Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Halskedjor, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,4 gram, _21405a_8da81c70824e5f9_lg.jpeg
Halskedjor, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko, _21407a_8da81c6e17dd6fa_lg.jpeg
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lager, Håkan, akvarell, "Blå kruka"_21406a_8da81c6f73289d2_lg.jpeg
Lager, Håkan, akvarell, "Blå kruka"
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 3 st, porslin,  _21409a_8da81c6cd2603e0_lg.jpeg
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 3 st, porslin,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas, stengods, _21413a_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas, stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods, _21414a_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha, _21174a_8da75f85748cc68_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 63 gram, _21418a_8da81d69eb9ad27_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 63 gram,
Slutpris20 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 41,8 gram, _21419a_8da81d6b490b87e_lg.jpeg
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 41,8 gram,
Slutpris16 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad brons, stående kronhjort, _21420a_8da81d52fef477a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad brons, stående kronhjort,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Uppsatsskål, nysilver med slipad glasskål, nyrenässans, 1800-talets slut, _21421a_8da81d53e66d88f_lg.jpeg
Uppsatsskål, nysilver med slipad glasskål, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Glasservis, cirka 80 delar, 1900-talets 1 hälft, _21422a_8da81ee0cd40abd_lg.jpeg
Glasservis, cirka 80 delar, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sparrishållare med underfat, 1 par, majolika, Villeroy & Boch, _21423a_8da81d55143af87_lg.jpeg
Sparrishållare med underfat, 1 par, majolika, Villeroy & Boch,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gibson, Helena för Göteborgs Glasstudio, vas, glas, blå glasmassa på klar fotklack, _21424a_8da81e4d9acdc92_lg.jpeg
Gibson, Helena för Göteborgs Glasstudio, vas, glas, blå glasmassa på klar fotklack,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för CG Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver, _21425a_8da81e5217177e2_lg.jpeg
Okänd designer för CG Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silver, total vikt 355 gram, _21426a_8da81e5bf4df870_lg.jpeg
Parti silver, total vikt 355 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _21427a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900, _21428a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _21429a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru, _21432a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _21431a_lg.jpeg
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt, _21430a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blomsterampel, mässing, jugend, 1900-talets början, _21433a_8da81d6c31711e5_lg.jpeg
Blomsterampel, mässing, jugend, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _21434a_8da81e53883cb50_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt, _21435a_8da81e549f7bc3c_lg.jpeg
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond, _21436a_8da81e5745ab117_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1920-tal, vas, glaserat lergods, _21437a_8da81e625aa53c0_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1920-tal, vas, glaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, trädgårdsurna, glaserat lergods, _21438a_8da81e630d82591_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, trädgårdsurna, glaserat lergods,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pokal, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 430 gram, _21439b_8da81de9dd09e5a_lg.jpeg
Pokal, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 430 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
9 delar silver, total vikt  515 gram, _21440a_8da81de9191f060_lg.jpeg
9 delar silver, total vikt 515 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Batong, svensk M/1954, l 50 cm, _21441a_8da81e55bc01db5_lg.jpeg
Batong, svensk M/1954, l 50 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armband, silver med turkoser, muslimskt kulturområde, 1900-talets mitt, _21442a_8da81de85a149c5_lg.jpeg
Armband, silver med turkoser, muslimskt kulturområde, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar 4 st samt underfat 6 st, flintgods, "Spisa Ribb", _21443a_8da81ee5acadf35_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar 4 st samt underfat 6 st, flintgods, "Spisa Ribb",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld med berlocker, total vikt 15,2 gram, _21444a_8da81eff7f96c3d_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld med berlocker, total vikt 15,2 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Parti 18 karat rödguld, total vikt 7,1 gram, _21445a_8da81f0063ed44b_lg.jpeg
Parti 18 karat rödguld, total vikt 7,1 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silversmycken, total vikt 100 gram, _21446a_8da81f01bfbb7c2_lg.jpeg
Parti silversmycken, total vikt 100 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sarpaneva, Pentti för Turun Hopea, hängsmycke med kedja, brons, _21447a_8da81f02b287fc7_lg.jpeg
Sarpaneva, Pentti för Turun Hopea, hängsmycke med kedja, brons,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Champagneglas, 8 st, 1800-talets slut, _21448a_8da81f03bcb2c91_lg.jpeg
Champagneglas, 8 st, 1800-talets slut,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 7 st, gjutet glas, Festivo, _21449a_8da81f04c349406_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 7 st, gjutet glas, Festivo,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia, _21450a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods, _21451a_lg.jpeg
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie, _21452a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel, _21453a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram, _21454a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Blad", _21455a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Blad",
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa, väggplatta, glaserat stengods, "Gamla Stan", _21456a_lg.jpeg
Larson, Lisa, väggplatta, glaserat stengods, "Gamla Stan",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Solros" _21457a_lg.jpeg
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Solros"
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Modell/reklambilar, 13 st, Tekno, 1960-70-tal, _21458a_8da81f0922b6db4_lg.jpeg
Modell/reklambilar, 13 st, Tekno, 1960-70-tal,
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK