Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',_21606a_8da84e10d4d47e2_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kaffekanna samt gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt 785 gram, _21600a_8da84dfddcbfc49_lg.jpeg
Kaffekanna samt gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt 785 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft, _21633a_8da84f7cc67661f_lg.jpeg
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris380 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, _21591a_8da845a56336a9e_lg.jpeg
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående', _21593a_8da845abb4dcaa9_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt, _21634a_lg.jpeg
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglito, "Procession", _21635a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Procession",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", _21636a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68, _21637a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap", _21638a_lg.jpeg
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fat, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm i kejserligt gult och blått, _21185a_8da7929c96387bc_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm i kejserligt gult och blått,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Antonyi, Imre, olja, komposition, _21282a_8da7c5c8e005dfa_lg.jpeg
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krusell, Harris, olja, nattbild, _21592a_8da845a81664815_lg.jpeg
Krusell, Harris, olja, nattbild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, _21603a_8da84e092ab0b03_lg.jpeg
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skål, porslin, Meissen, 1900-tal, genombruten, _21602a_8da84e0508322ce_lg.jpeg
Skål, porslin, Meissen, 1900-tal, genombruten,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk, _21612a_8da84e2e0089100_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen för Barovier & Toso, ljuslyktor, 2 st, glas, grönt respektive bärnstensfärgat underfång, _21622a_8da84e5aaa09126_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Barovier & Toso, ljuslyktor, 2 st, glas, grönt respektive bärnstensfärgat underfång,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ström, Per-Olof för Alsterfors, vaser, 2 st, vit glasmassa, dekor i orange respektive blått överfång, _21625a_8da84e637cf1aab_lg.jpeg
Ström, Per-Olof för Alsterfors, vaser, 2 st, vit glasmassa, dekor i orange respektive blått överfång,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lundgren, Bertil för Rörstrand, väggplatta, stengods, dekor av fisk_21624a_8da84e618cafa61_lg.jpeg
Lundgren, Bertil för Rörstrand, väggplatta, stengods, dekor av fisk
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form, _21641a_8da850230a54a60_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, _21642a_8da85024479d4b8_lg.jpeg
Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,  _21643a_8da84fe6605b680_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404, _21288a_8da8501c533f9d3_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Sinnemark, Rolf för Älghult, vas, glas, _21645a_lg.jpeg
Sinnemark, Rolf för Älghult, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _21644a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål, _21646a_lg.jpeg
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa, _21647a_lg.jpeg
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver, _21159a_8da754c23513ba1_lg.jpeg
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fagerström, Hans, olja, "Ljusupplöst block"_21160a_8da754c16bee90c_lg.jpeg
Fagerström, Hans, olja, "Ljusupplöst block"
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fagerström, Hans, olja, "Grindhål mot havet"_21161a_8da754c0c67ac45_lg.jpeg
Fagerström, Hans, olja, "Grindhål mot havet"
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lager, Tord, olja, "Vilande kvinna"_21162a_8da754bfde8acaa_lg.jpeg
Lager, Tord, olja, "Vilande kvinna"
Slutpris1 700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kvinna vid fönster, _21163a_8da754bf05c087d_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kvinna vid fönster,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _21648a_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal, _21649a_lg.jpeg
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, 4 st, sterlingsilver, "Off Spring", _21650a_lg.jpeg
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, 4 st, sterlingsilver, "Off Spring",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 4 000 SEK
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse, _21651a_lg.jpeg
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tvärflöjt, Ida Maria Grassi, i etui_21164a_8da754bdf12f7a5_lg.jpeg
Tvärflöjt, Ida Maria Grassi, i etui
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Trumpet, Chris Kratt, metall, i etui_21165a_8da754b94909363_lg.jpeg
Trumpet, Chris Kratt, metall, i etui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska, _21171a_8da75f827a2676f_lg.jpeg
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik_21172a_8da75f83492dc85_lg.jpeg
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap, _21178a_8da794211250b21_lg.jpeg
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter, _21652a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,  _21653a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter, _21654a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560, _21655a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt, _21656a_8da850f3ba10fe1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _21657a_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition, _21658a_lg.jpeg
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK