Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _20800a_8da6ef741595cd8_lg.jpeg
530
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _20801a_8da6ef74e27cb6a_lg.jpeg
531
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot", _20802a_8da6efb1baf8b65_lg.jpeg
532
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot", _20803a_8da6efb2852ff76_lg.jpeg
533
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900, _20804a_lg.jpeg
534
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900, _20806a_lg.jpeg
535
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla, _20807a_lg.jpeg
536
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sätterikast, trä med metallhandtag, _20805a_lg.jpeg
537
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _20808a_lg.jpeg
538
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _20809a_lg.jpeg
539
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Eva hög, _20810a_8da6efb6ec42853_lg.jpeg
540
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Eva hög,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin, _20811a_8da6efbdf75916a_lg.jpeg
541
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin, _20812a_8da6efc29e70785_lg.jpeg
542
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin, _20813a_8da6efbf955d6f9_lg.jpeg
543
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, _20814a_8da6efbc083fcc4_lg.jpeg
544
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden, _20815a_lg.jpeg
545
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi, _20816a_lg.jpeg
546
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män, _20817a_lg.jpeg
547
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ouvrier, Jean efter Vernet,  Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins", _20818a_lg.jpeg
548
Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _20820a_lg.jpeg
549
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition, _20819a_lg.jpeg
550
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland, _20821a_lg.jpeg
551
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay", _20822a_8da6f0397773528_lg.jpeg
552
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Garvat fårskinn, grått, _20823a_8da6f03b34d2a84_lg.jpeg
553
Garvat fårskinn, grått,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Garvat fårskinn, grått, _20824a_8da6f03c42df1bd_lg.jpeg
554
Garvat fårskinn, grått,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Favagrossa, Francesco för FIAM, vilstol, aluminium med svart PVC-flätning, "Spaghetti", _20825a_8da6f03d80733f2_lg.jpeg
555
Favagrossa, Francesco för FIAM, vilstol, aluminium med svart PVC-flätning, "Spaghetti",
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Favagrossa, Francesco för FIAM, solsäng, aluminium med svart PVC-flätning, "Amigo", _20826a_8da6f03fbb4a75c_lg.jpeg
556
Favagrossa, Francesco för FIAM, solsäng, aluminium med svart PVC-flätning, "Amigo",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reklamskyltar, 3 st, emaljerat järn, Guiness respektive Castrol, _20827a_8da6f04085e5a80_lg.jpeg
557
Reklamskyltar, 3 st, emaljerat järn, Guiness respektive Castrol,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel, _20828a_8da6f0d032ff9a2_lg.jpeg
558
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag och infattade porslinsplaketter, _20829a_8da6f14d49fe820_lg.jpeg
559
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag och infattade porslinsplaketter,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund_20830a_8da715f6fd5e7f5_lg.jpeg
560
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,  _20832a_lg.jpeg
561
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nanteuil, Robert efter Duchâtel, Francois, kopparstick, porträtt av Jean-Baptiste van Steenberghen, 1668, _20833a_lg.jpeg
562
Nanteuil, Robert efter Duchâtel, Francois, kopparstick, porträtt av Jean-Baptiste van Steenberghen, 1668,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Green, Valentin efter Cosway, Maria, Självporträtt av konstnärinnan 1787, _20834a_lg.jpeg
563
Green, Valentin efter Cosway, Maria, Självporträtt av konstnärinnan 1787,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Möller, Knud för B&G, figurin, porslin, sjölejon, modellnummer 1733, _20835a_lg.jpeg
564
Möller, Knud för B&G, figurin, porslin, sjölejon, modellnummer 1733,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Procession", _20831a_lg.jpeg
565
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp, _20836a_lg.jpeg
566
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pekineser, modellnummer 1776, _20838a_lg.jpeg
567
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pekineser, modellnummer 1776,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, katt, modellnummer 1876,_20837a_lg.jpeg
568
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, katt, modellnummer 1876,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, thekanna, sockerskål samt gräddkanna, glaserat flintgods, "Grand", _20840a_8da6f151cdb1e2a_lg.jpeg
569
Percy, Arthur för Gefle, thekanna, sockerskål samt gräddkanna, glaserat flintgods, "Grand",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft, _20839a_8da6f152ddf2bea_lg.jpeg
570
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _20841a_8da6f1d89332660_lg.jpeg
571
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal, _20842a_8da6f16dfb94659_lg.jpeg
572
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen, _20843a_8da6f16f26fdd48_lg.jpeg
573
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, _20844a_8da6f1718e75a64_lg.jpeg
574
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB, _20845a_8da6f17246b2dd9_lg.jpeg
575
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, _20846a_lg.jpeg
576
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal, _20847a_lg.jpeg
577
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.