Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Parti modellbilar, Volvo mm, _21459a_8da81f0a8028ad8_lg.jpeg
Parti modellbilar, Volvo mm,
Slutpris9 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, _21460a_8da81f079503773_lg.jpeg
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, _21461a_8da81ea2405ff56_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm, _21462a_8da81ea1838b3e4_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Viikinniemi, Martti , egen verkstad, manschettknappar, 1 par, vikt 14 gram, _21463a_lg.jpeg
Viikinniemi, Martti , egen verkstad, manschettknappar, 1 par, vikt 14 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,1 carat enligt gravyr, vikt 2,6 g, _21464a_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,1 carat enligt gravyr, vikt 2,6 g,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,16 carat enligt gravyr, vikt 3 g, _21465a_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,16 carat enligt gravyr, vikt 3 g,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Hougaard, Henning, olja, Orrar, _21466a_8da81ea019f348d_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, Orrar,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lamberg, Peter, olja, "Natt över havet", _21467a_8da81e9f4527c79_lg.jpeg
Lamberg, Peter, olja, "Natt över havet",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll", _21469a_8da838479367391_lg.jpeg
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,_21470a_8da8385a70096c5_lg.jpeg
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Chagall, Marc, färglitografi, "Quai de Bercy", ur Derrière le Miroir no 66-67-68, 1954, _21471a_8da83829813836a_lg.jpeg
Chagall, Marc, färglitografi, "Quai de Bercy", ur Derrière le Miroir no 66-67-68, 1954,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _21475a_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition, _21476a_lg.jpeg
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition, _21477a_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer, _21478a_lg.jpeg
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jungwirth, Josef, olja, insjö, _21474a_8da838372a2088f_lg.jpeg
Jungwirth, Josef, olja, insjö,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft, _21473a_8da83832b1471d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Toftamöbler, snurrfåtölj med fotpall, svart fårskinnsklädsel, "Visby", _21472a_8da8383373c1f3a_lg.jpeg
Okänd designer för Toftamöbler, snurrfåtölj med fotpall, svart fårskinnsklädsel, "Visby",
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _21417a_8da81d642b168b1_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan Zaff, _21412a_8da81c72c2f6642_lg.jpeg
Matta, old Pakistan Zaff,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med golfklubbor_21411a_8da81c74b8501fe_lg.jpeg
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med golfklubbor
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär_21410a_8da81c75c764555_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956, _21479a_8da838c462a32e2_lg.jpeg
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot", _21480a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot", _21481a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, _21482a_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Jungwirth, Josef, olja, "Modellstudie... auri sacra fames", _21415a_8da81e59d1dcca8_lg.jpeg
Jungwirth, Josef, olja, "Modellstudie... auri sacra fames",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Claesson, Ejnar efter Liljefors, Bruno, olja, Räv och beckasin, _21237a_8da81d67d43a080_lg.jpeg
Claesson, Ejnar efter Liljefors, Bruno, olja, Räv och beckasin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,_21327a_8da838d2628058c_lg.jpeg
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Engström, Torolf, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud, _21483a_lg.jpeg
Engström, Torolf, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"_21484a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _21485a_8da838f142ec843_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning, _21486a_8da838f4fd1c9b7_lg.jpeg
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok, _21487a_lg.jpeg
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old/semiantik persisk, galleri_21488a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik persisk, galleri
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal, _21489a_lg.jpeg
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, _21490a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _21491a_8da841b3d76b77a_lg.jpeg
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981, _21492a_8da841b51f65a88_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _21493a_8da841b638bfbcd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _21494a_8da841b773727cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _21495a_8da841b90615638_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas, _21496a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt, _21497a_lg.jpeg
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920, _21498a_lg.jpeg
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Hagstedt, René, olja, stilleben, _21499a_lg.jpeg
Hagstedt, René, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal, _21500a_lg.jpeg
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK