Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund_21844a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning, _21845a_8da868870d7369f_lg.jpeg
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _21821a_8da8677a41423c3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början, _21820a_8da8677b390d007_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver, _21846a_8da86888bcdd1ab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Medaljer, 4 st, silver, djurskydd, total vikt cirka 160 gram, _21847a_8da8688a34a1e47_lg.jpeg
Medaljer, 4 st, silver, djurskydd, total vikt cirka 160 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Medaljer, 3 st silver, Norge och Finland, djurskydd, _21848a_8da8688b8d051a1_lg.jpeg
Medaljer, 3 st silver, Norge och Finland, djurskydd,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Medaljer, 4 st samt kavajmärke, silver och brons, Danmark, djurskydd, _21849a_8da8688cdb46b2e_lg.jpeg
Medaljer, 4 st samt kavajmärke, silver och brons, Danmark, djurskydd,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948, _21876a_lg.jpeg
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, _21877a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen, _21878a_lg.jpeg
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal, _21879a_lg.jpeg
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken, _21880a_lg.jpeg
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap, _21881a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt, _21882a_lg.jpeg
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"_21807a_8da867801570599_lg.jpeg
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor, _21808a_8da8677dd8d5af6_lg.jpeg
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"_21810a_8da86781397fd96_lg.jpeg
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm, _21816a_8da8677741c1bc6_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000_21861a_8da8691d262415d_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal, _21883a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _21884a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm, _21885a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Parti modern design; 2 koppar med underfat samt 2 muggar, porslin, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien, _21865a_8da869ee61fc3f2_lg.jpeg
Parti modern design; 2 koppar med underfat samt 2 muggar, porslin, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, antik Kayseri figural, omkring 1880, _21867a_8da869f4cfcc921_lg.jpeg
Matta, antik Kayseri figural, omkring 1880,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text, _21868a_8da869f34c50025_lg.jpeg
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Soffbord med klaffar, mahogny och idegran med mässingsdetaljer, så kallat "Hunting table", _21781a_8da85d8e73ddc89_lg.jpeg
Soffbord med klaffar, mahogny och idegran med mässingsdetaljer, så kallat "Hunting table",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Glasservisdelar, 42 st, Reijmyre Antik, _21870a_8da869f6ef0f93a_lg.jpeg
Glasservisdelar, 42 st, Reijmyre Antik,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Terassvärmare, gasol, Fiesta, _21750a_8da869ead20d483_lg.jpeg
Terassvärmare, gasol, Fiesta,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _21886a_8da869e9f72b406_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,_21887a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Friis, Achton, olja, landskap vid å, _21888a_lg.jpeg
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar, _21889a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Matta, old persisk_21890a_lg.jpeg
Matta, old persisk
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973_21891a_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976_21892a_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt_21893a_lg.jpeg
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt, _21894a_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, _21895a_8da86bdc317ee9f_lg.jpeg
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, Blue Danube mm, _21896a_8da86bdb4349a6c_lg.jpeg
Parti porslin, Blue Danube mm,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Modellfartyg, brons, vikingaskepp, 1900-talets 2 hälft, _21787a_8da85e2e6024374_lg.jpeg
Modellfartyg, brons, vikingaskepp, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Keruber, 1 par, bemålad och förgylld konstmassa, _21818a_8da8684d819b6b6_lg.jpeg
Keruber, 1 par, bemålad och förgylld konstmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär), _21897a_lg.jpeg
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal_21898a_lg.jpeg
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa, _21899a_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Trofe, uppstoppad tjädertupp_21900a_lg.jpeg
Trofe, uppstoppad tjädertupp
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matservis, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets mitt, _21901a_lg.jpeg
Matservis, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, mat-, the- och kaffeservis, brunglaserat stengods, Ruska, _21902a_lg.jpeg
Procopé, Ulla för Arabia, mat-, the- och kaffeservis, brunglaserat stengods, Ruska,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK