Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Kortzau, Ole för Georg Jensen, hänge med kedja, sterlingsilver, "Lovely", _20463a_lg.jpeg
Kortzau, Ole för Georg Jensen, hänge med kedja, sterlingsilver, "Lovely",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter, _20464a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,  _20465a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wejsfelt, Swen, skål/skulptur, glaserat stengods, _20466a_8da6740e7a8b6ae_lg.jpeg
Wejsfelt, Swen, skål/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wejsfelt, Swen, miniatyrvas, glaserat stengods, _20467a_8da674139b9dcbe_lg.jpeg
Wejsfelt, Swen, miniatyrvas, glaserat stengods,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wejsfelt, Swen, skål, glaserat stengods, _20468a_8da67416ecc05c4_lg.jpeg
Wejsfelt, Swen, skål, glaserat stengods,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods, _20469a_8da67421c4e7a29_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560, _20471b_8da67eed6279d40_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753, _20472a_8da67ef282e0c88_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lauremberg, Johann, karta kopparstucken och handkolorerad, "Meklenburg Ducatus", _20473a_8da67ef66fc8fd7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Martin, Johan Fredrik, akvatint, "Falu Koppargrufva", plansch nr 21 ur Svenska Vyer, _20474a_8da67ee9f853422_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fini, Leonor, etsning på japanpapper, "White cat", _20475a_8da67edf9d3b4ff_lg.jpeg
Fini, Leonor, etsning på japanpapper, "White cat",
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kistebrev 2 st, träsnitt, handkolorerade, Danmark, 17-1800-tal, _20476a_8da67ee6337920a_lg.jpeg
Kistebrev 2 st, träsnitt, handkolorerade, Danmark, 17-1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _20477a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal, _20478a_lg.jpeg
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _20479a_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel, _20480a_8da68d13d7cb589_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt, _20481a_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Simon, Joseph för Söholm, väggplakett, glaserat stengods, barbröstad kvinna, _20482a_lg.jpeg
Simon, Joseph för Söholm, väggplakett, glaserat stengods, barbröstad kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal, _20483a_lg.jpeg
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Holzer, Adi, färgserigrafi, "Where are you going?", _20484a_8da67f7a38bc142_lg.jpeg
Holzer, Adi, färgserigrafi, "Where are you going?",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hammershöi, Vilhelm, efter, akvatint, "Fem porträtt", ed Alfred Jacobsens Kunstforlag 1902, _20485a_8da67f7bdd8df85_lg.jpeg
Hammershöi, Vilhelm, efter, akvatint, "Fem porträtt", ed Alfred Jacobsens Kunstforlag 1902,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Teniers, David d y, hans efterföljd, olja på pannå, värdshusinteriör, _20486a_8da67f7d00930ba_lg.jpeg
Teniers, David d y, hans efterföljd, olja på pannå, värdshusinteriör,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Zorn, Anders, fritt efter, olja, "Kuver Maja", _20487a_8da67f7e18b2416_lg.jpeg
Zorn, Anders, fritt efter, olja, "Kuver Maja",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition, _20488a_8da67f7b083d14f_lg.jpeg
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben, _20490a_lg.jpeg
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd, _20489a_lg.jpeg
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865, _20492a_lg.jpeg
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas, _20491a_lg.jpeg
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods, _20493a_8da67f8881abb44_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, stengods, _20494a_8da67f877955552_lg.jpeg
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, stengods, _20495a_8da67f86bb27e54_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal, _20496a_8da680a7e7c1a84_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal,
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816), _20497a_8da680b577c3f2b_lg.jpeg
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Slutpris6 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa, _20498a_8da680b63623b85_lg.jpeg
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820), _20499a_8da680a8ed6d7d6_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820),
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Signerad matta, semiantik/antik Täbriz, _20470a_8da6800c35a5a6c_lg.jpeg
Signerad matta, semiantik/antik Täbriz,
Slutpris55 000 SEK
Värdering10 000 - 11 000 SEK
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie, _20500a_8da68cfc57fb087_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar, _20506a_8da68b1e5dbdfce_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, pojke med hund, _20507a_8da68a24ccaefad_lg.jpeg
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, pojke med hund,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia, _20508a_8da68a2f2eb2124_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods, _20509a_8da68a3b00fdfca_lg.jpeg
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap, _20510a_lg.jpeg
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
4 delar rostfritt stål, Zack, sockerströare, sockerskål, gräddkanna samt vas, _20512a_lg.jpeg
4 delar rostfritt stål, Zack, sockerströare, sockerskål, gräddkanna samt vas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 6 st, sterlingsilver och gummi, _20511a_lg.jpeg
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 6 st, sterlingsilver och gummi,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,  _20513a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, _20514a_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kåge, Wilhelm för Gsutavsberg, vaser, 2 st, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", _20515a_8da68cf9acce777_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gsutavsberg, vaser, 2 st, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK