Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst, _21938a_8da86baba656d2a_lg.jpeg
771
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får, _21939a_8da86bb54c2c258_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", signerad HC 10/50 och daterad -29 (!) , _21940a_8da86bb6a87b54f_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", signerad HC 10/50 och daterad -29 (!) ,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena", _21942a_lg.jpeg
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka_21941a_lg.jpeg
775
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, rostfritt stål med 40 (!) glaskupor, Big, _21943a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, rostfritt stål med 40 (!) glaskupor, Big,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Hudobko, VladImir, färggiclée, "The Bouquet"_21944a_lg.jpeg
Hudobko, VladImir, färggiclée, "The Bouquet"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jansson, Elisabeth, färglito, blommor, _21945a_lg.jpeg
Jansson, Elisabeth, färglito, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition, _21946a_lg.jpeg
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _21947a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, emalj på plåt, landskap, _21948a_lg.jpeg
781
Berglund, Bengt för Gustavsberg, emalj på plåt, landskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Boczewska, Maria, färglito, rädisor, _21949a_lg.jpeg
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jansson, Elisabeth, färglito, hus med parasoller, _21950a_lg.jpeg
Jansson, Elisabeth, färglito, hus med parasoller,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Prydnads/avlastningsbord, palisander med intarsia och mässingslist, _21951a_8da86b3e78a8d9c_lg.jpeg
Prydnads/avlastningsbord, palisander med intarsia och mässingslist,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gunghäst, trä och textil, 1900-talets 2 hälft, _21952a_8da86b429b4a00a_lg.jpeg
Gunghäst, trä och textil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Koskull, Agneta von, blandteknik, komposition, _21953a_8da86bb271888ec_lg.jpeg
Koskull, Agneta von, blandteknik, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Högardh, Gösta, akvarell, bränningar, _21954a_8da86ba95804a5f_lg.jpeg
Högardh, Gösta, akvarell, bränningar,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Syvitrin, bonat trä med metallbeslag, Clark's Anchor, 1900-talets 1 hälft, _21955a_8da86bb9827aeae_lg.jpeg
Syvitrin, bonat trä med metallbeslag, Clark's Anchor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dahlgren, Jan, etsning, "Pig", _21956a_8da86ba7e739329_lg.jpeg
789
Dahlgren, Jan, etsning, "Pig",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål", _21957a_8da86bacefdbcde_lg.jpeg
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, skålfat, _21958a_8da86bae183c8a4_lg.jpeg
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, skålfat,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mycket stort parti frimärken, _21959a_8da86ba507e01af_lg.jpeg
Mycket stort parti frimärken,
Slutpris4 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, 1 med lock, _21960a_8da86ba69ab6cd0_lg.jpeg
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, 1 med lock,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, konstmassa, tomte med lykta, _21961a_8da86bb143d3d25_lg.jpeg
Skulptur, konstmassa, tomte med lykta,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur/blomkruka, konstmassa, tomte med släde, _21962a_8da86bb036cd0b0_lg.jpeg
795
Skulptur/blomkruka, konstmassa, tomte med släde,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", _21963a_8da86ba60068120_lg.jpeg
796
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Picknickväskor, 2 st, modern tillverkning, _21965a_8da86bc7b476a94_lg.jpeg
797
Picknickväskor, 2 st, modern tillverkning,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Zepner, Ludwig för Meissen, vas, blanc-de-Chine, 1970-tal, _21966a_8da86bb3cdbc530_lg.jpeg
798
Zepner, Ludwig för Meissen, vas, blanc-de-Chine, 1970-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Arne, olja, älg i mosse, _21875a_8da869ff7b4f3b8_lg.jpeg
799
Andersson, Arne, olja, älg i mosse,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", _21964a_8da86ba740f72f0_lg.jpeg
800
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,_21967a_lg.jpeg
801
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Arne, olja, räv på is_21874a_8da869fe8acb12a_lg.jpeg
802
Andersson, Arne, olja, räv på is
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik/antik persisk galleri, _21969a_8da881dd12bfd55_lg.jpeg
803
Matta, semiantik/antik persisk galleri,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik Ersari, _21970a_8da881dba4a90e2_lg.jpeg
804
Matta, semiantik Ersari,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal, _21971a_8da8834c88fca10_lg.jpeg
805
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK