkstad, skål, gult glas med gröna påklipp, "Caterpillar party bowl No 3"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta_21060a_lg.jpeg
786
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _21052a_8da709407826935_lg.jpeg
787
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Fotpallar, 1 par, svarvad och bonad björk och valnöt, oscarianska, 1800-talets slut, _21055a_8da7094385e3750_lg.jpeg
788
Fotpallar, 1 par, svarvad och bonad björk och valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft, _21053a_8da70a29bf19631_lg.jpeg
789
Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, _21050a_8da70944f83f279_lg.jpeg
790
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, hexagonal form, dekor av stiliserade ansikten_21064a_lg.jpeg
791
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, hexagonal form, dekor av stiliserade ansikten
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vizner, Frantizek, för Rudolfova, skålar, 2 st, glas, "Eye-ball bath bowls"_21065a_lg.jpeg
792
Vizner, Frantizek, för Rudolfova, skålar, 2 st, glas, "Eye-ball bath bowls"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, i form av stiliserad påfågel, _21066a_lg.jpeg
793
Berndt, Wiktor för Flygsfors, vas, glas, i form av stiliserad påfågel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr_21067a_lg.jpeg
794
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,_21068a_lg.jpeg
795
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st, _21069a_lg.jpeg
796
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skålar, 2 st,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fåtölj, så kallad Emmafåtölj, sekelskiftet 1900, _21070a_8da70a222a773b0_lg.jpeg
797
Fåtölj, så kallad Emmafåtölj, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fåtölj, plyschklädd, _21071a_8da70a23687ec7c_lg.jpeg
798
Fåtölj, plyschklädd,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggspegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets slut, _21072a_8da709ad80f90f9_lg.jpeg
799
Väggspegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kopparstick, handkolorerat, 1900-talets 1 hälft, i Louis XVI-stil stuckram, _21063a_8da70ac205384c4_lg.jpeg
800
Okänd konstnär, kopparstick, handkolorerat, 1900-talets 1 hälft, i Louis XVI-stil stuckram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen, _21062a_8da70a24b2150a4_lg.jpeg
801
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, bordslampa, gjuten, röd glasmassa, _21073a_lg.jpeg
802
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, bordslampa, gjuten, röd glasmassa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, guld på stål, Zenith Movado Museum, _21074a_lg.jpeg
803
Damarmbandsur, guld på stål, Zenith Movado Museum,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Snapsflaska, glas medslipat motiv av solnedgång samt text; En liten fågel satt en gång_21075a_lg.jpeg
804
Snapsflaska, glas medslipat motiv av solnedgång samt text; En liten fågel satt en gång
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Morales-Schildt, Mona för Kosta, skål, glas, _21076a_lg.jpeg
805
Morales-Schildt, Mona för Kosta, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plöen, Erik egen verkstad, skål, glaserat stengods, tripodformad med dekor av vertikala räfflor, _21077a_lg.jpeg
806
Plöen, Erik egen verkstad, skål, glaserat stengods, tripodformad med dekor av vertikala räfflor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Fredrikstad, skål, glas, _21078a_lg.jpeg
807
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Fredrikstad, skål, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ivars, golvlampa, mässing med vit textilskärm, _21020a_8da70a20cdf6624_lg.jpeg
808
Okänd designer för Ivars, golvlampa, mässing med vit textilskärm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer 1950-tal, soff/matbord, mahogny med intarsia, _20965a_8da70a2ee8628a7_lg.jpeg
809
Okänd designer 1950-tal, soff/matbord, mahogny med intarsia,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, _21079a_8da709a7ef65a1a_lg.jpeg
810
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, chamotterat stengods, _21080a_8da709ac3771b6d_lg.jpeg
811
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, chamotterat stengods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Rörstrand, vas, stengods, 1960-tal, "Titus", _21081a_8da709b517e7334_lg.jpeg
812
Alberius, Olle för Rörstrand, vas, stengods, 1960-tal, "Titus",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, ljusstakar, 1 par, bonad björk, Liljeholmens ljusstake Nr 11, _21082a_8da709bae53c1a0_lg.jpeg
813
Malmsten, Carl, ljusstakar, 1 par, bonad björk, Liljeholmens ljusstake Nr 11,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Miniatyrkopia av plåtmynt, 1 Daler Silfvermynt Karl XII 1715, _21083a_lg.jpeg
814
Miniatyrkopia av plåtmynt, 1 Daler Silfvermynt Karl XII 1715,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge, _21084a_lg.jpeg
815
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues",  storlek M, oanvänd_21085a_lg.jpeg
816
T-shirt, Saatchi Gallery London, "The Revolution Continues", storlek M, oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skål, gråtonat glas, invälsad, blå dekor, _21086a_lg.jpeg
817
Jutrem, Arne Jon för Holmegaard, skål, gråtonat glas, invälsad, blå dekor,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.