Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Tidskriftsställ på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt, _20912a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, bemålad keramik, amforaformad med dubbla hänklar, antagligen Grekland, modern tillverkning, _20913a_lg.jpeg
Golvvas, bemålad keramik, amforaformad med dubbla hänklar, antagligen Grekland, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition, _20915a_lg.jpeg
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt, _20916a_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt, _20917a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort, _20918a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti damarmbandsur_20919a_lg.jpeg
Parti damarmbandsur
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley, _20920a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär), _20926a_8da6fcdf8c6a3e5_lg.jpeg
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Besman, svarvat trä och smide, 1700-talets 2 hälft, _20927a_8da6fcda7d212b7_lg.jpeg
Besman, svarvat trä och smide, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Signalhorn, koppar och mässing, _20928a_8da6fcd9933422c_lg.jpeg
Signalhorn, koppar och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa, _20929a_8da6fcdb70679e5_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonetter, 1 par, svensk M/1867, _20930a_8da6fce0601c1f9_lg.jpeg
Bajonetter, 1 par, svensk M/1867,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, mat-, the- och kaffeservis, brunglaserat stengods, Ruska, _20931a_8da6fde72f27f2c_lg.jpeg
Procopé, Ulla för Arabia, mat-, the- och kaffeservis, brunglaserat stengods, Ruska,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tvättservis, 5 delar, flintgods, 1900-talets början, _20932a_8da6fd6526d1c00_lg.jpeg
Tvättservis, 5 delar, flintgods, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matservis, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets mitt, _20933a_8da6fde83fc00a8_lg.jpeg
Matservis, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olusen, skivspelare, Beogram TX-2 (5911), _20922a_8da6fc76d62ee9c_lg.jpeg
Jensen, Jacob för Bang & Olusen, skivspelare, Beogram TX-2 (5911),
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handsymaskin, svartlackerat och förgyllt gjutjärn, GM Pfaff, 1800-talets andra hälft_20895a_8da6fc708a51c4c_lg.jpeg
Handsymaskin, svartlackerat och förgyllt gjutjärn, GM Pfaff, 1800-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armborst, stål med valnötskolv, 17-1800-tal, _20897a_8da6fcd3e227ad5_lg.jpeg
Armborst, stål med valnötskolv, 17-1800-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Väggur, valnöt och svärtat trä_20898a_8da6fcd72b3ecd9_lg.jpeg
Väggur, valnöt och svärtat trä
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal_20908a_8da6fc7192bda53_lg.jpeg
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rullhäst, skuret och bemålat trä och tagel_20900a_8da6fc6cb51eb41_lg.jpeg
Rullhäst, skuret och bemålat trä och tagel
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Värmeställ för strykjärn, Norra Hammars bruk, sekelskiftet 1900, _20894a_8da6fc6f9da8f81_lg.jpeg
Värmeställ för strykjärn, Norra Hammars bruk, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt, _20893a_8da6fc6e76baf6f_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti öl- och snapsglas, 1900-talets mitt, _20716a_8da6e457bfa91b7_lg.jpeg
Parti öl- och snapsglas, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt_20899a_8da6fcdcd289139_lg.jpeg
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Sömnads/provdocka, England, 1900-talets andra hälft_20901a_8da6fcde0610cd8_lg.jpeg
Sömnads/provdocka, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976_20902a_8da6fce1af98531_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973_20903a_8da6fce2fd08f1d_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 6-taggare, daterad 2004_20904a_8da6fce4a353f91_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 6-taggare, daterad 2004
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lodregulator, valnöt och bonat trä, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, orangrepp_20907a_8da6fcd8740759f_lg.jpeg
Lodregulator, valnöt och bonat trä, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, orangrepp
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, bonat trä, 1900-talets början_20909a_8da6fcd56630fb7_lg.jpeg
Väggur, bonat trä, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, röd plast 'Valentine', _20934a_8da6fde2c10559b_lg.jpeg
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, röd plast 'Valentine',
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, vit plast 'Valentine', _20935a_8da6fde5b8ebd2f_lg.jpeg
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, vit plast 'Valentine',
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella, _20938a_8da6fdea53e80ca_lg.jpeg
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, 900/1000 silver, så kallad bröllopsspegel, Turkiet, 1900-tal, blomformad, _20940a_8da6fde9536571c_lg.jpeg
Spegel, 900/1000 silver, så kallad bröllopsspegel, Turkiet, 1900-tal, blomformad,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal, _20941a_8da6fe8c85decf3_lg.jpeg
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Handkanoner, 1 par, mässing, 17-1800-tal, så kallade Lavin-kanoner, _20942a_8da6fe265ab6da4_lg.jpeg
Handkanoner, 1 par, mässing, 17-1800-tal, så kallade Lavin-kanoner,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi, _20943a_8da6fe259ff7c29_lg.jpeg
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old persisk_20896a_8da6fd5dab6eabb_lg.jpeg
Matta, old persisk
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Trofe, uppstoppad tjädertupp_20914a_8da6fd600804d58_lg.jpeg
Trofe, uppstoppad tjädertupp
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Pakistan, galleri_20924a_8da6fd62fb66f89_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, galleri
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, galleri_20925a_8da6fd640660a95_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, galleri
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Persisk_20923a_8da6fd6175ae5fc_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nattkommod, ådringsmålat trä, oscariansk_20905a_8da6fd5ed0a26f3_lg.jpeg
Nattkommod, ådringsmålat trä, oscariansk
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man, _20937a_8da6fe23a790392_lg.jpeg
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"_20936a_8da6fe22e1126da_lg.jpeg
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Glemme, Dagmar, färglito, komposition, _20939a_8da6fe248e9fd9d_lg.jpeg
Glemme, Dagmar, färglito, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK